×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

„Trzech muszkieterów” nauczy się samodzielności

Trzech mężczyzn – Piotrek i dwóch Marków – już wkrótce przeprowadzi się do tzw. mieszkania treningowego przy ul. Borówkowej w Polkowicach. Są osobami niepełnosprawnymi, w różnym stopniu upośledzenie umysłowego i fizycznego. Przez najbliższe pół roku – na okres próbny – będą musieli nauczyć się samodzielności. 

Mieszkanie przy Borówkowej już czeka na swoich lokatorów. Dzięki wsparciu władz gmin i powiatu polkowickiego udało je się w pełni przystosować do osób niepełnosprawnych.

-Mieszkanie to Akademia Niezależnego Życia, mieszkanie treningowe, czyli miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami będą miały szansę uczyć się samodzielności. Będą rzucone na głęboką wodę. Przez pół roku spróbują, czy podołają samodzielnemu życiu. Jeśli to się uda i życie pokaże, że sprawdzili się, będą mogli już na dłużej zamieszkać sami na zasadzie wynajmu mieszkania. To nasi trzej muszkieterowie, nasi bohaterowie. Projekt jest pilotażowy, realizujemy go pierwszy raz – informuje Małgorzata Karlak – Kąca, wiceszefowa Fundacji Eudajmonia.

Nowi lokatorzy będą mieli swoich opiekunów – asystentów, którzy pomogą nieco w zaadaptowaniu się do nowych warunków bytowania.

-To ważny projekt, który realizuje Fundacja Eudajmonia, przy wsparciu powiatu polkowickiego i gminy Polkowice. Dzięki niemu poprzez trenowanie z pozoru prostych, życiowych obowiązków osoby z niepełnosprawnościami mają szansę w przyszłości na samodzielne funkcjonowanie i decydowanie o sobie. Jesteśmy dumni z tych osób, które chcą uczyć się samodzielności. Będziemy wam kibicować i obserwować postępy – powiedział starosta polkowicki, Kamil Ciupak.

Projekt ” Akademia Niezależnego Życia- trenuj codzienność, zyskaj samodzielność ” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

 
IMG_6908 (2)
IMG_6912 (2)
IMG_6913
IMG_6923 (2)
IMG_6928 (2)
DSC_0001
DSC_0003
DSC_0005
DSC_0008
DSC_0012
DSC_0015

Wybrane dla Ciebie

Zabójstwo w Rudnej? Policja pracuje na miejscu zdarzenia

Czy w Rudnej doszło do zabójstwa. Wszystko wskazuje na to, że to jeden z możliwych scenariuszy. Prawdopodobnie na terenie ogródków działkowych znaleziono ciało kobiety.

Pani Jadwiga świętowała swoje 100 urodziny!

Pani Jadwiga Wojtasik z Przemkowa obchodziła swoje 100-e urodziny. Z tej okazji do seniorki popłynęło wiele życzeń zdrowia i przynajmniej 200 lat życia.

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.

Siatkarskie emocje na start

W jakiej dyspozycji przed startem PlusLigi są siatkarze Cuprum Lubin? Czy solidnie przygotowali się do rozgrywek? Czy kadra, którą dysponuje trener Paweł Rusek stać na coś więcej, niż obrona przed spadkiem?

Chrobry ma szansę poszybować ostro w górę

Pojedynkiem z Odrą Opole, piłkarze Chrobrego Głogów zakończą 12. serię spotkań na zapleczu ekstraklasy. Faworytem dzisiejszego starcia są głogowianie. Pierwszy gwizdek na stadionie przy Wita Stwosza o godz. 18.

Zaginął Andrzej Buchta z Chocianowa. Widzieliście go?

Polkowiccy policjanci proszą o pomoc w poszukiwaniach Andrzeja Buchty z Chocianowa. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 1 października. Od tej pory kontakt z nim się urwał. 26-latek może mieć problemy z pamięcią.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.