×
*** KGHM świętuje Dzień Hutnika. Centralne uroczystości odbyły się w Lubinie, natomiast spotkania biesiadne - w Głogowie. W przyszłą niedzielę, w legnickiej katedrze zostanie odprawiona msza święta ***

KGHM partnerem biznesowym w Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej

Spółka KGHM Polska Miedź S.A. będzie strategicznym partnerem biznesowym powołanej do życia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Celem utworzonego stowarzyszenia będzie przede wszystkim wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej na terenie Dolnego Śląska i ościennych województw.

Nowa organizacja powstała z inicjatywy Agencji Rozwoju Przemysłu. Do udziału w projekcie zaangażowano spółkę Polska Miedź, która będzie wspierać działania Doliny Wodorowej swoją wiedzą i doświadczeniem. Nowe stowarzyszenie wykorzystując dostępną bazę naukową i potencjał ośrodków badawczych, będzie starało się podejmować i wspierać innowacyjne przedsięwzięcia naukowe, technologiczne i przemysłowe. A poprzez swoje działania ma promować także postawy proekologiczne wśród rodzimych przedsiębiorców i lokalnych społeczności.

– Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu rosną. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na łańcuchu dostaw. Skrócenie odległości między centrami podaży a popytu, integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów, to konkretne możliwości, jakie zyskujemy tworząc doliny wodorowe – mówił wiceminister Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

Spółka KGHM jako lider wśród przedsiębiorców wykorzystujących odnawialne źródła energii, z optymizmem spogląda na wykorzystanie wodoru jako formę magazynowania energii.

-Wierzymy, że wykorzystanie wodoru jako paliwa i reduktora w piecach hutniczych, może w przyszłości pozwolić produkować miedź, srebro i inne metale w sposób całkowicie bezemisyjny. Zanim jednak do tego dojdzie, potrzebne jest zbudowanie całego ekosystemu oraz infrastruktury na rzecz gospodarki wodorowej w regionie. Tym bardziej cieszy nas ta inicjatywa i powstanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej – powiedział Adam Bugajczuk, wiceprezes KGHM ds. rozwoju.

Na świecie obecnie funkcjonuje 36 dolin wodorowych, z czego 20 znajduje się w Europie. Zgodnie z polityką wyznaczoną przez „Polską Strategię Wodorową do 2030 roku”, w naszym kraju ma powstać co najmniej pięć dolin wodorowych.

– Dla Agencji Rozwoju Przemysłu ważne jest opracowanie sposobów i mechanizmów „wodoryzacji” procesów technologicznych i produkcyjnych przemysłu, zwłaszcza w kontekście ich wysokiej energochłonności. Chcemy zaangażować w to szerokie środowiska interesariuszy Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Liczymy na to, że stowarzyszenie będzie rezerwuarem danych i wiedzy pozwalającej na wsparcie projektów np. w momencie tworzenia spółki celowej pod dane przedsięwzięcie. Widzimy tu szansę na przesyłanie wodoru do i z Niemiec szczególnie w kontekście potencjału naszych parków przemysłowych na Dolnym Śląsku: w Kobierzycach czy Ząbkowicach Śląskich – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. obecnie zaangażowana jest w tworzenie już czterech dolin wodorowych. Oprócz powstałej Dolnośląskiej, są jeszcze Podkarpacka Dolina Wodorowa, Mazowiecka Dolina Wodorowa oraz Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa.

 
dolnoslaska_dolina_wodorowa_2_
dolnoslaska_dolina_wodorowa_3_
dolnoslaska_dolina_wodorowa_4_

Wybrane dla Ciebie

KGHM żywo jest zainteresowany rozwojem technologii wodorowych

Pod koniec lutego we Wrocławskim Parku Przemysłowym doszło do podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Ważnym i strategicznym partnerem tego przedsięwzięcia będzie KGHM Polska Miedź S.A. Na czym będzie polegała rola miedziowej spółki?

Sport

Po trzecie zwycięstwo z rzędu i wyższą pozycję w tabeli

Sezon na boiskach PKO Ekstraklasy wkracza w decydującą fazę. W 32. kolejce piłkarze KGHM Zagłębia Lubin zmierzą się na wyjeździe z łódzkim Widzewem. Obie ekipy zapewniły sobie już utrzymanie w ekstraklasie w przyszłym sezonie, więc stawką niedzielnego pojedynku będzie prestiż i walka o jak najwyższą pozycję w końcowej klasyfikacji.