×
*** Ostatnie dni tegorocznej majówki. Dzisiaj zapraszamy na stadion w Lubinie, gdzie o 17.30 rozpocznie się mecz Zagłębia z Rakowem Częstochowa ***

Najnowocześniejsza „szopa” w Polsce należy do Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie mają jedną z najnowocześniejszych w Polsce hal serwisowych. W popularnie zwanej przez kolejarzy „szopie” znajdują się torowiska, maszyny i urządzenia do naprawy taboru oraz nowoczesna myjnia – kolejowe SPA. Cała inwestycja pochłonęła 75 mln zł, z czego aż 55 milionów pochodzi z unijnych dotacji.

By dostać się na teren nowej hali serwisowej, dziennikarze oraz zaproszeni goście musieli podjechać specjalnie podstawionym pociągiem z dworca głównego w Legnicy. W uroczystości oddania do użytku nowego obiektu uczestniczyli m.in. Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, marszałek województwa Cezary Przybylski, członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda i prezes Kolei Dolnośląskich, Damian Stawikowski.

-To ważny dzień nie tylko dla Kolei Dolnośląskich, ale dla całego województwa. Stanęliśmy w pewnym momencie przed wyzwaniem: albo być zależnym od serwisowania nowoczesnego taboru KD, albo uniezależnić się, budując nową halę serwisowo-naprawczą. Byliśmy przekonani, że ten obiekt należy wybudować, bo wpłynie to pozytywnie nie tylko na jakość serwisowania pociągów, ale także obniży koszty ich utrzymania i zaoferuje nowe miejsca pracy w regionie – mówił podczas oficjalnego otwarcia hali Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Nowa infrastruktura przeglądowo-naprawcza pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania pociągów i bardziej efektywne wykorzystanie parku taborowego. Hala powstała na terenie należącym do spółki przy ul. Pątnowskiej w Legnicy.  Przez lata Koleje Dolnośląskie zyskały opinię lidera w dziedzinie usług kolejowych, podnosząc standardy podróżowania i inwestując w nowoczesny tabor. Stałe rozszerzanie sieci połączeń zaowocowało osiągnięciem imponującego rekordu: w lipcu przewoźnik przejechał milion kilometrów. Tak dynamiczny rozwój wymaga odpowiedniego zaplecza.

– Ta „szopa” – w języku kolejarskim zwana halą serwisową – jest niezwykle efektowna i została wybudowana z wielkim rozmachem. Dzięki niej, będzie można realizować prace utrzymaniowe i serwisowe w najwyższym standardzie, po to, aby Koleje Dolnośląskie mogły świadczyć jak najlepsze usługi. Pracownicy będą mogli pracować w komfortowych warunkach na miarę XXI wieku, a pasażerowie uzyskają jeszcze lepiej przygotowane pociągi to tego, aby bezpiecznie i ekologicznie podróżować po Dolnym Śląsku czy nawet nad morze w ramach wakacyjnej oferty Kolei Dolnośląskich – mówił Andrzej Bittel, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowa hala serwisowa Kolei ma ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, trzy tory o długości 120 metrów, jeden tor przeznaczony na całoroczną myjnię automatyczną. Obiekt jest wyposażony w tokarkę podtorową (na odrębnym torze), nadziemną i podziemną infrastrukturę techniczną oraz zbiorniki i dystrybutory paliwa.

-Mamy halę serwisową, która jest dowodem na to, jak prężnie i dobrze rozwijają się Koleje Dolnośląskie. Ta kadencja stoi pod znakiem renesansu połączeń kolejowych. Te działania to przejęcia nieczynnych linii, rewitalizacje, a marka KD zaczyna pojawiać się w miejscowościach, które od 20 lat nie widziały pociągu. To wszystko jest dowodem tego, że wybrany na początku kadencji kierunek był słuszny – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Koleje Dolnośląskie dzięki długofalowej strategii systematycznie unowocześniają i poszerzają swoje zaplecze techniczne. W zeszłym roku przewoźnik zakupił aż 31 nowoczesnych pociągów pasażerskich (6 sztuk impuls2 oraz 25 sztuk Elf2), dzięki czemu stał się posiadaczem największej floty pojazdów Elf2 w Polsce.

-To kluczowa inwestycja kolejowa w regionie. Bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i całego zespołu Kolei Dolnośląskich, wybudowanie tej nowoczesnej hali serwisowo-naprawczej nie byłoby możliwe. Ten obiekt będzie pomagał nam codziennie, aby pasażerowie mogli podróżować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowity koszt budowy wyniósł 75 mln zł, z czego 55 mln to środki unijne.

Z okazji uroczystego otwarcia, oficjele przecięli wstęgę a wszyscy częstowali się urodzinowym tortem. Koleje świętują bowiem w tym roku 15-lecie swojego istnienia. Dziś i jutro KD zapraszają do siebie wszystkich mieszkańców regionu na dni otwarte połączone z festynem rodzinnym. Na scenie wystąpią m.in. Gabriel Fleszar, Czesław Śpiewa, Kminek, Nicponie.

 

Wybrane dla Ciebie

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.

Zapraszamy na BoryRun w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków

Coraz więcej biegaczek i biegaczy zapisuje się do udziału w drugiej edycji Festiwalu Biegowego BoryRun. Impreza odbędzie się już 26 maja. Tradycyjnie start i meta wszystkich biegów zlokalizowana będzie w cieniu majestatycznego Zamku Kliczków.

Biało-czerwone ciasteczka, kwietny dywan przed urzędem

Z okazji Dnia Flagi, mieszkańcy Radwanic spotkali się przed siedzibą Urzędu Gminy, by nie tylko świętować, ale także posadzić kilkadziesiąt sadzonek różnorodnych, wiosennych kwiatów, które będą cieszyły oko wszystkich mieszkańców i turystów.

Zagłębie chce pójść za ciosem. Kurminowski postraszy Raków?

Sobotnie popołudnie będzie należało do kibiców piłkarskich. Na stadionie KGHM Zagłębie Arena, podopieczni trenera Waldemara Fornalika podejmą mistrza Polski – ekipę Rakowa Częstochowa. Po ostatniej wygranej w Radomiu, Miedziowi chcą pójść za ciosem, ale łatwo nie będzie, bo popularne Medaliki chcą gonić czołówkę. 

Mistrzynie Polski w wielkim finale ORLEN Pucharu Polski

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębia Lubin zameldowały się w wielkim finale Final Four ORLEN Pucharu Polski. W drodze do finału, podopieczne Bożeny Karkut i Renaty Jakubowskiej pokonały ekipę KPR Kobierzyce 25:19. Najlepszą zawodniczką meczu wybrano Patricię Matieli. W wielkim finale Miedziowe zmierzą się z zespołem MKS FunFloor Lublin.

Lubin uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystą mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczęły się w Lubinie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po Eucharystii, przedstawiciele władz miasta, powiatu, delegacje parlamentarzystów, radnych, organizacji społecznych, złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.