×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Ksiądz prałat Wiesław Migdał uhonorowany przez władze powiatu

Dzisiejsze obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej rozpoczęły się na lubińskim cmentarzu, gdzie przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach zastrzelonych przez ZOMO Michała Adamowicza, Andrzeja Trajkowskiego i Mieczysława Poźniaka. Potem, w Centrum Kultury Muza, uhonorowano księdza prałata Wiesława Migdała oraz starostę powiatu lubińskiego Adama Myrdę.

W Lubinie wspomnienie pokojowej manifestacji, w trakcie której funkcjonariusze ZOMO zaczęli strzelać do ludzi wciąż jest żywe.

– To był czas pełen zapału i nadziei. Ale po 41 latach przychodzi inna refleksja. Zamiast teraz patrzeć z optymizmem w przyszłość, to człowiek się zastanawia, czy nie zmarnujemy tego wszystkiego – powiedział dzisiaj ksiądz prałat Wiesław Migdał. – Nie wiem czy zasługuję na ten medal, czuję się odpowiedzialny i staram się postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Cieszy mnie takie uznanie i bardzo za to dziękuję, będę się starał nie zawieść.

W trakcie uroczystości Krzyżem Służby Niepodległości odznaczono również starostę powiatu lubińskiego Adama Myrdę. Jeszcze dzisiaj w kościele p.w. Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta sza święta w intencji ofiar Zbrodni Lubińskiej. Po nabożeństwie obchody zostaną przeniesione pod pomnik Pamięci Ofiar Lubina’82 na Wzgórzu Zamkowym.

 

Wybrane dla Ciebie

Nigdy nie odnaleziono tych, którzy strzelali do manifestantów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tragicznych wydarzeń, do których doszło na ulicach Lubina. 41 lat temu, ostatniego dnia sierpnia, uzbrojone oddziały ZOMO krwawo stłumiły pokojową manifestację. Od kul zginęło trzech mieszkańców. 

Poszukują świadków i dowodów rzeczowych w sprawie Zbrodni Lubińskiej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poszukuje wszystkich, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich okoliczności śmierci trzech mieszkańców Lubina – ofiar Zbrodni Lubińskiej z sierpnia 1982r.

Władze KGHM uczciły pamięć ofiar Zbrodni Lubińskiej

Władze spółki KGHM Polska Miedź S.A. wzięły udział w uroczystych obchodach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Na Wzgórzu Zamkowym, wśród zaproszonych gości, obecni byli Marcin Chludziński, prezes KGHM oraz Adam Bugajczuk, odchodzący wiceprezes KGHM ds. rozwoju. Widzieliśmy także szefów spółek Grupy, m.in. Miedziowego Centrum Zdrowia i Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń „PeBeKa”.

Kibice Zagłębia Lubin w hołdzie ofiarom Zbrodni Lubińskiej

Co roku z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej nie mogło zabraknąć kibiców piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin. Nie inaczej było wczoraj podczas uroczystych obchodów z udziałem najwyższych władz państwowych. Fani miedziowego klubu wywiesili transparenty, a po zakończeniu uroczystości, gdy Wzgórze opustoszało, odpalili świetlne race.

Obchody 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej z udziałem władz państwowych

To był niezwykle przejmujący i pełen zadumy dzień dla mieszkańców Lubina. W 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, mieszkańcy miasta spotkali się na błoniach, by wspólnie uczcić ofiary sierpnia’82 roku. W uroczystych obchodach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki.

Walne zebranie związkowców regionalnej Solidarności w Lubinie

W Lubinie trwa IX walne zebranie delegatów Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”. Podczas posiedzenia związkowcy podejmą stanowisko w sprawie przypadającej dziś 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.