×
*** Zarząd KGHM podjął uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 300 mln zł/1,5 zł za akcję. Propozycję zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 7 czerwca ***

Gmina Polkowice stawia na rozwój zieleni. Parki zyskały nowy blask

W ramach projektu: „Zielona i niebieska infrastruktura”, władze gminy Polkowice pozyskały ponad 5,5 mln zł. Dzięki tym środkom mieszkańcy mogą cieszyć się większą ilością drzew i krzewów, ścieżek rowerowych czy stojaków na jednoślady. Zmodernizowano też wiele polkowickich parków miejskich, które zyskały nowy blask.

Władze Polkowic wiele razy udowodniły, że miejska zieleń jest ważnym elementem działalności lokalnego samorządu.

-To między innymi dziewięć zadań inwestycyjnych, które w ramach projektu realizujemy, ale też działania miękkie związane z edukacją, z budowaniem tożsamości ekologicznej. Bardzo się cieszę, że wśród tych projektów znajdują się te, związane z rewitalizacją parków – wymienia Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. -To miejsca do wypoczynku, bo chcemy, aby Polkowice były miastem klimatycznie przyjaznym, aby tutaj dobrze się mieszkało, dobrze się wypoczywało, aby znikały miejskie wyspy ciepła, tworzone były skwery, zieleńce i parki, tak, abyśmy mogli w Polkowicach czuć się dobrze, komfortowo i przyjemnie.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą z Oslo, która lideruje w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w Norwegii.

-Jestem pod ogromnym wrażeniem Polkowic, odbyłam mały spacer wokół i naprawdę myślę, że tak niewielkie miasto jest po prostu zielone i bardzo przyjemnie wyglądające. Absolutnie uważam, że Polkowice są na dobrej drodze w zielono-niebieskim kierunku – zauważa Renata Tomczak-Wendzel, przedstawiciel firmy Aquateam COWI z Norwegii.

Istotnym elementem projektu są działania edukacyjno- informacyjne, które podnoszą poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa, jeśli chodzi o zmiany klimatu. To również promocja rozwiązań, po jakie każdy może sięgać, aby poprawić jakość powietrza.

– Tereny zielone to tereny, które produkują tlen, które zatrzymują zanieczyszczenia, które zatrzymują wodę. Drzewa to też bariera ochronna dla nas. Wydaje mi się, że to, co niewidoczne, będzie bardzo istotnym elementem dla nas – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – To jest ta wartość, którą pójdziemy później, bo młode pokolenie wyposażone w tego typu wiedzę, może inaczej patrzeć i inne działania podejmować. To równocześnie dialog między młodymi i starszymi, między ludźmi, którzy chcą coś dobrego zrobić dla środowiska.

W ramach działań inwestycyjnych zazieleniono obszary zabudowane we wnętrzach międzyblokowych przy ulicach: Wołodyjowskiego i Głogowskiej. Zmniejszono efekt „miejskiej wyspy ciepła” poprzez rewitalizację parku przy ul. Dąbrowskiego. Tereny zielone przy ulicach: Hubala, Kominka oraz Wojska Polskiego również zostały ożywione i przywrócone do życia. W trakcie realizacji jest zadanie przy ulicy Chocianowskiej w rejonie Polkowic Dolnych, które polega na zagospodarowaniu wód opadowych poprzez rewitalizację parku.

Obecnie zrealizowano ponad 60 proc. zaplanowanych działań związanych z rewitalizacją i stworzeniem systemu zieleni miejskiej na łącznej powierzchni około 13 hektarów.

 

Wybrane dla Ciebie

Pobił swojego 5-miesięcznego synka. Trafił za kratki

Prokuratura Rejonowa w Głogowie wszczęła śledztwo w sprawie znęcania się nad 5-miesięcznym chłopcem przez jego 26-letniego ojca. Maciej K. miał również znęcać się nad matką chłopca i wiele razy grozić jej śmiercią lub skrzywdzeniem dziecka. Decyzją sądu mężczyzna został dzisiaj tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Kierowca hulajnogi zderzył się z rowerzystką

Od tego jakie obrażenie odniosła kobieta zależeć będzie jakie zarzuty usłyszy 19-latek, który wczoraj, na legnickim rynku jadąc hulajnogą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z rowerzystką. mundurowi apelują o rozwagę. Przypominają również, że amatorów jazdy na hulajnogach elektrycznych również obowiązują przepisy!

Nadzwyczajna sesja w Rudnej. Radni wybiorą nowego skarbnika

Na wniosek wójta gminy Rudna, Zbigniewa Grabowskiego, w piątek, 10 maja, zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Nowo wybrani radni pochylą się nad uchwałą w sprawie powołania nowego skarbnika gminy.

45 lat Huty Miedzi „Cedynia” – jedna z największych walcowni w Europie

Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od momentu powstania Huty Miedzi „Cedynia”. Funkcjonujący w Orsku w gminie Rudna oddział KGHM, jest obecnie największym zakładem przetwórstwa miedzi w Polsce i jedną z czterech największych walcowni miedzi w Europie.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Polkowicach. Zapraszamy!

Festynem strażackim i pokazem sprzętu oraz wozów ratowniczo – gaśniczych, rozpoczną się jutrzejsze obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Polkowicach. Uroczysty apel zaplanowano o godz. 15. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy na świętowanie razem ze strażakami PSP i OSP.

Ukradł koparki warte 390 tysięcy złotych. Został zatrzymany

Złodziej nie nacieszył się swoim łupem. Jeszcze tego samego dnia, po tym jak właściciel złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch koparek o wartości 390 tysięcy złotych, mundurowi z lubińskiej komendy odzyskali maszyny. Jedna koparka została porzucona na terenie gminy Rudna, drugą ukryto w Lubinie. W ręce policji wpadł również złodziej.

Na sygnale

Kierowca hulajnogi zderzył się z rowerzystką

Od tego jakie obrażenie odniosła kobieta zależeć będzie jakie zarzuty usłyszy 19-latek, który wczoraj, na legnickim rynku jadąc hulajnogą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z rowerzystką. mundurowi apelują o rozwagę. Przypominają również, że amatorów jazdy na hulajnogach elektrycznych również obowiązują przepisy!