×
*** Najbliższy weekend znów będzie obfitował w bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych. Szczegóły znajdziecie w naszym portalu ***

Ofensywa inwestycyjna gminy Rudna. Drogi, świetlice, remizy i szkoły

Ponad 30 milionów złotych w tym roku z własnego budżetu, władze Rudnej zamierzają przeznaczyć na inwestycje. Gmina będzie kontynuowała rozpoczęte już w ubiegłym roku zadania, ale na liście czekają już kolejne – z myślą o potrzebach mieszkańców wsi sołeckich.

Gmina ma ambitny tegoroczny plan wydatków na inwestycje. Przy budżecie sięgającym blisko 80 mln po stronie dochodów, aż 32 miliony wydane zostaną na zadania inwestycyjne.

– Będziemy budować świetlicę w Juszowicach, zajmiemy się świetlicami w Naroczycach i Ciechłowicach. W planach mamy budowę boiska i wiaty w Toszowicach, budowę wiat rekreacyjnych w Wądrożu, Radomiłowie i Chełmie. Zajmiemy się również kompleksową przebudową Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chobieni. Budujemy solidną sportową bazę, z której będą korzystać całe rodziny. Widzimy, jak wiele osób ćwiczy i wspólnie spędza wolny czas na nowo oddanej siłowni zewnętrznej przy OSiR w Chobieni. To mnie mobilizuje, by takich miejsc w naszej gminie było coraz więcej – deklaruje wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski.

Nie obędzie się oczywiście bez remontów i modernizacji lokalnych dróg. Gmina złoży wniosek do Funduszu Rozwoju Dróg na remont drogi powiatowej z Olszan do Naroczyc.

-Jak tylko pojawią się środki, to startujemy z robotami. Mam zapewnienie pana starosty, że będziemy również wspólnie składać wniosek do Polskiego Ładu na przebudowę 5- kilometrowego odcinka drogi powiatowej Stara Rudna-Wądroże. Przed nami niezbędny remont powiatowego odcinka z Juszowic do Rynarcic. Następny w kolejce jest odcinek od Kliszowa Kolonii do Dziesławia – uzupełnia szef gminy.

Zaplanowano także termomodernizację szkół w Rudnej i Chobieni. Na te ostatnie zadanie, gmina pozyskała 12,6 mln zł dofinansowania.

– Trzymam się zasady, że najpierw szukamy pieniędzy na zewnątrz, a dopiero na końcu w budżecie gminy. Powinniśmy korzystać z zewnętrznych środków finansowych, aby przygotować się na niepewne czasy. Dlatego właśnie teraz remontujemy i budujemy z pomocą pieniędzy rządowych czy województwa dolnośląskiego – dodaje wójt Wołkowski.

Lada chwila oddany do użytku zostanie wodociąg Brodowice-Orsk, a w najbliższych planach uruchomione będzie połączenie wodociągowe Nieszczyc z Chobienią, Górzyna z Naroczycami oraz budowa zastępczych studni głębinowych na ujęciach Rynarcice, Mleczno i Gwizdanów. Niebawem ruszy także budowa studni głębinowej dla ujęcia wody w Chobieni.

 

Wybrane dla Ciebie

Drogowa ofensywa w gminie Rudna. Inwestycje warte 36 milionów

Dla gminy Rudna będzie to rekordowy rok pod względem wykonanych inwestycji. Zmodernizowane zostaną drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie. Powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Zaplanowane zadania uda się przeprowadzić w dużej mierze dzięki pozyskaniu środków z programów operacyjnych i funduszy rządowych.

Kasę z Polskiego Ładu zainwestują w cyfryzację i nową ścieżkę rowerową

Blisko 10,8 mln zł trafi do budżetu gminy Rudna z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Z przyznanych środków z Polskiego Ładu, lokalne władze wybudują ścieżkę rowerową z Koźlic do Rudnej. Pozostałą część pozyskanej promesy, samorząd wyda na wdrożenie inteligentnego systemu segregacji odpadów komunalnych oraz na cyfryzację usług publicznych.

Dotacje na remonty zabytków w gminie Rudna

Radni gminy Rudna zadecydowali o przekazaniu z budżetu 300 tys. zł na renowację miejscowych zabytków. Dofinansowanie otrzyma kilka parafii.

Władze gminy Rudna uhonorowały najlepszych młodych sportowców

Blisko 40 uzdolnionych sportowców oraz ich trenerów otrzymało od władz gminy Rudna jednorazowe nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe. Dyplomy z podziękowaniami i symboliczne czeki wręczał wójt gminy, Adrian Wołkowski.

Zielona akcja w Kliszowie. Posadzili dęby i lipy

Z inicjatywy Nadleśnictwa Lubin oraz sołectwa Kliszów w gminie Rudna, mieszkańcy wsi posadzili w zabytkowym parku 30 dębów oraz 20 lip. W akcji wziął udział m.in. wójt Adrian Wołkowski oraz radni gminy Sebastian Kuchar i Andrzej Górzny.

Strażacy ochotnicy z Gwizdanowa dostaną nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

Jeszcze w tym roku do Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwizdanowie w gminie Rudna trafi nowy, średni samochód ratowniczo – gaśniczy. Na ten cel władze gminy dostały dofinansowanie z budżetu państwa na poziomie 400 tys. zł. Promesę wójtowi gminy osobiście wręczył generał Adam Konieczny, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Sport

Nie odpoczywają, tylko grają. Kolejne sparingi

Nasze drużyny piłkarskie są już po pierwszych swoich sparingach. Piłkarze KGHM Zagłębia Lubin pokonali Górnika Zabrze 3:0, Miedź Legnica przegrała z Wartą Poznań 0:1, a zawodnicy Górnika Polkowice nieoczekiwanie znaleźli sposób na Chrobrego Głogów wygrywając 2:1.