×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Polkowickie obchody rocznicy Rzezi Wołyńskiej pod Golgotą Wschodu

W 79. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, mieszkańcy Polkowic, radni i lokalne władze spotkali się przy „Golgocie Wschodu”. W ogromnym skupieniu i milczeniu oddano hołd wszystkim ofiarom bestialskich mordów dokonanych na Polakach przez zbrodnicze oddziały UPA.

To jedna z najczarniejszych i najbardziej mrocznych kart w historii. 11 i 12 lipca 1943r. nacjonalistyczna Ukraińska Powstańcza Armia dokonała jednej z najstraszliwszych zbrodni w dziejach. W bestialski i okrutny sposób, zamordowano Polaków zamieszkujących wschodnie rubieże kraju. Szacuje się, że w ciągu tylko jednego dnia – 11 lipca – oddziały UPA zamordowały około 8 tys. Polaków, głównie kobiet, dzieci i starców. W sumie, z rąk partyzanckich band życie straciło do 120 tysięcy naszych rodaków.

Pod „Golgotą Wschodu” spotkali się przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice.

-Jesteśmy winni ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu dziewięciu lat przede wszystkim pamięć. Pamięć o wydarzeniach, pamięć o osobach, które zostały pomordowane. Jesteśmy obecnie w szczególnej sytuacji w relacjach polsko-ukraińskich, ale warto przypominać, iż muszą być one zacieśniane tylko i wyłącznie na fundamencie prawdy, a prawda o Wołyniu jest jedna i o niej trzeba mówić głośno. Jest taki cytat: „Ofiary nie wołają o zemstę, ofiary wołają o pamięć”. I w tych słowach zapisuje się właśnie idea dzisiejszych obchodów rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Dziękuję organizatorom tej uroczystości. Cieszę się, że możemy, jako lokalna wspólnota, pamiętać o wszystkich, którzy pomordowani zostali na Wołyniu – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze.

-Siedemdziesiąt dziewięć lat temu szowiniści ukraińscy mordowali polskie dzieci. Dziś Polska przyjmuje ukraińskie matki z dziećmi pod swój dach i gości ich tak, jak mówi staropolskie przysłowie: Gość w dom, Bóg w dom. Oby teraz, wysłani do naszego kraju ci mali ambasadorowie ziemi ukraińskiej rozpoczęli lepszy rozdział między naszymi narodami – powiedział na koniec Wojciech Fenrich, przewodniczący Stowarzyszenia Patriotyczne Polkowice.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
rzez3
rzez1

Wybrane dla Ciebie

Golgota Wschodu -mieszkańcy Polkowic w hołdzie Sybirakom i Kresowiakom

Na skwerze przy kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających tragiczne losy Sybiraków i Kresowiaków. – Chcemy, by te miejsce, było dla mieszkańców Polkowic miejscem żywych spotkań wielu pokoleń – powiedział burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Miejsce pamięci o wielkiej ofierze Kresowiaków i Sybiraków

W najbliższą niedzielę, 19 września, w Polkowicach odbędzie się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia symbolicznej tablicy: „Miejsce Pamięci Golgota Wschodu”. Cała inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejsce poświęcone Sybirakom i Kresowiakom. Golgota Wschodu

Na placu Kościelnym w pobliżu rynku w Polkowicach powstało wyjątkowe miejsce. To „Polaków Golgota Wschodu” – miejsce pamięci ofiarom represji, od czasów zaborów po czasy współczesne. Ta patriotyczna inicjatywa powstała w ramach Polkowickiego Budżetu Obywatelskiego i kosztowała blisko 190 tys. zł.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.