×
*** Seksafera w regionie. 19-letnia Wiktoria K. podopieczna domu dziecka pomagała innym dziewczynom w utworzeniu kont i umawianiu się z klientami na seks spotkania ***

Silna reprezentacja KGHM na Światowym Forum Ekonomicznym

Delegacja spółki KGHM Polska Miedź z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele, bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Szef Polskiej Miedzi spotkał się z wieloma przedstawicielami światowych firm, wziął także udział w spotkaniach poświęconych transformacji energetycznej.

Forum Ekonomiczne to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w całym świecie. Na kilka dni do szwajcarskiego Davos zjeżdżają głowy państw, premierzy, szefowie dyplomacji, przedsiębiorcy, przedstawiciele strategicznych spółek i firm państwowych. Podczas licznych spotkań i paneli, uczestnicy dyskutują o najistotniejszych problemach współczesnego świata, do których dzisiaj z pewnością należy konflikt zbrojny w Ukrainie.

W licznych spotkaniach bierze udział także delegacja spółki KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele. Przedstawiciele Polskiej Miedzi uczestniczyli w panelu dyskusyjnym poświęconym m.in. transformacji energetycznej i bezpieczeństwu cyfrowemu. Rozmawiano również o zaangażowania w pomoc walczącej Ukrainie.

– Zmiany klimatyczne, wojna w Ukrainie i wiążący się z nią kryzys energetyczny wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Nasze zakłady zużywają około 3 TWh energii elektrycznej rocznie, co stawia nas na drugim miejscu w Polsce wśród wszystkich konsumentów. Zapewnienie stabilnych dostaw, możliwie taniej energii, to jedno z głównych wyzwań – podkreśla w rozmowach Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes KGHM uważa, że transformacja energetyczna to dla miedziowej spółki nie tylko wyzwanie, ale także wielka szansa.

– Zielone technologie, rozwój sztucznej inteligencji czy rozwój sieci 5G – te nowoczesne procesy łączy jedno – miedź – dodał prezes KGHM, Tomasz Zdzikot.

Niezwykle ważne i cenne było spotkanie delegacji Polskiej Miedzi z przedstawicielami Antofagasta Minerals. Podczas zamkniętego spotkania prezesi: Tomasz Zdzikot i Ivan Arriagada dyskutowali o budowaniu silnych i wspólnych relacji pomiędzy koncernami.

– Serce KGHM bije na Dolnym Śląsku, ale Sierra Gorda to dla nas jeden z najważniejszych projektów zagranicznych. Oprócz rozmowy o sytuacji podatkowej w Chile rozmawialiśmy również o perspektywach dla miedzi, a te przedstawiają się obiecująco. Produkujemy coś, na czym oparta jest nowoczesna gospodarka – dodał prezes KGHM.

Przedstawiciele chilijskiego koncernu gratulowali KGHM wyników osiągniętych w Sierra Gorda oraz zastosowanych w kopalni nowoczesnych technologii. Obie strony zadeklarowały dalszą współpracę oraz wymianę doświadczeń. Szef Polskiej Miedzi podkreślił, że światowe forum w Davos jest znakomitą okazją do spotkań w gronie najważniejszych polityków i ekspertów zajmujących się globalną gospodarką.

Jest także polski akcent na forum. Miedziowa spółka jest bowiem współorganizatorem Polish House. W budynku, w sąsiedztwie obiektów głównego wydarzenia funkcjonuje miejsce promocji naszego kraju oraz spotkań biznesowych. Biorą w nich udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Z kolei Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu KGHM ds. aktywów zagranicznych znalazł się wśród panelistów debaty: „Energy Outlook: zrównoważony rozwój szansą gospodarczą dla Polski”. Wiceprezes Polskiej Miedzi zauważył, że wojna w Ukrainie doprowadziła do przewartościowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Według Mirosława Kidonia w związku z tym „trudno kwestionować potrzebę rozszerzenia polskiego miksu energetycznego – jeżeli na poważnie traktujemy stojące przed nami wyzwania w sferach bezpieczeństwa, ekologii i konkurencyjności naszej gospodarki”.

Dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym KGHM zaktualizował dotychczasowe, cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy piąty element – energię. Miedziowa spółka konsekwentnie dywersyfikuje źródła energii elektrycznej, stawiając na energię ze słońca, wiatru, wodoru.

W KGHM od 2021r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji. Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 procent względem roku bazowego 2020. Do 2030r. celem KGHM jest oparcie się w 50 procent na własnej energii elektrycznej.

Przypomnijmy, że miedziowy koncern zaangażował się w budowę modułowych reaktorów jądrowych. Tak zwane SMR-y mają powstać na terenie zagłębia miedziowego. W ubr. KGHM złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowego giganta obejmują również Morską Energetykę Wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, upływa w tym roku pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie”. W wydarzeniu udział bierze blisko 2,5 tys. osób z całego świata.

 
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_1_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_2_
kghm_na_swiatowym_forum_ekonomicznym_w_davos_3_

Wybrane dla Ciebie

Ruszyła na czerwonym świetle. Nikomu nic się nie stało

Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło dziś przed południem w okolicach kościoła św. Jana Bosko na lubińskim osiedlu Polne. Kierująca renault, 49-letnia kobieta, wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle i uderzyła w prawidłowo jadącego kierowcę toyoty. 

Nawoływał do zabicia policjanta. Teraz za to odpowie

Zarzuty kierowania gróźb karalnych pod adresem policjanta, znieważenia go oraz nawoływania do zabicia mundurowego usłyszał mieszkaniec powiatu głogowskiego. Mężczyzna na jednym z portali internetowych pod zdjęciem policjanta zamieścił jednoznaczne komentarze. Teraz 39-latkowi grozi kara do trzech lat więzienia. 

Piknik charytatywny i turniej OSP. Pomóżmy małemu Kajetanowi

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, na stadionie lekkoatletycznym w Polkowicach odbędzie się wielki piknik charytatywny dla małego Kajetana Januchowskiego. Chłopczyk cierpi na niezwykle rzadką chorobę genetyczną. Pomóżmy mu wszyscy w powrocie do zdrowia! 

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.

Silny wstrząs w kopalni Rudna. 17 osób wycofanych

Do silnego wstrząsu doszło w Zakładach Górniczych Rudna. Z zagrożonego rejonu wycofano 17 pracowników.

Bohar i Ławniczak będą sprzedawać bilety na Jagiellonię

W czwartkowe popołudnie zapraszamy do FanShopu Zagłębia w Cuprum Arenie. Już od godziny 17. będzie tam można spotkać Damjana Bohara i Aleksa Ławniczaka, którzy pomogą w kupnie biletów na najbliższe, sobotnie spotkanie Miedziowych z Jagiellonią Białystok.

Sport

Chrobry Głogów w półfinale Orlen Superligi

W trzecim ćwierćfinałowym meczu szczypiorniści Chrobrego Głogów po raz drugi okazali się lepsi od ekipy Azotów Puławy wygrywając we własnej hali 26:24 prowadząc do przerwy 13:11. W półfinale rozgrywek Orlen Superligi, głogowianie zmierzą się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Industrią Kielce. Pierwszy mecz już w sobotę, 20 kwietnia w hali przy Wita Stwosza.

Na sygnale

Ruszyła na czerwonym świetle. Nikomu nic się nie stało

Do kolizji dwóch samochodów osobowych doszło dziś przed południem w okolicach kościoła św. Jana Bosko na lubińskim osiedlu Polne. Kierująca renault, 49-letnia kobieta, wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle i uderzyła w prawidłowo jadącego kierowcę toyoty. 

Rozmaitości

Posprzątali polkowicką Ścieżkę Zdrowia. Worki pełne śmieci

Zakasali rękawy i uzbrojeni w rękawice ochronne i worki na śmieci wybrali się na teren polkowickiej Ścieżki Zdrowia, by uprzątnąć to, co zostawili po sobie nieodpowiedzialni turyści. Po niespełna dwóch godzinach pracy, uzbierał się całkiem duży stos śmieci.