×
*** W wielu miejscowościach naszego regionu odbywają się inauguracyjne sesje rad gmin i powiatów. Nowi radni składają ślubowanie, wybierani są starostwie i przewodniczący rad ***

W Górniczym Pogotowiu w Sobinie powstaje nowy ośrodek szkoleniowy

Na terenie Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie powstaje nowe centrum szkoleniowe medyczno – wysokościowe. Z nowej placówki będą korzystać stacjonujący na miejscu w Sobinie ratownicy JRG-H, ale także ratownicy wszystkich kopalni Polskiej Miedzi, zwłaszcza pracujący na oddziałach szybowych. Inwestycja, która w całości realizowana jest przez spółkę KGHM, pochłonie 8 mln zł. Gotowa będzie za rok.

Bezpieczeństwo było, jest i zawsze będzie na pierwszym miejscu, dlatego spółka KGHM robi wszystko, by ratownicy JRG-H, którzy należą do światowej czołówki, mogli szkolić się i trenować w coraz lepszych warunkach. Z myślą o nich, miedziowa spółka rozpoczęła budowę nowego ośrodka szkoleniowego dla ratowników wysokościowych. Centrum powstaje na terenie Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie w gminie Polkowice.

-KGHM to przede wszystkim przemysł ciężki. Kopalnie, huty, zakłady wzbogacania rud, to miejsca, w których nasi pracownicy w sposób naturalny narażeni są na różnego rodzaju ryzyka. My jesteśmy bardzo dumni z tego, że mimo tych obiektywnych okoliczności udaje nam się cały czas podnosić warunki pracy i bezpieczeństwo naszej załogi. Mamy najniższe współczynniki wypadkowości w historii naszej firmy. Bardzo mocno inwestujemy w bezpieczeństwo i w ludzi, którzy stają na straży bezpieczeństwa naszej załogi. To są znakomici ratownicy z JRG-H. Cały czas jednak chcemy się doskonalić. Stąd powstaje nowy ośrodek szkoleniowy medyczno – wysokościowy. To jest inwestycja, która z jednej strony pozwoli skupić wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na wysokości, jak i cele praktyczne. Obiekt będzie wyposażony w drabinę, systemy kratownicowe, pomosty i ciągi komunikacyjne na wysokości co najmniej siedmiu metrów. To będzie ośrodek, w którym będzie można pogłębić swoją wiedzę dotyczącą bezpiecznych warunków pracy na wysokościach – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, prezes spółki KGHM, Tomasz Zdzikot.

Z ośrodka i warsztatów m.in. z zakresu bezpiecznej pracy na wysokościach korzystać będą nie tylko ratownicy KGHM, ale także pracownicy spółek Grupy Kapitałowej, jak i firm zewnętrznych.

-To wielki dzień w historii JRG-H. Dzięki wsparciu zarządu KGHM i zarezerwowaniu środków na ten cel, udało się szczęśliwie doprowadzić do rozpoczęcia tej budowy. Mam nadzieję, że przyszły rok pokaże, że była to trafiona i potrzebna inwestycja – powiedział Sebastian Rakowiecki, zastępca dyrektora Jednostki Ratownictwa Górniczo- Hutniczego.

Centrum Szkoleniowe JRGH będzie wyposażone w halę do ćwiczeń praktycznych, sale wykładowe, pomieszczenia sanitarne i magazyny potrzebnego sprzętu. W hali zamontowane zostaną drabiny wyposażone co najmniej w dwa różne systemy stałej asekuracji, dach plaski oraz skośny oraz konstrukcja kratownicowa umożliwiającą naukę zasad poruszania się z podwójnymi linkami bezpieczeństwa. Planowane są również pomosty i ciągi komunikacyjne umieszczone na wysokości minimum 7 metrów.

-W nowym budynku będzie symulacja wszelkich konstrukcji stalowych, na których nasi ratownicy mogliby prowadzić akcje, czy to na Zakładzie Hydrotechnicznym czy na ZWR-ach lub na hutach. Ratowników KGHM z sekcji wysokościowej jest już obecnie około 150, wykonują mnóstwo robót pod ziemią, na szybikach, na wyrobiskach pionowych, zbiornikach retencyjnych. Poza tym, że są to prace na wysokościach, to jesteśmy przygotowani do tego, by prowadzić akcje ratownicze na wysokościach. Nowe centrum pozwoli nam szerszy rozwój naszych umiejętności na swoim terenie. Zależy nam na szkoleniu pracowników KGHM, którzy pracują na wysokościach, są to m.in. pracownicy oddziałów szybowych, którzy powinni być przeszkoleni w zakresie bezpiecznej pracy, ale także gdy znajdą się w sytuacjach awaryjnych – podkreśla Jacek Gąsieniec, zastępca kierownika Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie.

Budowa ośrodka uwzględnia szkolenia dla specjalistycznej służby ratowniczej do prac z zastosowaniem technik alpinistycznych, ale też tysięcy pracowników KGHM, którzy nadzorują bądź bezpośrednio wykonują prace na wysokościach. Centrum wzmocni kompetencje załogi KGHM w zakresie problematyki prac na wysokościach i w przestrzeniach zamkniętych. Ośrodek skupi całościową wiedzę o stosowanym w spółce sprzęcie, szkoleniach, egzaminowaniu czy doradztwie specjalistycznym. W przyszłości rozważana jest możliwość realizacji innowacyjnych szkoleń również dla firm czy organizacji spoza KGHM.

To już kolejna ważna inwestycja realizowana w oddziale JRG-H. W czerwcu w Sobinie otwarta bowiem została nowa dyspozytornia i budynek administracyjny. Obiekt wyposażony jest w najwyższej jakości systemy łączności i nowoczesne systemy informatyczne. Budynek powstał przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i jest energooszczędny – wykorzystuje energię ze słońca dzięki zainstalowanej na dachu budynku fotowoltaice.

W dzisiejszym wydarzeniu uczestniczyły m.in. senator Dorota Czudowska i posłanka Ewa Szymańska.

 

Wybrane dla Ciebie

Karty w Powiecie Lubińskim rozdane. Paweł Kleszcz starostą

Paweł Kleszcz kolejną kadencję będzie starostą Powiatu Lubińskiego. W zarządzie powiatu znaleźli się również Patrycja Rozmus, Kamil Polak-Salomon i Damian Stawikowski. Z kolei radą kierować będzie Jadwiga Musiał i jej dwójka zastępców – Karolina Bajger i Marcin Owczarek.

Nowe rozdanie w gminie Rudna. Nowy wójt i radni zaprzysiężeni

Nowi radni i nowy wójt w gminie Rudna już zaprzysiężeni. Dzisiaj po południu w sali narad Urzędu Gminy odbyła się inauguracyjna sesja, podczas której wszyscy radni i nowy wójt, Zbigniew Grabowski, złożyli ślubowanie. Nowym przewodniczącym Rady Gminy został Andrzej Pakuła, a wiceprzewodniczącymi: Magdalena Piecyk i Dawid Habura.

Pierwsza sesja Rady Gminy Jerzmanowa. Nowa wójt jest tytanem pracy

Radni gminy Jerzmanowa nowej kadencji mają już za sobą pierwszą sesję. Podczas inauguracyjnego posiedzenia, każdy z radnych odebrał zaświadczenie o wyborze i został zaprzysiężony. Uroczyste ślubowanie złożyła również Anna Obolewicz, nowa wójt gminy Jerzmanowa.

Maciej Kupaj zaprzysiężony na prezydenta Legnicy

Za nami pierwsza sesja Rady Miejskiej w Legnicy w nowej kadencji samorządu. Maciej Kupaj został zaprzysiężony na prezydenta Legnicy. Ślubowanie złożyli również nowi radni. 

Przygotowania piłkarzy Zagłębia do meczu z Widzewem

Podopieczni trenera Waldemara Fornalika przygotowują się do kolejnego meczu na boiskach PKO Ekstraklasy. Rywalem Miedziowych będzie tym razem ekipa łódzkiego Widzewa.

Choroba powróciła. Kuba Kopaniecki gra kolejny mecz o życie

Pamiętacie młodego bramkarza Górnika Polkowice zmagającego się z chorobą nowotworową. Kuba Kopaniecki przeszedł już kilka operacji, chemii i radioterapii. Po drodze zdążył zostać szczęśliwym ojcem. I gdy wydawało się, że pokonał śmiertelną chorobę, ona powróciła i młody zawodnik znów staje do walki o życie. 

Rozmaitości

Nowe rozdanie w gminie Rudna. Nowy wójt i radni zaprzysiężeni

Nowi radni i nowy wójt w gminie Rudna już zaprzysiężeni. Dzisiaj po południu w sali narad Urzędu Gminy odbyła się inauguracyjna sesja, podczas której wszyscy radni i nowy wójt, Zbigniew Grabowski, złożyli ślubowanie. Nowym przewodniczącym Rady Gminy został Andrzej Pakuła, a wiceprzewodniczącymi: Magdalena Piecyk i Dawid Habura.