×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Witelonka zapraszana drzwi otwarte na uczelni!

Już w czwartek, 15 lutego, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwartych Drzwi. Już po raz 25 mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć uczelnię od środka.

 

Legnicka uczelnie nie ukrywa, że w trakcie Drzwi Otwartych spodziewa się około tysiąca samych tylko uczniów z całego regionu. Swój udział w akcji potwierdziły szkoły m.in. z Legnicy, Lubina, Polkowic, Chocianowa, Złotoryi, Jawora, Chojnowa, Bolesławca, Środy Śląskiej, Strzegomia i innych miejscowości.

Wstęp na Dzień Otwartych Drzwi jest otwarty i bezpłatny, nie trzeba się nigdzie zapisywać. Wystarczy przyjść w godz. 9.00 – 14.00 do budynku E, znajdującego się na terenie campusu Uczelni przy ul. Sejmowej 5 w Legnicy. W budynku E będzie działało „centrum dowodzenia”, w którym będzie można zasięgnąć potrzebnych informacji, poznać przewodnika, który oprowadzi po uczelni.

– Nie bez powodu zachęcamy do odwiedzenia Dnia Otwartych Drzwi nie tylko uczniów i maturzystów, ale też osoby już aktywne zawodowo. Nasza Uczelnia proponuje bowiem autorski,  jedyny w Polsce system studiów „Ucz się i pracuj”, dzięki któremu można bezpłatnie studiować stacjonarnie, ale w godzinach dopasowanych do możliwości osób pracujących, zajętych, mających wiele obowiązków. Zajęcia w tym systemie odbywają się popołudniami, głównie online oraz w weekendy. Podkreślam, że są to studia bezpłatne, gwarantujące dyplom ukończenia studiów stacjonarnych. Zapraszamy również osoby z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Uczelnia jest dla nich przystosowana – mówi Edyta Golisz, rzecznik prasowy Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Tego dnia uczelnia przygotowała wiele atrakcji dla odwiedzających.

– Nasz Wydział zaprosi odwiedzających m.in. do świata symulacji medycznych. Czyli np. do działającego na terenie Uczelni Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, które przypomina prawdziwy szpital, ale zamiast pacjentów są w nim nowoczesne fantomy, zaprogramowane tak, by „naśladowały” ludzi z różnymi chorobami czy np. kobiety w ciąży. W Centrum będzie można obejrzeć też karetkę pogotowia, w pełni wyposażoną, która wiernie oddaje warunki pracy ratowników medycznych. Karetka symuluje nawet jazdę po nierównym terenie. Zapoznamy też odwiedzających z pracą położnych, zaprosimy do gabinetu fizjoterapii, zaprezentujemy specjalny stół, dzięki któremu będzie można poznać tajniki ludzkiego ciała w technologii 3D. Dodatkowo nasi studenci z kół naukowych będą uczyć samobadania piersi, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zbadają poziom glikemii, skład masy ciała. Studentki Położnictwa nauczą chustowania noworodków i niemowląt, zapraszamy więc też mamy ze swoimi pociechami, przyszłe mamy oraz wszystkich zainteresowanych – mówi dr Monika Stanaszek, prof. CW, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Dr inż. Piotr Nadybski, prof. CW, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych wyjaśnia, że kojarzenie nauk społecznych wyłącznie z książkami, tablicą i kredą to w XXI wieku zwyczajny stereotyp.

– Podczas Dnia Otwartych Drzwi chcielibyśmy przekonać odwiedzających, że nowoczesne technologie dotyczą także gałęzi nauk społecznych.  Zaprosimy więc chętnych do Centrum Nowoczesnych Technologii w Collegium Witelona, które jest wyposażone m.in. w Wirtualną Rzeczywistość, dzięki czemu studenci naszego Wydziału mogą poczuć się jak przedstawiciele prawdziwych służb, podczas zabezpieczania np. miejsca wypadku drogowego. Odwiedzający Dzień Otwartych Drzwi będą mogli założyć gogle VR i znaleźć się w Wirtualnej Rzeczywistości. Zaprosimy również na strzelnicę, gdzie będzie można sprawdzić sprawność ręki i celność oka. Nowym, działającym od tego roku akademickiego kierunkiem w ofercie naszej Uczelni jest Psychologia. W związku z tym Collegium Witelona dysponuje m.in. najnowszym sprzętem do tzw. badań feedback, które pokazują reakcje ludzkiego mózgu na różne bodźce. Podczas Dnia Otwartych Drzwi zaprezentujemy gościom takie badania. Mamy też prawdziwą gratkę dla wielbicieli filmów kryminalnych: będzie można z bliska zobaczyć, jak wygląda zabezpieczanie śladów na miejscu przestępstwa, pobieranie odcisków palców itp. – mówi dr Piotr Nadybski, prof. CW, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Wydział Nauk Technicznych i Ekonomicznych zaprezentuje odwiedzającym m.in. pokaz sprzężonych dronów.

– To wspaniałe widowisko, przypominające taniec tych urządzeń w powietrzu. Za pomocą jednej komendy, drony poruszają się bowiem w tym samym kierunku – mówi dr Przemysław Siudak, prof. CW, Dziekan Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych. – Zaprosimy też odwiedzających do laboratorium cobotów, czyli robotów współpracujących z człowiekiem, zaprezentujemy możliwości drukarek 3D, zaprosimy do laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Collegium Witelona ma własną farmę fotowoltaiczną, jest niezależne energetycznie. Na własnych doświadczeniach możemy więc uczyć studentów kwestii związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Dla tych, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w Dniu Otwartych Drzwi, Witelonka przygotowała wersję online, która będzie dostępna w internecie także po zakończeniu wydarzenia. Tam też można znaleźć dokładny program i szczegóły Dnia Otwartych Drzwi.

Adres strony: www.dod.collegiumwitelona.pl.

 

Wybrane dla Ciebie

Podopieczni SOSzW wspinali się na Kielichu

Grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie po raz pierwszy w swoim życiu spróbowała dzisiaj wspinaczki na Kielichu. Mimo początkowego strachu chłopcy przełamali się i pokonywali kolejne metry na ściance wspinaczkowej. Z każdą chwilą czuli się coraz pewniej i wspinali wyżej. Taki trening był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gór, które działa na […]

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej […]

Spartakiada Seniorów z Gminy Lubin już 25 maja!

Tylko kilka dni dzieli nas od tradycyjnej Spartakiady Seniorów organizowanej co roku w Gorzycy w Gminie Lubin. Zabawa zapowiada się wyśmienita, a organizatorzy zadbali o to by nikt się nie nudził!

Umowa na remont Szkoły Podstawowej w Tymowej podpisana

Część budynku podstawówki w Tymowej zostanie zrewitalizowana. Władze Ścinawy już podpisały umowę na tę inwestycję z Przedsiębiorstwem Budowlanym Mateusz Peregrym z Nieszczyc. 

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.

Grozi mu wyrok 12 lat za posiadanie narkotyków

Polkowiccy policjanci zatrzymali 29-latka, przy którym znaleziono spore ilości narkotyków. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i niebawem stanie przed sądem.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.