×
*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Odwiedzili sybiraków z gminy Rudna

W sobotę, 17 września, przypada 83. rocznica zbrojnej napaści ZSRR na Polskę. Z tej okazji w całym kraju odbędą się uroczystości patriotyczne. A już dzisiaj, przedstawiciele władz gminy Rudna, odwiedzili sybiraków, składając im życzenia i wręczając drobne upominki.

W rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę w całym kraju zaplanowano uroczystości. Obchody 83. rocznicy tego wydarzenia, odbędą się także w naszym regionie, m.in. w Legnicy, Głogowie, Lubinie, Polkowicach i wielu innych miejscowościach. Chcą podkreślić znaczenie tej rocznicy, przedstawiciele gminy Rudna pokazali piękny gest odwiedzając sybiraków mieszkających na terenie gminy.

– Przed wojną mieszkaliśmy w województwie stanisławowskim. Rosjanie przyszli w nocy i załadowali do wagonów całą wieś. Wywieziono nas gdzieś w okolice Tomska – to wspomnienie pani Ireny Ciunel z Koźlic. – Mnie wywieźli razem z rodzicami prosto do Priłuckiego Rejona, to pamiętam do dziś. Wróciliśmy dopiero w 1946 roku – mówi mieszkający w Wądrożu pan Jan Książek. Na Syberii urodziła się natomiast pani Wiktoria Kaczmarska, mieszkająca w Górzynie. Do Polski przyjechała jako kilkumiesięczne niemowlę. – Mama wspominała, że pracowali z ojcem przy wyrębie drzewa – opowiada.

Z życzeniami udało się dotrzeć do 21 osób.

– Poświęcenie i doświadczenie każdego Sybiraka winny za zawsze pozostać w pamięci i świadomości kolejnych pokoleń, bo zapominając o historii jesteśmy skazani na jej powtórne przeżywanie. Dziękuję za trud i cierpienie, z których rodziła się wolna Polska. Sybirackie dzieje są niezłomnym świadectwem prawdy na kartach polskiej historii – podkreśla Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna, składając Sybirakom najserdeczniejsze życzenia.

Gminne obchody Dnia Sybiraka odbędą się jutro w Chobieni. O 13.30 zaplanowana jest uroczysta msza św., a następnie złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Wojny oraz część artystyczna.

 
sybiracy1
sybiracy2
sybiracy3

Wybrane dla Ciebie

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Złożyli wieńce pod Krzyżem Sybiru w Lubinie (ZDJĘCIA)

Dzisiaj przypada 82. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Od lat, tego dnia obchodzimy również  Dzień Sybiraka by oddać hołd tym, którzy zostali zesłani na Syberię oraz w inne rejony Rosji i Związku Sowieckiego. Z tej okazji złożono wieńce pod Krzyżem Sybiru na cmentarzu komunalnym w Lubinie.

Sport

Prezes Zagłębia – to było ważne wydarzenie i zaszczyt dla klubu

Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.