×
*** Do Barbórki zostało jeszcze kilka dni, ale górnicza brać już świętuje w całym zagłębiu miedziowym! ***

Gmina Radwanice ma swoją pierwszą monografię

Przez lata nikt nie zapisywał dziejów Gminy Radwanice, nie zbierał wspomnień pierwszych mieszkańców, nie kolekcjonował pamiątkowych zdjęć. Aż do teraz. Historia, rozwój, najważniejsze wydarzenia – to wszystko możecie poznać na stronach pierwszej monografii Gminy Radwanice.

Radwanice nie powstały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Były tu zawsze. Może nie tak rozwinięte, może nie tak zurbanizowane, ale były. Tak samo jak wszystkie pozostałe miejscowości w granicach administracyjnych gminy. O ich początkach, począwszy od najwcześniejszych epok kamienia, brązu i żelaza, przez okres średniowiecza, aż po czasy współczesne, można przeczytać w monografii.

– Nie ukrywam, że brakowało mi takiego podsumowania dotyczącego historii naszej gminy. Różne źródła podają wiele informacji o tych terenach, ale myślę, że warto mieć na półce taki zbiór, który opowiada o tym, co się w naszej gminie wydarzyło od początku jej powstania aż do czasów współczesnych – mówi Paweł Piwko, wójt Gminy Radwanice. – I właśnie ta monografia nam to pokazuje. W jednym opracowaniu mamy całą historię gminy i najbliższego nam regionu.

Wójt przyznaje, że wielu mieszkańców czekało na ukończenie pracy nad monografią i chętnie sięga teraz po tą pozycję. Wydanie jest bardzo ciekawe.

– Monografię można wypożyczyć w naszej bibliotece, dlatego zachęcam do jej przeczytania – dodaje Paweł Piwko. – Mieszkańcy też będą mieli okazję ja zdobyć, na przykład w konkursach organizowanych przez gminę czy przy okazji wielu naszym imprez.

 
274926275_297186279150460_7039353149675596402_n
274953628_297186325817122_8500129968651196536_n

Wybrane dla Ciebie

Nowe opcje na wymianę starego pieca

Mieszkańcy Gminy Rudna mają kilka nowych możliwości dofinansowania wymiany źródła ciepła w swoich domach w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Do 30 września do godz. 12.00 można składać wnioski o granty na wymianę pieców. Liderem projektu jest gmina Polkowice. Projekt realizowany jest w latach 2020-2022 na terenie gmin: Polkowice, Głogów (miejska i wiejska), Jerzmanowa, Kotla, Przemków, Radwanice, Żukowice. Łącznie planuje się zmodernizowanie co najmniej 269 źródeł ciepła, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji […]

Wnioski o wymianę pieca – przedłużony termin

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i chęcią wzięcia udziału w ogłoszonym konkursie na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła na bardziej ekologiczne, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo beneficjentów, którzy korzystają z punktu konsultacyjnego, w  związku z  epidemię COVID – SARS II, władze gminy Rudna informują, że termin składania wniosków na  dofinansowanie ulega zmianie.

Na sygnale

Poważne zderzenie dwóch pojazdów na skrzyżowaniu w Rudnej

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na skrzyżowaniu Głogowskiej z ulicą Polną w Rudnej, tuż przy wyjeździe w kierunku Głogowa. Prawdopodobnie kierowca busa wymusił pierwszeństwo przejazdu i uderzył w prawidłowo jadące audi. Poszkodowany kierowca trafił do lubińskiego szpitala.