×
*** Szczypiornistki Zagłębia Lubin obroniły tytuł mistrzyń Polski! *** Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin wygrali z Rakowem i utrzymali się w ekstraklasie ***

Polska Miedź nie tylko miedzią stoi…

Choć w zagłębiu miedziowym miedź odmieniana jest przez wszystkie przypadki, to jednak warto wiedzieć, że KGHM to nie tylko miedź, ale również inne metale, w tym cenne kruszce jak złoto i srebro. W produkcji tego ostatniego holding przoduje w świecie.


Jest miękkie i kowalne, przewodzi prąd i ciepło, ma właściwości bakteriobójcze, służy do produkcji między innymi elektroniki, luster czy instrumentów muzycznych. Ale od wieków było też walutą i piękną… biżuterią o wyjątkowym, jasnym blasku. Mowa o srebrze. I tu warto przypomnieć, że KGHM zajął pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2021. Z kolei w kategorii „największych producentów srebra” znalazł się na drugiej pozycji.

Od wielu lat KGHM jest jednym z czołowych producentów srebra na świecie. W 2020 roku spółka wyprodukowała 1 352 ton tego kruszcu. Polska Miedź sprzedaje srebro w postaci gąsek i granulatu. To jeden z największych producentów srebra metalicznego.

Srebro w KGHM produkowane jest w Hucie Miedzi Głogów, na Wydziale Metali Szlachetnych. Od1993 roku na oddziale odzyskiwane jest srebro i złoto z rud wydobywanych w kopalniach należących do KGHM. Jednak nie są one wydobywane w postaci grudek, które znamy z opowieści, a ze szlamu anodowego powstającego w trakcie elektrorafinacji miedzi.

 
DCF 1.0
DCF 1.0
srebro_produkowane_przez_kghm

Wybrane dla Ciebie

Pięć dębów na 50-lecie głogowskiej huty (ZDJĘCIA)

Posadzeniem pięciu symbolicznych dębów uczczono ciężką pracę i trud wszystkich pracowników, którzy przez ostatnie 50 lat pracowali w Hucie Miedzi Głogów.

Srebrny KGHM. Polska Miedź pierwszym producentem srebra na świecie

1 352 ton srebra wydobył KGHM w ubiegłym roku. To jeden z najwyższych wyników globalnych. I choć Polska Miedź słynie z wydobycia… rudy miedzi, dzięki srebru stawiana jest na równi z innymi wielkimi graczami.

Sport

Czterech zawodników Zagłębia w kadrze Polski

Czterech zawodników KGHM Zagłębia Lubin dostało powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski. Łukasz Poręba, Tomasz Pieńko i Łukasz Łakomy znaleźli się na liście zawodników na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski U-21.

Rozmaitości

Cykl wydarzeń poświęconych życiu i twórczości wybitnego Polaka

Wernisaż wystawy biograficznej zainaugurował cykl licznych wydarzeń kulturalnych poświęconych Ignacemu Janie Paderewskim pod wspólnym tytułem: „Bohater sztuki i ojczyzny, Ignacy Jan Paderewski <<Paddy>>”. Projekt realizowany jest wspólnie przez gminę Polkowice, Centrum Kultury oraz Instytut Pamięci Narodowej.