×
*** Rozpoczęła się majówka. W całym regionie zaplanowano mnóstwo imprez plenerowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapowiada się piękna pogoda, więc korzystajmy z uroków wolnego czasu - rozsądnie i mądrze ***

Przelali krew za wolną Polskę. Główne uroczystości Zbrodni Lubińskiej

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II w Legnicy rozpoczęły się dziś uroczyste obchody 41. rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 43. rocznicy powstania wielkiego ruchu społecznego, jakim był związek NSZZ Solidarność. Główne obchody odbyły się na lubińskich błoniach.

31 sierpnia to data szczególna dla mieszkańców Lubin i ludzi, którzy w swych sercach pielęgnują wartości patriotyczne i wolnościowe, jak również kultywują ideały „Solidarności”. Dzisiaj przypada 43. rocznica powstania NSZZ „Solidarność” oraz 41. rocznica Zbrodni Lubińskiej. Główne uroczystości, który organizatorami byli Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Zagłębie Miedziowe, powiat lubiński i miasto Lubin, rozpoczęły się w Legnicy złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II.

O godz. 15. złożono wieńce na grobach Michała Adamowicza i Andrzeja Trajkowskiego na starym cmentarzu w Lubinie. Godzinę później w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ofiar i ich rodzin. Po godz. 17. zaproszeni gości, poczty sztandarowe i mieszkańcy przeszli ulicami Lubina pod Kamienie-Świadków – symboliczne pomniki – miejsca, w których zginęli Adamowicz, Trajkowski i Poźniak. Następnie na błoniach odbyła się właściwa uroczystość.

Po krótkim występie artystycznym, list od marszałek Sejmu RP, Elżbiety Witek, odczytała senator Dorota Czudowska. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, list odczytał minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. Przemawiali także starosta lubiński, Paweł Kleszcz i Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, którego ś.p. ojciec Adam Myrda, był aktywnym działaczem opozycyjnej Solidarności.

Po raz pierwszy w obchodach Zbrodni Lubińskiej – jako nowy przewodniczący NSZZ Solidarności Zagłębia Miedziowego uczestniczył Bartosz Budziak.

– Spotykamy się, bo nie jest nam obojętne to, co wydarzyło się tutaj 41 lat temu. Zbrojne ramię władz PRL-owskiego reżimu otworzyło ogień, w wyniku czego zginęły trzy osoby, a wiele zostało rannych. Gdyby nie powstanie NSZZ Solidarność, nie pojawiłoby się marzenie o wolnej Polsce. Gdyby nie poświęcenie ofiar Zbrodni Lubińskiej, nie byłoby wolnej Polski. Nasi przodkowie wielokrotnie zmuszeni byli walczyć, przelewali krew za Polskę, tak jak Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak i Andrzej Trajkowski oddali życie w Lubinie 41 lat temu. Nie możemy zapomnieć o Zbrodni Lubińskiej. Zachęcajmy wszystkich do przychodzenia na coroczne uroczystości, bo naród, który nie zna swojej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie. a naród, który traci pamięć, przestaje być narodem. Oddawajmy hołd naszym bohaterom w walce o wolność i ludzką godność – mówił ze sceny Bartosz Budziak, nowy przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Wśród gości biorących udział w dzisiejszych obchodach byli także posłanka Ewa Szymańska, poseł Piotr Borys, zarząd KGHM z prezesem Tomaszem Zdzikotem na czele, radni wojewódzcy, miejscy i powiatowi, władze gminy Lubin i Ścinawy, organizacje związkowe i stowarzyszenia opozycji antykomunistycznej.

W niedzielę, 3 września, delegacje Solidarności złożą kwiaty na grobie Mieczysława Poźniaka pochowanego na cmentarzu w Orzeszkowie.

 

Wybrane dla Ciebie

Niebezpiecznie na S3. Kierowca forda z impetem uderzył w barierę

Majówka dopiero się rozpoczęła, a już niestety na drogach regionu doszło do kilku kolizji. Jedna z nich wydarzyła się dzisiaj rano na trasie ekspresowej S3 z Legnicy w kierunku Lubina. Auto wbiło się w barierę oddzielająca dwa pasy ruchu.

Wagony przewożące koncentrat miedzi wypadły z torów

Wagony z koncentratem miedzi wypadły z szyn w okolicach stacji Rudna – Gwizdanów. Przyczyną było awaria jednej z osi wagonu, który pociągnął za sobą sześć kolejnych. W sumie wykoleiło się siedem wagonów. Nikomu nic się nie stało. Maszynista składu był trzeźwy. 

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.

100 gatunków w jeden dzień. Gratka dla pasjonatów podglądania ptaków

Ogród Zoologiczny w Lubinie zaprasza na kolejną obserwację ptaków w terenie. Tym razem miłośnicy i pasjonaci podglądania tych pięknych stworzeń wybiorą się na wycieczkę do podlegnickich Bieniowic.

Rada powiatu lubińskiego przeszła do historii

64 sesji, w tym 11 nadzwyczajnych, 480 uchwał, 439 posiedzeń komisji stałych, 130 interpelacji, zapytań i wniosków. Ponad 5-letnia kadencja Rady Powiatu Lubińskiego przeszła do historii. 30 kwietnia skończyła się stara rada i rządy powiatu. 7 maja – rozpoczną się rządy nowej rady i poznamy nazwisko nowego starosty lubińskiego. Czy będzie nim ponownie Paweł Kleszcz? 

Będzie muzycznie i widowiskowo. Inauguracja fontanny w parku

Wyjątkowa atrakcja czeka na wszystkich, którzy wieczorem pojawią się w Parku Miejskim w Legnicy. Punktualnie o 21.10 rozpocznie się bowiem specjalny pokaz inauguracyjny fontanny multimedialnej. Będzie muzycznie i widowiskowo.

Sport

Kurminowski i Chodyna w jedenastce kolejki PKO Ekstraklasy

Tego można było się spodziewać. Dawid Kurminowski – strzelec trzech goli i Kacper Chodyna – autor trzech asyst – znaleźli się w najlepszej jedenastce 30. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin zasłużenie znaleźli się w tym zestawieniu po wygranym meczu z Radomiakiem Radom 4:3.