×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Mija pięć lat od największej tragedii pod ziemią w historii KGHM

Dziś przypada Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy w KGHM. Wydarzenie zostało ustanowione po największej tragedii w historii Polskiej Miedzi. W 2016r. w wyniku wstrząsu i zawalenia się Komory Maszyn Ciężkich w kopalni ZG Rudna, pod zwałami skał zginęło ośmiu górników.

Pamiątkowy pomnik z wrytą tablicą: „W hołdzie pracownikom Polskiej Miedzi, którzy tragicznie odeszli wskutek wypadków w pracy” został ufundowany w 2017r. w pierwszą rocznicę największej w dziejach KGHM katastrofy pod ziemią. Od 2017r. władze KGHM, dyrektorzy oddziałów górniczych i hutniczych, menedżerowie spółek Grupy KGHM, załoga i mieszkańcy Lubina oddają hołd wszystkim górnikom, którzy odeszli na wieczną szychtę. Nie inaczej będzie dzisiaj.

Do największej tragedii w historii KGHM doszło 29 listopada 2016r. W wyniku silnego wstrząsu, na oddziale G-23 szybu R7 kopalni Rudna Północna zawaliła się Komora Maszyn Ciężkich. Pod zwałami skał i ziemi zginęło ośmiu górników.

Tego dnia na wieczną szychtę odeszli: 23-letni ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych z Głogowa, 24-letni ślusarz mechanik z Głogowa, 33-letni operator samojezdnych maszyn górniczych z Głogowa, 42-letni górnik z Głogowa, 43-letni górnik strzałowy z Polkowic, 47-letni ślusarz mechanik z Bolesławca oraz dwaj 50-latkowie: sztygar zmianowy z Głogowa i ślusarz spawacz z Bolesławca.

 
pomnik2

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Rudnej. Sześciu górników wycofało się o własnych siłach

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 9. w kopalni ZG Rudna. Jak przekazał nam Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej spółki KGHM, w rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu górników. Na szczęście wszyscy w porę zdążyli się ewakuować. Nikt nie został ranny.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Mieszkańcy Polkowic świętowali Dzień Flagi RP

Mimo trwającej majówki, sporo mieszkańców Polkowic wybrało się dzisiaj do rynku, by wspólnie świętować Dzień Flagi. – Dziękuję wszystkim za przybycie. To jedno z najmłodszych świąt narodowych, ale nie mniej istotne. Szanujmy nasze symbole, nie wstydźmy się ich, wywieszajmy biało – czerwoną – mówił do zebranych Wiesław Wabik, burmistrz elekt.