×
*** Ponad 20 jednostek PSP i OSP z powiatów polkowickiego i głogowskiego walczyło z pożarem kamienicy w centrum Przemkowa ***

Prace na wysokościach w HM Głogów w wirtualnej rzeczywistości

Spółka KGHM wdraża kolejne innowacyjne rozwiązania w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy. Tym razem – póki co jeszcze w wirtualnej rzeczywistości – testowane są nowe metody bezpieczeństwa pracy na wysokościach. Jako pierwsi szkolenie w tym zakresie przechodzą pracownicy Huty Miedzi Głogów.

Odpowiednie warunki i zasady przestrzegania przepisów BHP były i są sprawą nadrzędną w KGHM. Miedziowa spółka wciąż podnosi poziom bezpieczeństwa szukając innowacyjnych rozwiązań. Zanim jednak nowe metody zostaną wdrożone, załoga ma okazję je przećwiczyć w warunkach wirtualnej rzeczywistości. Tak się dzieje np. w Hucie Miedzi Głogów. Załoga oddziału poznaje właśnie innowacyjne rozwiązania w poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokościach. Pracownicy przechodzą treningi ucząc się reguł i procedur bezpieczeństwa przy pomocy gogli VR.

Z tej technologii korzystają już podczas szkoleń z przepalania i zatykania otworu spustowego miedzi. Najnowszy trening składa się z trzech scenariuszy. Najpierw „użytkownicy” wcielają się w rolę pracownika, który na wysokości musi wykonać prace czyszczenia podtorza suwnicy. Dzięki specjalnym goglom i padom, trenują prawidłowe zachowania i procedury bezpieczeństwa. Specjalne oprogramowanie, w najdrobniejszych nawet szczegółach, odzwierciedla wnętrze zakładu. Uczestnik szkolenia trzyma w rękach kontrolery i może (dosłownie) przejść przez cały proces przygotowania się do pracy i wszystkich późniejszych działań. Szkolenie jest bardzo atrakcyjne wizualnie, przypomina swoją formą grę komputerową.

-Wykorzystanie technologii VR pozwala skutecznie zaangażować pamięć mięśniową użytkownika. Ruchy, które zostaną przećwiczone w wirtualnej rzeczywistości, odpowiadają dokładnie tym czynnościom, które będą wykorzystywane w pracy. Dzięki temu pracownik nie wchodząc na obiekt ma już za sobą trening praktyczny. Tym samym skuteczność jego działania i koordynacja ruchowa będzie znacznie wyższa, niż w przypadku, gdyby operował tylko na zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej – tłumaczą specjaliści w HM Głogów.

W wirtualnym szkoleniu można popełniać błędy. W „realu” na takie błędy już nie można sobie pozwolić.

Projekt wdrożenia innowacyjnych rozwiązań z zakresu BHP za pomocą wirtualnej rzeczywistości, realizowany jest przez spółkę KGHM Centrum Analityki, przy współpracy z firmą VR-Learning.

 
hm2
hm3
hm4

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczeństwo w pracy i dobre praktyki w przemyśle wydobywczym

W reprezentacyjnej sali im. Jana Wyżykowskiego w Centrali KGHM zorganizowano dziś seminarium poświęcone ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pracy w przemyśle wydobywczym. Organizatorami spotkania byli Związek Pracodawców Polska Miedź oraz spółka KGHM, natomiast honorowym patronat objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Video Mapping na fasadzie głogowskiego teatru. Historia huty w pigułce

Jak już informowaliśmy, znamy już szczegóły centralnych tegorocznych obchodów Dnia Hutnika. Oprócz części oficjalnej, czyli uroczystej akademii, spółka KGHM przygotowała też prawdziwą ucztę muzyczną. Zwieńczeniem hutniczego święta będą bowiem dwa wyjątkowe koncerty w Legnicy i Głogowie. Ale to nie koniec muzycznych atrakcji.

Wirtualne szkolenia BHP w Hucie Miedzi Głogów – pionierska technologia

Wielotysięczna załoga Huty Miedzi Głogów będzie mogła skorzystać z… wirtualnego szkolenia BHP. Projekt adresowany jest zarówno do nowo przyjętych pracowników, jak i tych doświadczonych, z rutyną. Dzięki takim szkoleniom, pracownik będzie wiedział, jakich błędów nie popełniać oraz jakich niebezpieczeństw i zagrożeń unikać.

Jest pierwsze jajo w sokolim gnieździe. Czekamy na pisklaki

Do tej pory w gnieździe sokołów na kominie głogowskiej huty wykluło się 40 młodych ptaków. Teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne. Tym bardziej, że 28 marca pojawiło się pierwsze jajo.

KGHM wdraża projekt młodych programistów DATA DRIVERS

Zwycięski projekt organizowanego przez KGHM hackathonu Cu Valley Hack zostanie wdrożony w głogowskiej hucie miedzi. Najważniejsze to zdecydowanie większa efektywność energetyczna tamtejszego pieca zawiesinowego.

Nowe rondo Hutników w Głogowie uroczyście otwarte

Przed południem uroczyście otwarto nowe rondo turbinowe Hutników w Głogowie. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie tamtędy biegnie jedna z dróg dojazdowych do Huty Miedzi Głogów. Na wysepce ronda znajduje się jubileuszowa hutnicza kadź, którą postawiono tam przed kilkoma tygodniami.

Sport

Skrzyżują rękawice w memoriale Wiesława Niemkiewicza

Już jutro, w sobotę, 10 grudnia, w sali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy Szpakowej w Lubinie odbędzie się memoriał pamięci Wiesława Niemkiewicza. Ten wyjątkowy turniej pięściarski organizowany jest przez Stowarzyszenie Boks Lubin. Patronat objął starosta lubiński, Paweł Kleszcz.