×
*** Przed nami ostatni dzień majówki. Na drogach spodziewany jest wzmożony ruch. Zaczną się powroty. Policjanci apelują o szczególną ostrożnosć i rozwagę. Wrócmy bezpiecznie do swoich domów! ***

Wynalazki pod ochroną – patenty, wzory użytkowe, tajemnica firmy

Związek Pracodawców Polska Miedź oraz partner merytoryczny – JWP Rzecznicy Patentowi – zapraszają wszystkich zainteresowanych na szkolenie online pt: „Wynalazki pod ochroną – patenty, wzory użytkowe, tajemnica przedsiębiorstwa”. Spotkanie odbędzie się w ramach Akademii Rozwoju Przemysłu 4.0.

Szkolenie zaplanowano 10 stycznia w godz. od 9. do 11. na platformie Clickmeeting. Udział jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać dostęp do udziału w wydarzeniu.

Rejestracja na spotkanie znajduje się pod linkiem: https://forms.gle/4jQw5iUUSPc18F6F9 Dodaj wydarzenie do kalendarza Google Dodaj wydarzenie do kalendarza Outlook ICal. 

Osoby zarejestrowane otrzymają link do spotkania. Uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu. W trakcie szkolenia i na koniec uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań i rozmowy z wykładowcą – rzecznikiem patentowym. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności do  8 stycznia 2024r.

Przemysł 4.0., innowacje, wynalazki, licencje, znaki towarowe, prawa autorskie, wzory przemysłowe i użytkowe, ochrona patentowa … Choć prawo własności intelektualnej może wydawać się skomplikowane, a sama nazwa „własność intelektualna” może przyprawiać o ból głowy, pewne jest, że każdy z Nas powinien być jej świadomy i się w niej orientować, przynajmniej w podstawowym zakresie. Niewiedza może bowiem sporo kosztować. Własność intelektualna, mimo swojego niematerialnego charakteru, ma ogromną wartość. Prawo własności intelektualnej pełni bardzo ważną rolę we współczesnym świecie i współczesnej, nowoczesnej gospodarce, która opiera swój rozwój na wiedzy i innowacyjności. Wbrew pozorom, stosowanie i wdrażanie szytych na miarę rozwiązań nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, czy zaawansowanych i rozbudowanych struktur korporacyjnych.

Program szkolenia:

Co to jest własność intelektualna i przemysłowa w innowacyjnym przedsiębiorstwie?
Jakie są rodzaje praw własności przemysłowej?
Ile rodzajów praw może kryć jeden produkt? Terytorialny i czasowy zakres ochrony;
Czy każdy produkt jest innowacyjny? Jak można chronić innowacyjne rozwiązania?
Czy każdą innowację można opatentować? Co to jest patent na wynalazek?
Czym się rożni wynalazek od wzoru użytkowego- różnice w podejściu do ochrony;
Ochrona patentowa czy know -how;
Kto wymyślił wynalazek, a kto ma do niego prawo? Prawo do patentu w przedsiębiorstwie;
Jakie są procedury zgłaszania wynalazków w celu uzyskania patentu?
Jak chronić wynalazki w Polsce, a jak na świecie? Różnice w uzyskiwaniu ochrony;
Co zrobić, aby uzyskać patent?
Badania patentowe – źródłem inspiracji przy tworzeniu wynalazków;
Co to są badania patentowe i kiedy należy je wykonywać?
Jak korzystać z wyników badań patentowych?
Podsumowanie, dyskusja, pytania.

To pierwsze z cyklu 3 szkoleń z zakresu prawa własności intelektualnej. Klika faktów: własność intelektualna spotyka nas każdym kroku, przede wszystkim w internecie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale za pomocą internetu każdy z nas rozprzestrzenia dobra chronione prawem, oddziałuje na nie, często ma możliwość ich modyfikacji. Świadomość i wiedza chroni nas przed odpowiedzialnością karną i cywilną.

Baza danych potencjalnych klientów, logo firmy, adres i domena internetowa, wyjątkowy produkt, unikalna nazwa, nieznane wcześniej usprawnienie urządzenia, pozwalające mu działać lepiej i szybciej – to tylko pojedyncze przykłady wartości niematerialnych mogących podlegać ochronie. Znajomość prawa własności intelektualnej jest niezbędna w przypadku wykorzystywania w swojej działalności gospodarczej wszelkiego rodzaju technologii. Umowy z elementami prawa autorskiego stanowią większą część umów zawieranych w internecie. Dobra reklama to podstawa sukcesu. A reklama to przecież umowy, licencje, przenoszenie praw autorskich – prawo własności intelektualnej.

Co to jest własność intelektualna i przemysłowa w innowacyjnym przedsiębiorstwie? Dlaczego ochrona własności intelektualnej jest ważna? Jak robić to skutecznie? Czy każdy produkt jest innowacyjny? Jak można chronić innowacyjne rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania podczas spotkania. Właściwa ochrona własności intelektualnej zależy od wielkości i możliwości firmy (organizacji), ale przede wszystkim od rodzaju działalności i posiadanych zasobów. Bardzo ważna jest odpowiednia identyfikacja własności, określenie dopasowanych narzędzi ochrony i praca nad zwiększeniem wartości intelektualnej tak, aby jej posiadanie stanowiło istotną barierę wejścia dla konkurencji. Niezbędna też jest elementarna wiedza, jak to robić.

TUTAJ znajdziesz wszelkie szczegóły na temat tego szkolenia.

 

 
szkolenie

Wybrane dla Ciebie

Strażacy z gminy Lubin świętowali w Zimnej Wodzie

Strażacy z Gminy Lubin w tym roku świętowali w Zimnej Wodzie. Była zabawa, konkursy sprawnościowe i wiele innych atrakcji dla mieszkańców.

Zabrał cudzą walizkę i odpowie za to przed sądem

Odnaleźli mężczyznę, który zabrał walizkę postawioną przez przypadek na parkingu. W ustaleniu jego tożsamości pomogli policji mieszkańcy Legnicy. Teraz sprawca odpowie za to przed sądem.

DSDiK ogłosiła przetarg na remont trasy Ścinawa-Lasowice

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu ogłosiła przetarg na przebudowę i rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 292 na odcinku Ścinawa-Lasowice. Chodzi o 3-kilometrowy odcinek trasy od przejazdu kolejowego na ulicy Lubińskiej, przez Chobieńską w Ścinawie, aż do mostu nad potokiem Dębniak w Lasowicach.

Opieka wytchnieniowa dla mieszkańców Gminy Lubin

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie rozpoczął realizację Programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024.

Mundurowi szukają złodzieja butów. Pomożecie?

Policjanci z lubińskiej komendy zwracają się z apelem o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który może mieć coś wspólnego z kradzieżą w sklepie obuwniczym.

Poświęcali wolny czas na dodatkową naukę. Teraz zdają maturę

Przedstawiciele spółki KGHM wraz z władzami Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach podsumowali inauguracyjny projekt edukacyjny „Miedź Maturę”. Przez kilka miesięcy uczniowie szkół patronackich KGHM-u, pobierali darmowe lekcje z matematyki i fizyki, przygotowując się w ten sposób do egzaminu dojrzałości.

Sport

Szczypiornistki KGHM MKS Zagłębie Lubin w podwójnej koronie

W wielkim finale ORLEN Pucharu Polski Kobiet, zawodniczki KGHM MKS Zagłębia Lubin pokonały dziś ekipę MKS FunFloor Lublin 29:18 prowadząc do przerwy 16:8. Tym samym, Miedziowe obroniły trofeum zdobyte przed rokiem i po raz kolejny w jednym sezonie zostały mistrzyniami Polski i triumfatorkami Pucharu Polski!

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.