×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Zakończenie głogowskiego „Lata w Twierdzy”

Pierwszego dnia lipca w Fosie Miejskiej zainaugurowana została 13. edycja cyklicznej imprezy „Lato w Twierdzy Głogów”. Tegoroczna akcja z racji pandemii odbywała się według okrojonego programu i z ograniczoną liczbą uczestników, oraz przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa sanitarnego.

Po części oficjalnej ok. 50 przybyłych wysłuchało historii związanej z budynkiem sądu. Zwiedzano też prochownię i poternę, a na koniec dwa bunkry (416 i 417) należące do linii fortyfikacyjnej „Oderstellung”.

Drugiego dnia zwiedzanie Ostrowa Tumskiego utrudnił wysoki stan Odry. Część terenów na trasie planowanego marszu została zalana, a program wycieczki został nieco zmieniony. Udało się wejść do Kolegiaty obchodzącej w tym roku 900-lecie utworzenia Kapituły Kolegiackiej, gdzie w podziemiach oglądano pozostałości wcześniejszych kościołów romańskich. Następnie grupa przeszła ulicą Dzieci Głogowskich, zwracając uwagę na jej historyczne pozostałości architektoniczne. Natknąć się można było m.in. na schron przeciwlotniczy z 1944 r. Spacerowano również ulicą Kamienna Droga i oglądano pozostałości po dawnej, gęstej niegdyś zabudowie wyspy.

Trzeciego dnia odbyło się nocne zwiedzanie. Po zwiedzaniu podziemi kościoła Bożego Ciała udano się na skwer ks. Kutzana oraz na Bulwar Nadodrzański, gdzie znajdują się relikty dwóch nieistniejących dziś kościołów.

W sobotę (04.07.) odbyła się wycieczka do Bolkowa, gdzie zwiedzany był zamek, oraz do Jawora, w którym to uczestnicy podziwiali piękny, drewniany zabytek znajdujący się na liście UNESCO – Kościół Pokoju.

Wysoki stan Odry spowodował odwołanie planowanego na niedzielę spływu kajakowego.

Drugi tydzień akcji rozpoczął się w Teatrze Miejskim spotkaniem z autorem powieści kryminalno-obyczajowej „Sekret włoskiego orzecha” – Stefanem Górawskim. Kolejny dzień upłynął pod hasłem zwiedzania podziemi, a główną atrakcją było wejście do tunelu kontrminowego. Ma on początek w fosie i biegnie pod parkiem w kierunku SP7 niemal do ulicy Daszyńskiego.

Niestety, z powodu pandemii nie było możliwe zrealizowanie środowego (08.07.) planu zwiedzania jednostki wojskowej.

Po dniu wolnym odbyło się natomiast zdobywanie dwóch z trzech wież. Po raz kolejny wirus pokrzyżował szyki i uczestnikom nie dane było wejść na wieżę zamkową, jednak wieża kolegiacka i ratuszowa zostały zdobyte. Ponadto podziwiano muzealne ekspozycje w zamku.

Piątek (10.07.) był ostatnim akordem „Lata”.  Po zbiórce w parku linowym wysłuchano dziejów okolicznych obiektów fortecznych z Blockhausem nr 2 na czele. Omówiono przy nim poszczególne elementy obronne na przykładach zilustrowanych na ustawionej tam niedawno tablicy. Najwytrwalsi uczestnicy w nagrodę za systematyczne pojawianie się na akcji otrzymali pamiątkowe certyfikaty i wejściówki na baseny odkryte.

 

Wybrane dla Ciebie

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Za dragi trafił do schroniska dla nieletnich

15-latek z powiatu głogowskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w Schronisku dla Nieletnich. Tam skierował go głogowski sąd, po tym jak policjanci znaleźli przy chłopaku kilkaset porcji narkotyków.

Pani Stanisława świętowała swoje 95. urodziny!

To był wyjątkowy jubileusz! Mieszkanka Raszówki, Stanisława Filip, świętowała swoje 95. urodziny. Z tej okazji nie mogło zabraknąć prezentów, pysznego tortu i samych dobrych życzeń!

Pobili pracowników ochrony. Teraz staną przed sądem

Cztery osoby, które mocno pobiły pracowników ochrony, którzy zwrócili uwagę na ich niewłaściwe zachowanie, staną tera przed sądem. Do zatrzymania napastników doszło niedaleko galerii handlowej.

Byli pewni, że w dzień nikt na nich uwagi nie zwróci

Kobieta i dwóch mężczyzn wpadli w ręce policji. Cała trójka została zatrzymana po włamaniu do domu w budowie. Zrobili to w biały dzień licząc na to, że wtedy nikt na nich nie zwróci uwagi. Pomylili się.

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach doczekał się nowych skrzydeł!

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach w Gminie Ścinawa będzie jak nowy. Jedna z atrakcji turystycznych regionu, tzw. Koźlak, zyskuje dawny blask. Właśnie zakończył się montaż śmigów – czyli skrzydeł, które powróciły na dawne miejsce dzięki pracy doświadczonego wykonawcy: Ciesielstwo, Dekarstwo Zbigniew Chojnacki z Dubina.

Na sygnale

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.