×
*** Przed nami ostatni dzień majówki. Na drogach spodziewany jest wzmożony ruch. Zaczną się powroty. Policjanci apelują o szczególną ostrożnosć i rozwagę. Wrócmy bezpiecznie do swoich domów! ***

Związek Pracodawców partnerem Branżowego Centrum Umiejętności

Na terenie Poligonu Szkoleniowego Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr od kilku miesięcy funkcjonuje Branżowe Centrum Umiejętności. W nowej jednostce edukacyjnej, umiejętności i kwalifikacje zawodowe zdobywają uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz osoby już pracujące.

Branżowe Centrum Umiejętności to nowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowany w głównej mierze na kształceniu zawodowym, podnoszeniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych kwalifikacji. Takich placówek w całym kraju ma być docelowo 120 i mają kształcić w różnych zawodach. W Lubinie postawiono na górnictwo podziemne, przeróbkę rud metali i surowców mineralnych.

Liderem BCU jest Miedziowe Centrum Kształcenia Kadr, które ma olbrzymie doświadczenie i profesjonalną kadrę w przygotowaniu i organizacji całego ministerialnego projektu. Partnerami są natomiast Górnicza Izba Przemysłowo – Handlowa, KGHM Polska Miedź oraz Związek Pracodawców Polska Miedź.

-Okres edukacji to najlepszy czas na to, aby zapewnić młodzieży możliwość jak najlepszego przygotowania do życia zawodowego w przyszłości. Zagłębie Miedziowe jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów w Polsce. Zapotrzebowanie na pracę jest tu ogromne, dlatego taki program jest cenny zarówno dla pracodawców jak i przyszłych pracowników – mówi Piotr Karwan, wiceprezes zarządu ZPPM.

Na terenie Poligonu Szkoleniowego powstał budynek usługowo – dydaktyczny BCU o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych.

-BCU to miejsce, w którym stawiamy na praktyczną naukę i rozwój umiejętności nie tylko młodych adeptów zawodu, ale także osób z doświadczeniem zawodowym, które dążą do zmiany kariery lub doskonalenia swoich umiejętności. Projekt BCU to większy plan, który zakłada powstanie łącznie 119 podobnych miejsc nauki zawodowej na terenie całego kraju, w tym m.in. we Wrocławiu, Zgorzelcu i Wałbrzychu – mówi z kolei Anna Melska, wiceprezes zarządu ZPPM.

Na Dolnym Śląsku ma powstać siedem Branżowych Centrów Umiejętności kształcących m.in. w zakresie hotelarstwa, logistyki, mechatroniki, energetyki.

-Jestem przekonana, że Branżowe Centrum Umiejętności w Lubinie stanie się miejscem, gdzie wiedza i praktyka spotkają się w harmonijnym procesie nauki, prowadząc do rozwoju branży oraz wzrostu kompetencji zawodowych. Razem z partnerami oraz wszystkimi zainteresowanymi, jesteśmy gotowi na to wyzwanie i ufamy, że przyniesie ono wymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych stron – mówi Marta Wisłocka, prezes zarządu ZPPM.

Przy okazji zapraszamy do lektury rozmowy z Moniką Gazdą, wiceprezes zarządu Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr.

– Proszę przypomnieć naszym czytelnikom, czym jest Branżowe Centrum Umiejętności Górnictwa Rud, które funkcjonuje w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr?

– BCU Górnictwa Rud 4.0 w Lubinie jest nowym rodzajem placówki edukacyjnej powołanej do życia zmianami w Ustawie Prawo Oświatowe z dnia 30 sierpnia 2023 r. Powstało ono w ramach projektu zleconego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności realizującego koncepcję centrum doskonałości zawodowej (CoVEs) dla dziedziny górnictwo podziemne, przeróbka rud metali i surowców mineralnych” finansowanego ze środków KPO. Ideą wiodącą BCU są działania edukacyjne, szkoleniowe, integrujące edukację z przemysłem i wspierające współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, a także działania innowacyjne, rozwojowe, doradcze i promocyjne. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w przemyśle związanym z górnictwem podziemnym, przeróbką rud metali i surowców mineralnych, będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych w naszej dziedzinie technologii. Dzięki temu będą mogli zdobywać wiedzę i nowe umiejętności.

Mówiąc językiem mniej sformalizowanym, branżowe centra umiejętności mają dawać uczniom, studentom, nauczycielom zawodu i młodym pracownikom możliwość szybkiego wyrównywania różnic między wiedzą zawodową objętą szkolnymi programami, a rzeczywistymi, aktualnymi potrzebami konkretnych pracodawców z branży. Te szczególne szkolenia zostały wprowadzone do systemu oświaty pod nazwą branżowych szkoleń zawodowych. Nad zakresem szkoleń i profilem działalności każdego BCU czuwać będzie rada w skład której będą wchodzić przedstawiciele powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy, przedstawiciele działających w branży pracodawców i ich organizacji, a także nauczyciele zawodu. W skład Rady BCU Górnictwa Rud 4.0 wejdą m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź, ZPPM, GIPH, MineMaster. Ukończenie szkolenia w BCU będzie potwierdzane każdorazowo branżowym certyfikatem umiejętności wydawanym przez placówkę, ale kontrasygnowanym przez organizację samorządu gospodarczego działającą w danej branży. W naszym przypadku będzie to Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa. Wszystkie te zabiegi prawne mają zagwarantować bliską i żywą współpracę między BCU i przemysłem.

Dla zabezpieczenia potrzeb szkoleniowych przemysłu i szkolnictwa z branży górnictwa i przeróbki w naszym BCU Górnictwa Rud 4.0 zadbaliśmy o nowoczesne i unikatowe pracownie. Dla słuchaczy szkoleń branżowych przygotowywane są m.in. pracownie symulatorów spawania, automatyki górniczej, przenośnika taśmowego z modułem sterowania, ratownictwa czy prac na wysokości oraz warsztaty SMG. Będziemy także opracowywać nową kwalifikację sektorową dla potrzeb Zakładów Wzbogacania Rud oraz szkolenie e-learningowe pokazujące ciąg technologiczny pozyskiwania miedzi – od wydobycia do giełdy. W planie są także konferencje, seminaria, konkursy wiedzy i badanie potrzeb pracodawców. W realizację tych zadań zaangażowani są wszyscy partnerzy projektu, a więc KGHM Polska Miedź S.A., ZPPM, GIPH, a także MCKK jako lider. BCU jako jedno z pierwszych w Polsce, zostało powołane do życia i wpisane do ewidencji szkół i placówek prowadzonej przez Starostę Lubińskiego w dniu 22 grudnia ubiegłego roku z terminem rozpoczęcia działalności od 1 stycznia 2024.

-Co możemy powiedzieć na temat tego projekt od rozpoczęcia jego funkcjonowania?

-W lipcu 2023 r. podpisaliśmy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji umowę o finansowaniu projektu. Od tego czasu na terenie Poligonu Szkoleniowego MCKK przy ul. M. Skłodowskiej 172a w Lubinie została zbudowana od podstaw siedziba BCU o powierzchni ponad 1 tys. m2 Jest to nowoczesny budynek o konstrukcji stalowej, w którym będą się mieściły pracownie i warsztaty, sale dydaktyczne i konferencyjne oraz biura. W drodze przetargów wyłoniliśmy już znakomitą część dostawców wyposażenia. Pracujemy jeszcze nad ostatnimi przetargami. W znajdują się już m.in. komputery, symulatory, rusztowania, sprzęt multimedialny, część mebli. Spółka Inova kończy montaż dydaktycznego przenośnika taśmowego przeznaczonego dla górnictwa podziemnego. Czekamy na dostawę dedykowanych do naszych potrzeb stanowisk automatyki. Już w marcu 2024 r. zapraszamy do BCU Górnictwa Rud 4.0 na branżowe szkolenia zawodowe. W pierwszej kolejności będą to szkolenia dla nauczycieli zawodu. Jedno z zakresu nowoczesnych metod budowy szybów, a drugie dotyczące nowych rozwiązań technologicznych w samojezdnych maszynach górniczych.

-W jakim celu w ramach BCU wykorzystywany będzie Poligon Szkoleniowy MCKK?

-BCU Górnictwa Rud ma swoją siedzibę na terenie Poligonu Szkoleniowego MCKK. Będzie to osobna placówka edukacyjna, ale przewidujemy udostępnianie dotychczasowej infrastruktury szkoleniowej MCKK również do potrzeb uczestników branżowych szkoleń zawodowych. Na Poligonie zgromadziliśmy już wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Znajdują się tu symulatory samojezdnych maszyn górniczych, laboratoria hydrauliki siłowej i pneumatyki, wirtualna rzeczywistość obsługi zmianowej SMG, wyrobisko szkoleniowe oraz symulacja dróg i przodków górniczych wraz z rzeczywistymi maszynami, na których ćwiczą przyszli operatorzy. W połączeniu z nowo zakupionym sprzętem da to możliwość organizowania nowoczesnych zajęć dydaktycznych, tak w zakresie treści, jak i formy.

-Partnerem MCKK w realizacji tego projektu jest spółka KGHM. W jakim zakresie Polska Miedź pomaga wam we wdrażaniu BCU?

-KGHM Polska Miedź jest w projekcie odpowiedzialne za realizację konferencji prezentujących nowoczesny przemysł miedziowy. Takie konferencje odbędą się dwie – jedna w tym roku, a jedna w przyszłym. Ich adresatami będą młodzi pracownicy, studenci, nauczyciele i uczniowie zainteresowani poszerzaniem swoich horyzontów w dziedzinie górnictwa podziemnego, przeróbki rud metali i surowców mineralnych. Jednak rzeczywista rola KGHM Polska Miedź S.A. w projekcie jest znacznie szersza. Spółka jest zarówno partnerem tego przedsięwzięcia oraz, jako wiodący pracodawca dziedziny, podstawowym odbiorcą działań BCU Górnictwa Rud. Wszystkie planowane w projekcie działania edukacyjne ostatecznie muszą uwzględniać potrzeby KGHM. Niezależnie czy mówimy o ofercie dla uczniów, dla nauczycieli, czy dla osób dorosłych. W Polskiej Miedzi jest pełna świadomość, że nikt poza nimi nie ma bardziej aktualnej wiedzy w tym zakresie. Tak więc wszelkie projekty związane z budową lub zakupem pomocy dydaktycznych zostały zaopiniowane przez fachowców z KGHM. Dzięki ich pomocy i zaangażowaniu budujemy scenariusz do szkolenia e-learning. Wspólnie z Górniczą Izbą Przemysłowo-Handlową Polska Miedź jest zaangażowana w stworzenie nowej kwalifikacji sektorowej. Kolejnym obszarem współpracy będą konsultacje programów szkoleniowych. Nie do przecenienia będzie także doświadczenie, jakie miedziowy potentat posiada we współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi. Myślę tu miedzy innymi o programie Kompetentni w branży, który skonsolidował szkoły kształcące na naszym terenie dla przemysłu miedziowego. Mamy nadzieję na ciągłą i bliską współpracę na rzecz dziedziny dla której BCU zostało powołane.

-Dziękuję za rozmowę.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 
b2
b3
b4
b5
b6
b7
b8
b9
b11

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie pokonało mistrza Polski i jest spokojne o ligowy byt

Po wygranej w Radomiu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin poszli za ciosem i pokonali dziś na własnym stadionie mistrza Polski. Raków Częstochowa dobrze prezentował się w pierwszym kwadransie, ale potem siły się wyrównały a Miedziowi, jak rasowi gracze wypunktowali rywala aplikując dwa gole.

W KGHM rozpoczęły się centralne uroczystości hutniczego święta

W spółce KGHM rozpoczęły się centralne uroczystości z okazji przypadającego dziś Dnia Hutnika i Dnia Strażaka. Dziś przed południem, przedstawiciele Centrali KGHM, oddziałów hutniczych, związków zawodowych, stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Floriana przy Hucie Miedzi Głogów. 

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.

Zapraszamy na BoryRun w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków

Coraz więcej biegaczek i biegaczy zapisuje się do udziału w drugiej edycji Festiwalu Biegowego BoryRun. Impreza odbędzie się już 26 maja. Tradycyjnie start i meta wszystkich biegów zlokalizowana będzie w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków.

Biało-czerwone ciasteczka, kwietny dywan przed urzędem

Z okazji Dnia Flagi, mieszkańcy Radwanic spotkali się przed siedzibą Urzędu Gminy, by nie tylko świętować, ale także posadzić kilkadziesiąt sadzonek różnorodnych, wiosennych kwiatów, które będą cieszyły oko wszystkich mieszkańców i turystów.

Zagłębie chce pójść za ciosem. Kurminowski postraszy Raków?

Sobotnie popołudnie będzie należało do kibiców piłkarskich. Na stadionie KGHM Zagłębie Arena, podopieczni trenera Waldemara Fornalika podejmą mistrza Polski – ekipę Rakowa Częstochowa. Po ostatniej wygranej w Radomiu, Miedziowi chcą pójść za ciosem, ale łatwo nie będzie, bo popularne Medaliki chcą gonić czołówkę. 

Sport

Zagłębie pokonało mistrza Polski i jest spokojne o ligowy byt

Po wygranej w Radomiu piłkarze KGHM Zagłębia Lubin poszli za ciosem i pokonali dziś na własnym stadionie mistrza Polski. Raków Częstochowa dobrze prezentował się w pierwszym kwadransie, ale potem siły się wyrównały a Miedziowi, jak rasowi gracze wypunktowali rywala aplikując dwa gole.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.