×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Firma z Płocka się nie poddaje. Prezydent nie chce spalarni

Po raz kolejny wraca sprawa budowy spalarni odpadów niebezpiecznych, medycznych i weterynaryjnych. Na stronach urzędowych lubińskiego magistratu opublikowano obwieszczenie prezydenta miasta o możliwości zapoznania się z dokumentacją dotycząca wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Robert Raczyński podtrzymuje swoją decyzję sprzed roku – nie chce spalarni w Lubinie. Jednak to może narazić miasto na proces i bardzo duże odszkodowanie.

 

Jako pierwszy po świątecznej przerwie z możliwości sprawdzenia dokumentów skorzystał poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Borys.

– Ta sprawa toczy się od 2019 roku i nadal jest procedowana. Inwestor, czyli firma z Płocka, uzupełnił raport oddziaływania na środowisko, gdzie zyskał trzy pozytywne zgody na budowę spalarni od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, urzędu marszałkowskiego i Wód Polskich, a także jedną negatywną od SANEPIDu – powiedział Piotr Borys.

O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Warto przypomnieć, że spalarnia miałaby powstać przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej, 3 kilometry od centrum Lubina, około kilometra od Miedziowego Centrum Zdrowia i Obory i zaledwie 800 metrów od szybu wdechowego L-VII, którym powietrze wpompowywane jest do pobliskiej kopalni.

Ważne jest również to, że miasto ne będzie miało żadnej kontroli nad spalarnią, ani wpływu na to jak często kontrolowane będą wydobywające się ze spalarni substancje.

– Miasto w 2017 roku zmieniło plany miejscowe i dopuściło w tym miejscu możliwość budowy spalarni odpadów niebezpiecznych. Tym samym to miasto otworzyło furtkę dla takich inwestorów. Zastanawiamy się po co tak naprawdę było takie planowanie – mówi Borys. – Opinia SANEPIDu jest druzgocąca. Spalarnia odpadów niebezpiecznych to zły kierunek. Żyjemy w bardzo skażonym środowisku, otoczeni jesteśmy hutami i KGHMem, obok jest zbiornik poflotacyjny Żelazny Most i dokładanie spalarni odpadów niebezpiecznych mija się z celem. Dlatego będziemy żądać wydania decyzji negatywnej – mówi.

O tym, że w Lubinie nie będzie żadnej spalarni odpadów już rok temu zapewniał nas prezydent Robert Raczyński, dziś w Urzędzie Miejskim zapytaliśmy o to po raz kolejny.

– Prezydent podtrzymuje swoją decyzję. Spawa jest nadal procedowana – powiedziała nam Arleta Kidacka-Wnuk, dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta.

Możliwe jest, że radni będą głosować nad wprowadzeniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tej części miasta, jednak to może narazić samorząd na proces o ewentualne odszkodowanie dla spółki Lubin Energy.

 
P1130325
P1130326

Wybrane dla Ciebie

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Za dragi trafił do schroniska dla nieletnich

15-latek z powiatu głogowskiego najbliższe trzy miesiące spędzi w Schronisku dla Nieletnich. Tam skierował go głogowski sąd, po tym jak policjanci znaleźli przy chłopaku kilkaset porcji narkotyków.

Pani Stanisława świętowała swoje 95. urodziny!

To był wyjątkowy jubileusz! Mieszkanka Raszówki, Stanisława Filip, świętowała swoje 95. urodziny. Z tej okazji nie mogło zabraknąć prezentów, pysznego tortu i samych dobrych życzeń!

Pobili pracowników ochrony. Teraz staną przed sądem

Cztery osoby, które mocno pobiły pracowników ochrony, którzy zwrócili uwagę na ich niewłaściwe zachowanie, staną tera przed sądem. Do zatrzymania napastników doszło niedaleko galerii handlowej.

Byli pewni, że w dzień nikt na nich uwagi nie zwróci

Kobieta i dwóch mężczyzn wpadli w ręce policji. Cała trójka została zatrzymana po włamaniu do domu w budowie. Zrobili to w biały dzień licząc na to, że wtedy nikt na nich nie zwróci uwagi. Pomylili się.

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach doczekał się nowych skrzydeł!

Zabytkowy wiatrak w Buszkowicach w Gminie Ścinawa będzie jak nowy. Jedna z atrakcji turystycznych regionu, tzw. Koźlak, zyskuje dawny blask. Właśnie zakończył się montaż śmigów – czyli skrzydeł, które powróciły na dawne miejsce dzięki pracy doświadczonego wykonawcy: Ciesielstwo, Dekarstwo Zbigniew Chojnacki z Dubina.

Na sygnale

Legniccy policjanci po raz kolejny dobrze trafili

Wysoka grzywna i 3 lata odsiadki mogą grozić osobom zamieszanym w nielegalne gry hazardowe. Legniccy policjanci po raz kolejny wytypowali mieszkanie, w którym może dochodzić do łamania prawa. Nie mylili się, działały tam trzy nielegalne automaty do gier. W tej sprawie zatrzymano 29-latka, który nie tylko to ma na swoim sumieniu.

Rozmaitości

Pieśni i tańce ludowe w pracach polowych. Głosowanie rozpoczęte

Rozpoczęło się głosowanie online w XXXI Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych gminy Jerzmanowa. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w Jaczowie a tematem przewodnim tegorocznego repertuaru konkursowego są pieśni i tańce ludowe związane z pracami polowymi a także obrzędy związane z porą letnią.