×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Afrykański pomór świń w Gminie Chojnów. Zwierzęta do utylizacji

W Chojnowie potwierdzono przypadek zakażenia afrykańskim pomorem świń. Zwierzęta z jednego z gospodarstw poddane zostały utylizacji. W Gminie Chojnów wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa.

Od dzisiaj Gmina Chojnów zostanie oznaczona kolorem różowym, co w praktyce oznacza, że na tym terenie potwierdzono przypadki ASF wśród trzody chlewnej.

Jak się okazuje, w jednym z gospodarstw na terenie Gminy Chojnów padła locha. Martwe zwierze zostało przebadane pod katem ASF i wyniki wyszły pozytywne. Wszystkie świnie z tego gospodarstwa poddane zostały utylizacji. Z naszych informacji wynika, że zwierząt było w sumie siedem.

Wprowadzenie strefy różowej obejmującej całą Gminę Chojnów oznacza, że rolnicy muszą dodatkowo zabezpieczyć swoje gospodarstwa.

– Przede wszystkim mówimy tu o zwiększonych zasadach bioasekuracji gdyż na tym terenie występuje zagrożenie ASF. Rolnicy są zobowiązani do spełnienia zaostrzonych warunków, a naszą rolą są częste i szczegółowe kontrole takich gospodarstw – powiedziała Barbara Małecka-Salwach, powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy.

Na terenie objętym strefami potwierdzającymi zakażenie afrykańskim pomorem świń, każdy rolnik, który chce ubić świnie na własne potrzeby musi poddać ją badaniu przed i po uboju. Obwiązują również maty ochronne i środki dezynfekujące.

Każdy rolnik, któremu ubito trzodę chlewną ze względu na podejrzenia zakażenia ASF może starać się o odszkodowanie ze Skarbu Państwa, jednak podstawowym warunkiem, który musi być spełniony by otrzymać pieniądze jest stosowanie bioasekuracji jeszcze przed wykryciem choroby wśród zwierząt.

 

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.