×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Silna reprezentacja KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym

Delegacja spółki KGHM Polska Miedź z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele, bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Szef Polskiej Miedzi spotkał się z wieloma przedstawicielami światowych firm, wziął także udział w spotkaniach poświęconych transformacji energetycznej.

Forum Ekonomiczne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w całym świecie. Na kilka dni do szwajcarskiego Davos zjeżdżają głowy państw, premierzy, szefowie dyplomacji, przedsiębiorcy, przedstawiciele strategicznych spółek i firm państwowych. Podczas licznych spotkań i paneli, uczestnicy dyskutują o najistotniejszych problemach współczesnego świata, do których dzisiaj z pewnością należy konflikt zbrojny w Ukrainie.

W licznych spotkaniach bierze udział także delegacja spółki KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele. Przedstawiciele Polskiej Miedzi uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym m.in. transformacji energetycznej i bezpieczeństwu cyfrowemu. Rozmawiano również o zaangażowania w pomoc walczącej Ukrainie.

– Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa.

– Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał prezes KGHM, Tomasz Zdzikot.

Niezwykle ważne i cenne było spotkanie delegacji Polskiej Miedzi z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych i wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

– Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Szef Polskiej Miedzi podkreślił, że światowe forum w Davos jest znakomitą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Jest także polski akcent na forum. Miedziowa spółka jest bowiem współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”. Wiceprezes Polskiej Miedzi zauważył, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 procent względem roku bazowego 2020. Do 2030r. celem KGHM jest oparcie się w 50 procent na własnej energii elektrycznej.

Przypomnijmy, że miedziowy koncern zaangażował się w budowę modułowych reaktorów jądrowych. Tak zwane SMR-y mają powstać na terenie zagłębia miedziowego. W ubr. KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, upływa w tym roku pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie”. W wydarzeniu udział bierze blisko 2,5 tys. osób z całego świata.

 
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_1_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_2_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_3_

Wybrane dla Ciebie

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.

Nowy prezes KGHM Zagłębia Lubin o wyzwaniach i planach

Na łamach klubowej strony, nowy prezes piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin, Paweł Jeż, udzielił pierwszego wywiadu. W rozmowie, sternik miedziowego klubu opowiada o zamierzeniach na ostatnią fazę sezonu i planach na kolejne rozgrywki.

Majówka w gminie Polkowice – wydarzenia patriotyczne i muzyczne

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna majówka. Wyjątkowa w tym roku, bo czasu na wypoczynek będzie bardzo dużo. Do wspólnego świętowania przygotowane są już także lokalne samorządy, które specjalnie na ten czas mają dla swoich mieszkańców wiele do zaoferowania. 

Wojciech Balcerek to zDolny Ślązak! Gratulujemy!

W Auli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych „zDolny Ślązak”. Spośród ponad 50 tysięcy uczestników walczących o najwyższe noty swoją wiedzę sprawdził Wojciech Balcerek ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach.

Festiwal Kwiatów i Roślin w Lubinie już w ten weekend!

Ostatnie godziny dzielą nas od otwarcia Festiwalu Kwiatów i Roślin w Lubinie. Pamiętajcie – zarezerwujcie sobie czas na odwiedzenie stoisk z tysiącami sadzonek kwiatów, drzew i krzewów. Wybór jak zawsze będzie ogromny! A oprócz roślin będziecie mieli okazję kupić domowe wyroby lokalnych rzemieślników!

Oddali banery wyborcze do schroniska dla zwierząt

Krystian Kosztyła,burmistrz Ścinawy i osoby startujące w wyborach samorządowych z jego komitetu wyborczego poszły za przykładem i swoje banery przekazały schronisku dla bezdomnych zwierząt, które są po opieką fundacji Life Code.

Rozmaitości

Będzie nagroda roczna, będą rozmowy w sprawie podwyżek płac

Na konta załogi KGHM wpłynie wkrótce dodatkowa nagroda roczna. I choć miedziowa spółka jak Grupa KGHM odnotowała za ubiegły rok stratę w wysokości blisko 3,7 mld złotych, to ustalono, że nagroda z „zysków” wyniesie 1,4-krotność miesięcznego wynagrodzenia brutto. „Zyski” zostaną wypłacone po zatwierdzeniu przez akcjonariuszy rocznego sprawozdania finansowego spółki.