×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Silna reprezentacja KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym

Delegacja spółki KGHM Polska Miedź z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele, bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Szef Polskiej Miedzi spotkał się z wieloma przedstawicielami światowych firm, wziął także udział w spotkaniach poświęconych transformacji energetycznej.

Forum Ekonomiczne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w całym świecie. Na kilka dni do szwajcarskiego Davos zjeżdżają głowy państw, premierzy, szefowie dyplomacji, przedsiębiorcy, przedstawiciele strategicznych spółek i firm państwowych. Podczas licznych spotkań i paneli, uczestnicy dyskutują o najistotniejszych problemach współczesnego świata, do których dzisiaj z pewnością należy konflikt zbrojny w Ukrainie.

W licznych spotkaniach bierze udział także delegacja spółki KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele. Przedstawiciele Polskiej Miedzi uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym m.in. transformacji energetycznej i bezpieczeństwu cyfrowemu. Rozmawiano również o zaangażowania w pomoc walczącej Ukrainie.

– Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa.

– Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał prezes KGHM, Tomasz Zdzikot.

Niezwykle ważne i cenne było spotkanie delegacji Polskiej Miedzi z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych i wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

– Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Szef Polskiej Miedzi podkreślił, że światowe forum w Davos jest znakomitą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Jest także polski akcent na forum. Miedziowa spółka jest bowiem współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”. Wiceprezes Polskiej Miedzi zauważył, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 procent względem roku bazowego 2020. Do 2030r. celem KGHM jest oparcie się w 50 procent na własnej energii elektrycznej.

Przypomnijmy, że miedziowy koncern zaangażował się w budowę modułowych reaktorów jądrowych. Tak zwane SMR-y mają powstać na terenie zagłębia miedziowego. W ubr. KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, upływa w tym roku pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie”. W wydarzeniu udział bierze blisko 2,5 tys. osób z całego świata.

 
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_1_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_2_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_3_

Wybrane dla Ciebie

Kierował autem po dragach. Ale to dopiero początek listy zarzutów

Legniccy mundurowi zatrzymali 33-letniego kierowce Audi. Szybko wyszło na jaw, że wsiadł za kółko po zażyciu narkotyków. Jednak to był dopiero początek jego problemów.

Złodziejskie trio wpadło w ręce policjantów

7,5 roku za kratkami może spędzić 28-latek, który został zatrzymany przez legnickich policjantów po kradzieży. Szybko wyszło na jaw, że to nie pierwszy taki wyskok tego mężczyzny. Jego dwóm kolegom za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

Żywa lekcja historii dla uczniów ósmych klas SP 4 w Polkowicach

Już po raz kolejny Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego zorganizowało żywą lekcję historii. Tym razem dawni działacze Solidarności odwiedzili uczniów ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Polkowicach.

Kierowca karetki winny kolizji. Został pouczony

Pouczeniem dla kierowcy karetki pogotowia ratunkowego zakończyła się dzisiejsza kolizja na skrzyżowaniu ulic Leśnej i Legnickiej w Lubinie.

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O.

Były dyrektor Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Lubinie, ks. Grzegorz O. został skazany dzisiaj przez lubiński sąd na karę 1,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy. Wyrok nie jest prawomocny.