×
*** Ostatnie dni tegorocznej majówki. Dzisiaj zapraszamy na stadion w Lubinie, gdzie o 17.30 rozpocznie się mecz Zagłębia z Rakowem Częstochowa ***

Pamiątkowa tablica ku czci wyjątkowego i cenionego duszpasterza

Wyjątkową oprawę miała dzisiejsza uroczystość w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach. W przedsionku tej świątyni poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą życie i posługę kapłańską księdza kanonika Stanisława Sadowskiego, Kresowiaka i pierwszego po II wojnie światowej duszpasterza w Kunicach.

To była niezwykle wyjątkowa i wzruszająca uroczystość kościelna i patriotyczna. W asyście pocztów sztandarowych i przy obecności władz powiatu legnickiego: starosty Adama Babuśki i wicestarosty, Janiny Mazur, wójta Kunic oraz wielu zaproszonych gości i parafian, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji księdza kanonika Stanisława Sadowskiego i Kresowiaków.

Po zakończeniu nabożeństwa, w przedsionku kościoła poświęcono i odsłonięto piękną tablicę ku czci księdza kanonika Sadowskiego – cenionego kapłana, Kresowiaka i pierwszego duszpasterza w Kunicach po II wojnie światowej.

-Grupy Kresowian wielokrotnie sygnalizowały, że trzeba upamiętnić tego wyjątkowego kapłana. Wśród nas dzisiaj są jeszcze tacy, którzy osobiście znali księdza Sadowskiego. Za chwilę przypada 65. rocznica śmierci kapłana, dlatego z tej okazji powiat legnicki w ramach programu: „Utrwalanie tożsamości Kresowej” uznał, że warto przygotować taką uroczystości, pokłonić się i zadbać o to, by umieścić w tym kościele tablicę poświęconą cenionemu kapłanowi, którym był ksiądz kanonik Stanisław Sadowski. Łatwo jest utrwalić pamięć, gdy wśród nas są żywi świadkowie, bo żyją osoby, którym ksiądz Sadowski udzielał sakramentów zarówno w parafii dawidowskiej, jak i w Kunicach. Przesiedleńcy, którzy dotarli z kapłanem, zostali wypędzeni ze swoich domów i osiedlili się właśnie na tych ziemiach. I właśnie ksiądz Sadowski był tym ludziom zawsze bliski sercu, byli z nim silnie związani. Niech ksiądz Stanisław Sadowski pozostanie w sercach następnych pokoleń – opowiadała wicestarosta Janina Mazur, która poprowadziła uroczystość odsłonięcia honorowej tablicy.

W tym kulminacyjnym momencie, władzom powiatu legnickiego, asystował Mieczysław Pawlus, ministrant księdza kanonika w okresie powojennym.

-Mieszkałem niedaleko kościoła. W 1946 roku, gdy ksiądz Sadowski przybył tutaj, zorganizował kółko ministranckie. Wstąpiłem więc w szeregi służby liturgicznej i pomagałem księdzu Sadowskiemu w wykonywaniu jego posługi kapłańskiej. Jeździliśmy od wsi do wsi, ksiądz odprawiał msze, udzielał sakramentów. Bardzo dobrze wspominam księdza Sadowskiego, dbał o młodzież, uczył religii – wspomina Mieczysław Pawlus.

Ksiądz Stanisław Sadowski urodził się 8 października 1886 roku w miasteczku Brody na ziemi lwowskiej. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej i ukończył gimnazjum. Następnie wstąpił do seminarium lwowskiego. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie otrzymał święcenia kapłańskie 4 lipca 1909 roku. W pierwszych latach kapłaństwa pracował jako wikariusz w Winnikach (od 4.08.1909 r.), Zimnej Wodzie (od 1.08.1910 r.) i przy parafii św. Elżbiety we Lwowie (od 18.10.1911 r.). W czasie I wojny światowej był kapelanem w armii monarchii austro – węgierskiej CK. W tym okresie poznał niektórych mieszkańców Dawidowa. W listopadzie 1918 roku wraz z miejscowymi Polakami utworzył oddział biorąc udział w walkach z Ukraińcami. W październiku 1926 roku objął probostwo w Dawidowie.

W czasie okupacji niemieckiej wspierał działalność Armii Krajowej. 5 kwietnia 1946 roku ks. Sadowski wyjechał z Dawidowa. Został proboszczem parafii św. Trójcy w Legnicy i dziekanem Dekanatu Legnickiego. W tym czasie pełnił również funkcję administratora parafii w Kunicach. Przez parafian został zapamiętany jako gorliwy, polski patriota, który wykazał się ofiarnością na powierzonych mu placówkach duszpasterskich.

Ksiądz kanonik Stanisław Sadowski zmarł na zawał serca 12 sierpnia 1957 roku w pociągu w drodze na spotkanie z Prymasem Polski, Stefanem Wyszyńskim. Miał 71 lat. Został pochowany 14 sierpnia na cmentarzu parafialnym z Ząbkach.

 

Wybrane dla Ciebie

Niedzielne uroczystości w Kunicach. Upamiętnią cenionego kapłana

W najbliższą niedzielę, 7 sierpnia, w Kunicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Zarząd powiatu legnickiego zaprasza bowiem wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody związane z 65. rocznicą śmierci ks. kanonika Stanisława Sadowskiego. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona kapłanowi.

Józef Pieróg nowym wójtem gminy Kunice. Pokonał byłą posłankę

Mieszkańcy gminy Kunice mają nowego wójta. Został nim Józef Pieróg z KW SRS Gminy Kunice. W wyborczej dogrywce pokonał Elżbietę Stępień z KWW Wspólnie dla Przyszłości Gminy Kunice, byłą posłankę Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 43 procent. 

Mieszkańcy Kunic wybierają radnych i nowego wójta gminy

Mieszkańcy podlegnickich Kunic wybierają wójta i radnych gminy. Na najwyższy urząd w gminie ubiega się czworo kandydatów. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.

Włamali się do warsztatu, są już w rękach policji

Legniccy policjanci zatrzymali sprawców włamania do jednego z warsztatów samochodowych. Łupem złodziei padł m.in. rower i różnego rodzaju narzędzia i elektronarzędzia. Właściciel warsztatu wycenił straty na około 3 tys. zł. Za kradzież z włamaniem grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na sygnale

Pijana 34-latka za kółkiem straciła prawo jazdy i… swój samochód

Podczas trwającej majówki, nie wszyscy wzięli sobie policyjne porady do serca, za nic mając zasady bezpieczeństwa. 34-letnia kobieta wsiadła za kółko mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo, samochód, którym się poruszała, nie miał obowiązkowego badania technicznego.

Rozmaitości

Majówka na Polanie Obiszowskiej. Bieg, capstrzyk i zawody strażackie

Sporo działo się wczoraj na urokliwych terenach rekreacyjnych w Obiszowie. Władze gminy Grębocice połączyły bowiem uroczystości 3-Majowe z przypadającym dziś Dniem Strażaka. Przed południem zorganizowano Bieg Szlakiem Dziadoszan o puchar wójta a popołudniem odbyły się zawody strażackie, w których rywalizowało sześć drużyn OSP z całej gminy.