×
*** Półtora roku bezwzględnego więzienia dla księdza Grzegorza O. z Lubina za posiadanie treści pedofilskich. Kapłan przyznał się do winy, wyrok nie jest prawomocny ***

Gmina Lubin rozbiła bank. Najwyższa dotacja z funduszu wśród gmin!

Samorządowcy z całego Dolnego Śląska otrzymali dotację w ramach rządowego programu „Ciepłe mieszkanie”. Środki zostaną spożytkowanie na docieplenie budynków mieszkalnych. Rekordową kwotą mogą popisać się władze gminy Lubin, które dostaną aż 6,2 mln zł. Pieniądze przekazał samorządom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uroczystość podpisania umów o przekazaniu dotacji odbyła się dzisiaj w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy. Gospodarz spotkania, starosta legnicki Adam Babuśka, odczytał specjalny list skierowany do samorządowców od marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek.

-Pragnę gorąco pogratulować beneficjentom projektu za sprawą którego, mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w siedmiu gminach naszego województwa zyskają szansę na przeprowadzenie termomodernizacji swoich lokali. Wszyscy bowiem doskonale wiemy, jak wiele wymiernych korzyści przynoszą takie inwestycje. W obecnym czasie, gdy dynamiczny rozwój cywilizacyjny stał się przyczyną nadmiernej dewastacji środowiska przyrodniczego, konieczne jest podejmowanie szeroko zakrojonych działań na rzecz bezpieczeństwa ekologicznego. Dotowanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programów służących ochronie środowiska, pięknie się w ten cel wpisuje – odczytał list od pani marszałek, starosta legnicki, Adam Babuśka.

Umowy na dofinansowanie zostały podpisane przez przedstawicieli gminy Lubin, gminy Wądroże Wielkie, Bolkowa, gminy Nowogrodziec, Gryfowa Śląskiego oraz gminy miejskiej Zgorzelec i Zawidów.

-„Ciepłe mieszkanie” to pierwszy rządowy program realizowany dla wszystkich gmin w zakresie wspierania zmiany źródeł ogrzewania, jak i też drobnej termomodernizacji przeznaczonej dla budownictwa wielorodzinnego. Ten program jest znakomitym uzupełnieniem innego projektu: „Czyste powietrze”, który realizowany jest od 2018 roku i który spotyka się z zainteresowaniem wielu mieszkańców – dodał Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Siedem gmin otrzymało dotacje na łączną sumę blisko 18 mln zł. Najwięcej, bo aż 6,2 miliona złotych, dostała gmina Lubin.

-Cała kwota przeznaczona zostanie na ocieplenie budynków. To zadanie, nie tylko w naszej gminie, ale podejrzewam, że w większości, trochę kulało, nie było wystarczająco dofinansowane. Fundusze remontowe są skromne, ludzie nie mają aż tylu pieniędzy. Takich pieniędzy jeszcze nie było i naprawdę zrobimy bardzo wiele, jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne. To będzie kilkadziesiąt obiektów – powiedział wójt gminy Lubin, Tadeusz Kielan.

Na dzisiejszej uroczystości obecni byli parlamentarzyści: posłanka Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i senator Krzysztof Mróz oraz Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

-Ciepłe Mieszkanie to kolejny program rządowy skierowany do samorządów, jego budżet to 1,4 mld zł. Ten program z jednej strony poprawi jakość środowiska i efektywność energetyczną obiektów wielorodzinnych, z drugiej strony da pracę przedsiębiorcom, którzy będą realizować te zadania. Podczas dzisiejszej konferencji w powiecie legnickim, zorganizowanej przez WFOŚiGW we Wrocławiu podpisano umowy z gminami Lubin, Wądroże Wielkie, Bolków, Zgorzelec Gmina Miejska, Nowogrodziec, Zawidów, Gryfów Śląski na ogólną kwotę 17,96 mln złotych. Gratuluję gminom, które z sukcesem sięgnęły po środki, dzięki którym poprawią jakość życia swoich mieszkańców. Natomiast samorządy z naszego regionu, które nie wzięły udziału w programie, zachęcam do sięgnięcia po te środki, to niezwykle cenny program, który wspiera nasze lokalne wspólnoty – powiedział na koniec Piotr Karwan, radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

 

Wybrane dla Ciebie

Milionowe promesy dla strażaków ochotników z całego regionu!

Miliony złotych popłynęły dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w całym regionie zagłębia miedziowego. Promesy druhom ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a symboliczne czeki wręczała dzisiaj marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek. Wśród gości byli także m.in. minister Krzysztof Kubów oraz parlamentarzyści: Krzysztof Mróz, Ewa Szymańska i Wojciech Zubowski.