×
*** Przed nami ostatni dzień majówki. Na drogach spodziewany jest wzmożony ruch. Zaczną się powroty. Policjanci apelują o szczególną ostrożnosć i rozwagę. Wrócmy bezpiecznie do swoich domów! ***

Wraca spór o smród. Kto zlikwiduje wysypisko w Kłopotowie?

Nie chcemy zarabiać na Gminie Wiejskiej, pieniądze pożyczymy na bardzo korzystnych warunkach – napisał dzisiaj prezydent Lubina Robert Raczyński na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym. Ta pożyczka to 10 milionów złotych, które ma trafić do gminy wiejskiej i pomóc w likwidacji wysypiska śmieci w Kłopotowie. Gmina ripostuje – chętnie przyłączymy tę część Kłopotowa do miasta.

Sprawa smrodu w Lubinie powraca niczym przysłowiowy bumerang. Nikt nie ma wątpliwości, że w mieście śmierdzi i winne temu jest wysypisko. Prezydent Lubina winą obarcza wójta gminy, ten z kolei piłeczkę odbija przekonując, że gmina żadnej pożyczki nie potrzebuje, a za usuniecie śmieci z Kłopotowa odpowiedzialny jest Starosta Powiatu Lubińskiego.
– Uważam, że jako sąsiedzi powinniśmy działać w tej sprawie razem, dlatego napisałem do Wójta, Tadeusza Kielana. Mając na uwadze zdrowie i komfort naszych mieszkańców, zaoferowałem pożyczkę 10 mln zł na likwidację tego wysypiska – napisał Robert Raczyński. – Miasto nie chce zarabiać na Gminie Wiejskiej, pieniądze zostaną pożyczone na bardzo korzystnych warunkach. Dzięki pożyczce Gmina Wiejska spełni wymogi finansowe w pozyskaniu znaczących środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i raz na zawsze skończymy ze smrodem w mieście – dodał.
Wójt Tadeusz Kielan nie czekał długo z odpowiedzią. Również ma propozycję dla włodarza miasta.

– Chętnie przyłączymy tę część Kłopotowa do Lubina, by pan Prezydent nie musiał nikomu pożyczać pieniędzy na likwidację składowiska, tylko mógł zrobić to sam – powiedział nam Tadeusz Kielan. – Robert Raczyński wydaje się być niezmiernie oporny na wiedzę. Wielokrotnie, również pisemnie, informowaliśmy o decyzji, z której jasno wynika, że organem właściwym do usunięcia odpadów z nielegalnego składowiska w Kłopotowie jest organ, który wydał pozwolenie na ich gromadzenie czyli Starostwo Powiatowe w Lubinie.

Wysypisko śmieci w Kłopotowie prowadziła spółka R-Power. Spółka sama w sobie już nie istnieje, zapadły również wyroki skazujące na osoby, które przez lata prowadziły składowisko. Przez lata też prowadzono różne kontrole i postępowania dotyczące nielegalnego składowania odpadów w tym miejscu. W jednym z nich brał udział Prokurator Okręgowy w Legnicy i wniósł o wydanie decyzji nakazującej usunięcie odpadów.

– Teraz ruch należy do Pana Starosty, który powinien przeprowadzić proces egzekucji w stosunku do firmy R-Power. Jeżeli ta egzekucja nie będzie skuteczna, starosta zobowiązany jest wprowadzić wykonawstwo zastępcze i uprzątnąć teren – dodaje Tadeusz Kiela. – Wracając do propozycji pożyczki pana prezydenta Raczyńskiego, to prawda jest taka, że jak co roku, próbuje „przykryć” temat miejskiego składowiska odpadów, które od lat wiosną i latem emituje odrażający zapach, uprzykrzający życie mieszkańcom miasta i gminy Lubin. Wielokrotne przeprowadzone kontrole nie pozostawiają wątpliwości, że śmierdzi z miejskiego wysypiska, nie z Kłopotowa.

 
fb
188003479_5489235861147899_7670025408822002057_n
187391211_5489236117814540_2504172576683006206_n
188217227_5489236277814524_6638457945837558606_n
188341241_5489236127814539_5888906869897574082_n

Wybrane dla Ciebie

Betlejemskie Światło Pokoju zawędrowało także do Lubina

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło dzisiaj do Lubina. Do ratusza przynieśli je harcerze i druhowie z lubińskiego Hufca ZHP. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego odebrał prezydent miasta, Robert Raczyński.

Tadeusz Kielan – To był udany rok, ale dużo wyzwań jeszcze przed nami

Ostatnie miesiące były dobre dla gminy Lubin. Udało się zakończyć wiele inwestycji, kolejne są w trakcie, a na rozstrzygnięcia czekają następne wioski o wsparcie. Władze pozyskują fundusze z zewnątrz, dzięki czemu kolejne plany doczekały się realizacji. Mieszkańcy mogą być spokojni – ich postulaty i wyczekiwane inwestycje mają duże szanse na realizację. Wszystko wskazuje na to, […]

Gminne uroczystości odzyskania niepodległości w Szklarach Górnych

Mieszkańcy gminy Lubin hucznie świętują 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbywają się w Szklarach Górnych. Wójt gminy, Tadeusz Kielan, tradycyjnie przebrał się za marszałka Józefa Piłsudskiego, by odczytać odezwę do narodu polskiego.

Tadeusz Kielan z wotum zaufania i absolutorium od radnych

Na ostatniej sesji Rady Gminy Lubin głosowano nad wotum zaufania i absolutorium dla gospodarza gminy z wykonania budżetu w2021 roku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni wysłuchali raportu o stanie gminy.

Prezydent Robert Raczyński z absolutorium za 2021 rok

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Lubinie głosowano nad wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Roberta Raczyńskiego za miniony rok. Niespodzianki nie było.

Przeżyli ze sobą co najmniej pół wieku. Złote Gody w Lubinie

Wyjątkowo zrobiło się dzisiaj w Klubie pod Muzami. Kilkanaście par z Lubina i okolic otrzymało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. – Gratuluję wszystkim wyróżnionym i dziękuję za waszą obecność – powiedział wręczając odznaczenia prezydent miasta, Robert Raczyński.

Sport

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębie Lubin w podwójnej koronie

W wielkim finale ORLEN Pucharu Polski Kobiet, zawodniczki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały dziś ekipę MKS FunFloor Lublin 29:18 prowadząc do przerwy 16:8. Tym samym, Miedziowe obroniły trofeum zdobyte przed rokiem i po raz kolejny w jednym sezonie zostały mistrzyniami Polski i triumfatorkami Pucharu Polski!

Na sygnale

Okazała sektorówka, race, jeden zatrzymany kibic

Kilkudziesięciu policjantów wydziałów prewencji, kryminalni i funkcjonariusze ruchu drogowego, zabezpieczało wczorajszy mecz piłkarski pomiędzy KGHM Zagłębiem Lubin a Rakowem Częstochowa. Kibice obu drużyn odpalili race a fani Zagłębia dodatkowo zaprezentowali okazałą sektorówkę. Obyło się bez incydentów, ale policja zatrzymała jednego kibica Rakowa.

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.