×
*** Zarząd KGHM podjął uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 300 mln zł/1,5 zł za akcję. Propozycję zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 7 czerwca ***

Kolejny krok na drodze budowy SMR-ów. Spotkanie na szczycie

Zarząd spółki KGHM spotkał się z przedstawicielami amerykańskiej firmy NuScale, która będzie odpowiadała za budowę modułowych reaktorów jądrowych. Tak zwane SMR-y mają powstać na terenie zagłębia miedziowego. Dla miedziowego giganta będzie to kluczowa inwestycja związana z transformacją energetyczną państwa.

Podczas kilkudniowej wizyty przedstawicieli NuScale oprócz spotkań z najwyższą kadrą zarządzającą KGHM, zaplanowane są również rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Jesteśmy w gronie firm z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Przyjęliśmy ambitną Politykę Klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez KGHM do 2050 roku. Do tego potrzebujemy wyzwań i projektów rozwojowych, jak budowa małej, modułowej elektrowni jądrowej. Krok po kroku realizujemy nasze założenia – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM dodał, że SMR-y będą w przyszłości gwarancją stabilności działania miedziowej spółki. Podkreślił, że transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego.

John Hopkins, prezes NuScale mówił, że bezpieczeństwo energetycznie stało się niezwykle istotne, w związku z sytuacją w centralnej i wschodniej Europie. Dodał, że zmiany klimatyczne i tematy dotyczące transformacji energetycznej wychodzą na pierwszy plan.

W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W kwietniu miedziowy gigant złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024r.

NuScale złożył już w grudniu 2022 roku pierwsze zamówienie na produkcję komponentów zbiorników ciśnieniowych, co stanowi wyraz znacznego zaawansowania tego dostawcy technologii w procesie jej faktycznego wdrożenia. W maju 2023 r. na zlecenie NuScale firma Doosan Enerbility Co. Ltd rozpoczęła produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni VOYGR-6TM o mocy 462 MW, która ma powstać w Stanach Zjednoczonych w stanie Idaho dla Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS).

KGHM swoje działania prowadzi w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i nieustannie podejmuje starania, aby cały ciąg technologiczny był bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Swoje działania i zobowiązania w tych obszarach zawarto w Polityce Środowiskowej i Polityce Klimatycznej spółki, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie przez neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Dla miedziowego giganta kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50% energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

źródło: kghm.com

 
kghm2 (2)
kghm2 (1)
kghm4 (1)
kghm4 (2)

Wybrane dla Ciebie

45 lat Huty Miedzi „Cedynia” – jedna z największych walcowni w Europie

Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od momentu powstania Huty Miedzi „Cedynia”. Funkcjonujący w Orsku w gminie Rudna oddział KGHM, jest obecnie największym zakładem przetwórstwa miedzi w Polsce i jedną z czterech największych walcowni miedzi w Europie.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Polkowicach. Zapraszamy!

Festynem strażackim i pokazem sprzętu oraz wozów ratowniczo – gaśniczych, rozpoczną się jutrzejsze obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Polkowicach. Uroczysty apel zaplanowano o godz. 15. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy na świętowanie razem ze strażakami PSP i OSP.

Ukradł koparki warte 390 tysięcy złotych. Został zatrzymany

Złodziej nie nacieszył się swoim łupem. Jeszcze tego samego dnia, po tym jak właściciel złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch koparek o wartości 390 tysięcy złotych, mundurowi z lubińskiej komendy odzyskali maszyny. Jedna koparka została porzucona na terenie gminy Rudna, drugą ukryto w Lubinie. W ręce policji wpadł również złodziej.

Gmina Grębocice. Praca szuka człowieka!

Wójt Gminy Grębocice prowadzi nabór kandydatów do pracy na wolne stanowisko urzędnicze Podinspektor ds. funduszy zewnętrznych i zamówień publicznych. w Referacie Inwestycji. Poniżej publikujemy pełną treść ogłoszenia. Aplikacje można skłądać do 14 maja.

W Gminie Lubin uczcili pamięć ofiar II wojny światowej

W Siedlcach w Gminie Lubin  przedstawiciele władz i jednistek samorządowych złożyli kwiaty i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym ofiary kampanii wrześniowej w 1939. 

Spłonęło mieszkanie w wieżowcu w Lubinie. Jedna osoba poszkodowana

Jedna osoba została poszkodowana w pożarze mieszkania przy ul. Mickiewicza w Lubinie. Nieprzytomną kobietę, wynieśli lubińscy policjanci, którzy jako pierwsi pojawili się na miejscu zdarzenia. Ranna lokatorka doznała licznych poparzeń i została przetransportowana do szpitala na szczegółowe badania. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Na sygnale

Ukradł koparki warte 390 tysięcy złotych. Został zatrzymany

Złodziej nie nacieszył się swoim łupem. Jeszcze tego samego dnia, po tym jak właściciel złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch koparek o wartości 390 tysięcy złotych, mundurowi z lubińskiej komendy odzyskali maszyny. Jedna koparka została porzucona na terenie gminy Rudna, drugą ukryto w Lubinie. W ręce policji wpadł również złodziej.