×
*** Burmistrz Chocianowa został zatrzymany przez policję po tym jak spowodował kolizję. Był agresywny, ubliżał policjantom i domagał się odstąpienia od dalszych czynności ***

Stabilne finanse i produkcja, niższy zysk – wyniki KGHM za 9 miesięcy

Spółka KGHM ogłosiła raport skonsolidowany za 9 miesięcy 2023r. Z opracowania wynika, że miedziowy gigant utrzymał w tym okresie stabilną produkcję i finanse, ale zanotował niższy – o 84. procent zysk netto. – Nasz solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM – podsumował Tomasz Zdzikot, prezes spółki KGHM Polska Miedź S.A.

Z opublikowanego raportu wynika, że produkcja miedzi i srebra w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. została zrealizowana na poziomie i powyżej danych zakładanych w tegorocznym budżecie. Podkreślono, że wyniki operacyjne i finansowe, wciąż są pod wpływem utrzymującej się niepewności co do rozwoju globalnej sytuacji makroekonomicznej. Jedną z przyczyn jest trwający konflikt w Ukrainie.

-W KGHM kontynuujemy działalność z myślą o zrównoważonym rozwoju i efektywnym zarządzaniu zasobami, ale też stawiamy na innowacyjność i dbałość o środowisko. Chciałem podkreślić, że nasze solidne wyniki to efekt ciężkiej pracy całej załogi co, jak już nie raz udowodniliśmy, jest kluczem do sukcesu KGHM. Nasze oddziały pracują bardzo sprawnie co przekłada się na zwyżki produkcyjne i wzrost efektywności spółki. Nie zwalniamy inwestycyjnego tempa nieustannie poszukując jak najbardziej zasadnych ekonomicznie rozwiązań – komentuje Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, o blisko 3. proc. wzrosła produkcja miedzi w koncentracie, odnotowano też wzrost wskaźników w produkcji srebra metalicznego (+ 8 proc.) oraz złota (blisko 35 proc. na plusie).

-Warto podkreślić, że ponad 30 proc. wzrost wydobycia urobku, ilości miedzi i srebra, w obszarze wydobywczym Głogów Głęboki Przemysłowy to efekt m.in. zdecydowanej poprawie warunków pracy na wyrobiskach przy nowo zgłębionym szybie KGHM, GG-1 – czytamy w komunikacie spółki.

Z kolei produkcja miedzi płatnej z aktywów zagranicznych wyniosła: Sierra Gorda 59,7 tys. ton (55 proc.), Robinson 17,3 tys. ton, Carlota 2,9 tys. ton, Zagłębie Sudbury 3,9 tys. ton.

Polska Miedź może pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi, co jest efektem prowadzonych przez zarząd inicjatyw optymalizujących oraz dyscypliny kosztowej. To chociażby wydłużanie łańcuchów dostaw, optymalizacja gospodarki zapasami materiałowymi prowadząca do poprawy w zakresie jednostkowego ich zużycia czy maksymalizacja zużycia złomów w kontekście długości cyklu produkcyjnego.

Jeśli chodzi o twarde dane, prezentują się następująco: skonsolidowane przychody Grupy KGHM za okres 9 miesięcy 2023 roku wyniosły 25 648 mln PLN, skorygowana EBITDA Grupy za 9 miesięcy 2023 roku wyniosła 4 235 mln PLN i była niższa o 40% od tej zanotowanej za 9 miesięcy 2022 roku. Było to spowodowane w głównej mierze mniej korzystnym kursem walutowym i spadkiem notowań miedzi przy jednoczesnej presji kosztowej.

Zysk netto za 9 miesięcy wyniósł 836 mln zł, czyli o 84. procent mniej, niż analogicznym okresie roku ubiegłego.

-Spadek wyniku netto spowodowany był niższym wynikiem operacyjnym, niższym wynikiem z różnic kursowych oraz zdarzeniami jednorazowymi występującymi rok wcześniej w postaci sprzedaży projektu Oxide na rzecz Sierra Gorda oraz sprzedaży kopalni Franke poza Grupę, jak również mniejszego odwrócenia utraty wartości pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu – raportuje spółka.

Jak poinformowały centrale związkowe KGHM, nagroda z zysku została ustalona na poziomie 7. procent wynagrodzenia a termin jej wypłaty przypada na 22 listopada.

W raporcie za 9 miesięcy tego roku spółka przypomniała o realizacji inwestycji w zakresie udostępniania kolejnych partii złoża miedzi oraz budowy niezbędnej infrastruktury do ich eksploatacji, trwajacych pracach związanych z budową szybu GG-2 w miejscowości Słone, w gminie Żukowice. Przypomnijmy, że obecnie wykonywane są tam wiercenia otworów podszybowych – są to prace przygotowawcze na wykonanie obiektów niezbędnych do rozpoczęcia głębienia szybu wraz z mrożeniem górotworu oraz pracami projektowymi.

Ważnym aspektem działalności KGHM są wszelkiego rodzaju akcje wolontariackie, których do tej pory odbyło się już ponad 200 i w których zaangażowanych było blisko dwóch tysięcy wolontariuszy. Udało się m.in. przeprowadzić kilkadziesiąt zbiórek na rzecz potrzebujących i inicjatyw społecznych związanych choćby z promocją rodzicielstwa zastępczego, czy projektów promujących aktywny tryb życia. Wśród załogi prowadzone są akcje promujące zdrowy tryb życia czy kampania „Mie(dź) apetyt na czytanie”. W tym roku przy oddziałach miedziowej spółki w ramach akcji „Miedziowe pszczoły” pojawiły się małe pasieki. Ulami zajmują się pracownicy – wolontariusze z KGHM.

Szczegóły opublikowanego raportu za 9 miesięcy zostaną omówione na dzisiejszej konferencji wynikowej w Centrali KGHM. Początek spotkania o godz. 12.

 
wyniki kghm

Wybrane dla Ciebie

Spotkali się wójtowie i burmistrzowie z Powiatu Legnickiego

W Starostwie Powiatowym w Legnicy odbył się Konwent Wójtów i Burmistrzów, w którym udział wzięli gospodarze gmin i miast powiatu legnickiego.

Kulinarne szaleństwa w Wiercieniu. Zapraszamy na Festiwal Zupy!

Ośrodek Kultury Gminy Lubin i Mieczysław Hubka, sołtys Wiercienia w Gminie Lubin, rada sołecka oraz Stowarzyszenia Nasz Wiercień zapraszają na pyszną zupę. Zarezerwujcie sobie czas w najbliższą sobotę, 15 czerwca! Początek imprezy o godzinie 16!

Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy kresowej rodziny

Uczniowie szkół powiatu polkowickiego zdobyli zaszczytne laury w konkursie pod hasłem: „Opowiem Ci o Kresach – śląskie losy Kresowej rodziny”. Wydarzenie dedykowane było uczniom z trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Laureatom gratulujemy! 

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych. 

Zatrzymali trzech mężczyzn z narkotykami. Teraz staną przed sądem

Mundurowi z komisariatu w Prochowicach przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji zatrzymali trzech mężczyzn. Znaleziono przy nich narkotyki. Cała trójka odpowie za to przed sądem. Za posiadanie narkotyków grozi in kara do 3 lat więzienia.

Pisklaki sokoła wędrownego z HM Głogów i ZWR już mają imiona

Luna, Uncja, Rudna, Flotka, Miedziak i Flotek – takie imiona sokołom wędrownym nadali pracownicy Huty Miedzi Głogów oraz Zakładów Wzbogacania Rud. Przypomnijmy, że ptaki zagnieździły się na kominie HM Głogów oraz na platformie budynku ZWR w Polkowicach.

Sport

Tomasz Pietruszko wraca do Lubina. Dwuletni kontrakt z Zagłębiem

Po rocznej przygodzie z ligą węgierską, do stolicy polskiej miedzi powraca Tomasz Pietruszko. Wychowanek KGHM MKS Zagłębia podpisał ze swoim macierzystym klubem dwuletni kontrakt. – Nie mogę się doczekać, kiedy ponownie wyjdę na parkiet w barwach Zagłębia Lubin – nie kryje zadowolenia wychowanek Miedziowych.