×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Niedzielne uroczystości w Kunicach. Upamiętnią cenionego kapłana

W najbliższą niedzielę, 7 sierpnia, w Kunicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Zarząd powiatu legnickiego zaprasza bowiem wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody związane z 65. rocznicą śmierci ks. kanonika Stanisława Sadowskiego. Podczas uroczystości odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona kapłanowi.

Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach o godz. 11.30. Po zakończeniu nabożeństwa odbędzie się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej zasłużonemu kapelanowi.

Ks. Stanisław Sadowski był pierwszym duszpasterzem w Kunicach. Urodził się 8 października 1886 roku w miasteczku Brody na ziemi lwowskiej. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej i ukończył gimnazjum. Następnie wstąpił do seminarium lwowskiego. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie otrzymał święcenia kapłańskie 4 lipca 1909r.

W pierwszych latach kapłaństwa pracował jako wikariusz w Winnikach (od 4.08.1909 r.), Zimnej Wodzie (od 1.08.1910 r.) i przy parafii św. Elżbiety we Lwowie (od 18.10.1911 r.). We Lwowie był również katechetą w męskiej szkole im. Tadeusza Kościuszki. W czasie I wojny światowej był kapelanem w armii monarchii austro – węgierskiej CK. W tym okresie poznaje niektórych mieszkańców Dawidowa, przebywa z nimi oraz prowadzi z nimi korespondencję np. z wójtem Dawidowa Dominikiem Gulewiczem.

W listopadzie 1918 roku jest także w Dawidowie i tam wraz z miejscowymi Polakami tworzy oddział i bierze udział w walkach z Ukraińcami. Po okresie niespokojnych wojen, I światowej i z Ukraińcami, zostaje wikariuszem przy Katedrze we Lwowie (1919 – 1926). Pełni tam funkcję sekretarza w kancelarii katedralnej, a od 1923 roku jest katechetą we Lwowskiej Akademii Handlowej. W schematyzmie z 1925 roku wspominany jest jako vicarius curatus Katedry Lwowskiej. W październiku 1926 roku wspólnota księży z Katedry Lwowskiej dowiedziała się o otrzymaniu przez ks. Sadowskiego probostwa w Dawidowie. Zapisano wówczas w kronice Katedry Lwowskiej: „ks. Sadowski – proboszczem.”Vicarius curatus” ks. Stanisław Sadowski dostał prezentę na probostwo w Dawidowie. Kolegium traci w nim bardzo miłego i wesołego towarzysza, znanego i dobrego konfratra”. W sobotę 20 listopada 1926 roku objął probostwo w Dawidowie. Na parafii w Dawidowie funkcję proboszcza sprawuje przez 20 lat do 1946 roku. W 1933 roku ks. Arcybiskup Metropolita Lwowski Bolesław Twardowski nadał mu godność kanonika.

W czasie okupacji niemieckiej wspiera działalność miejscowej komórki Armii Krajowej. Na wskutek decyzji politycznych Wielkiej Trójki po II wojnie światowej ks. Sadowski opuszcza Dawidów, podobnie jak zdecydowana większość jego parafian i przybywa do Archidiecezji Wrocławskiej. Dokładnie 5 kwietnia 1946 roku ks. Sadowski wyjeżdża z Dawidowa.  W tym czasie pierwszy proboszcz parafii św. Trójcy ks. Jan Podkopał został aresztowany przez władze komunistyczne w 1946 roku. Jego następca ks. Stanisław Sadowski (również nękany przez komunistów) zostaje proboszczem tej parafii (św. Trójcy w Legnicy) i jako proboszcz pracuje od 1946 do czerwca 1951 r. oraz zostaje mianowany dziekanem Dekanatu Legnickiego. W tym czasie pełnił również funkcję administratora parafii Kunice k. Legnicy. W 1946 roku zakłada parafialny oddział Caritas, w którym angażują się Siostry Franciszkanki rodziny Maryi.

Parafianie ks. Sadowskiego z Dawidowa również trafili do Legnicy i okolicznych miejscowości, m. in. w Gminie Kunice, Prochowice, Miłkowice i innych. Z kościoła w Dawidowie przywieźli figury świętych, organy, obrazy, które znajdują się obecnie w naszych kościołach. W 1951 roku zrezygnował z zajmowanych stanowisk w Archidiecezji Wrocławskiej i przeniósł się do Diecezji Opolskiej. Na Śląsku pracuje także jako wikariusz w Międzyborzu oraz jako dziekan Sycowa.

W 1953 roku trafił do Piławy Górnej, a następnie do Korfantowa, gdzie został proboszczem. Bp Wincenty Urban ocenił następująco ks. Sadowskiego: „był ułożonym kapłanem i doświadczonym duszpasterzem, starał się pracować z ofiarnością i gorliwością na powierzonych mu placówkach duszpasterskich”. Był gorliwym polskim patriotą. Jako kapłan był cenionym kaznodzieją, głosił kazania na misjach i odpustach parafialnych, uzdolniony muzykalnie, potrafił ładnie śpiewać.

Ksiądz Sadowski zmarł 12 sierpnia 1957 roku w Ząbkach Drewnicy koło Warszawy w 71 roku życia, a w 48 roku kapłaństwa. Zmarł w pociągu w drodze na spotkanie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim. Przyczyna śmierci to zawał serca. Został pochowany 14 sierpnia na cmentarzu parafialnym z Ząbkach.

 
ks. Stanisław Sadowski(2)

Wybrane dla Ciebie

Pamiątkowa tablica ku czci wyjątkowego i cenionego duszpasterza

Wyjątkową oprawę miała dzisiejsza uroczystość w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kunicach. W przedsionku tej świątyni poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą życie i posługę kapłańską księdza kanonika Stanisława Sadowskiego, Kresowiaka i pierwszego po II wojnie światowej duszpasterza w Kunicach.

Józef Pieróg nowym wójtem gminy Kunice. Pokonał byłą posłankę

Mieszkańcy gminy Kunice mają nowego wójta. Został nim Józef Pieróg z KW SRS Gminy Kunice. W wyborczej dogrywce pokonał Elżbietę Stępień z KWW Wspólnie dla Przyszłości Gminy Kunice, byłą posłankę Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Frekwencja w drugiej turze wyniosła 43 procent. 

Mieszkańcy Kunic wybierają radnych i nowego wójta gminy

Mieszkańcy podlegnickich Kunic wybierają wójta i radnych gminy. Na najwyższy urząd w gminie ubiega się czworo kandydatów. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.

Włamali się do warsztatu, są już w rękach policji

Legniccy policjanci zatrzymali sprawców włamania do jednego z warsztatów samochodowych. Łupem złodziei padł m.in. rower i różnego rodzaju narzędzia i elektronarzędzia. Właściciel warsztatu wycenił straty na około 3 tys. zł. Za kradzież z włamaniem grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Sport

Akademia Klasy Extra ponownie zagościła na boiskach Zagłębia

Po raz kolejny do Lubina zawitała Akademia Klasy Extra. Na boiskach treningowych rywalizowało kilkudziesięciu zawodników z różnych klubów i stowarzyszeń sportowych. Nie zabrakło też dziewcząt, które równie z wielkim zapałem, jak chłopcy, rozgrywały swoje mecze. Na najlepszych czekały nagrody i puchary.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.