×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Uroczyste obchody 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Pamiętamy!

Jak co roku mieszkańcy Lubina pamiętali o tragicznych wydarzeniach z 31 sierpnia 1982r. Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce składali m.in. rodziny ofiar, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, radni, związkowcy, zarząd spółki KGHM Polska Miedź i zwykli mieszkańcy miasta.

Uroczyste obchody 39. rocznicy Zbrodni Lubińskiej i 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar i ojczyzny. Następnie przemaszerowano pod pomnik na Wzgórzu Zamkowym, gdzie jak co roku złożono kwiaty.

– Ludzie podjęli decyzję, aby po raz kolejny dumnie podnieść swoje czoła i komunie powiedzieć „NIE”. Wyraźne stanowisko robotników, determinacja, swój upór znaleźli w swojej wierze i miłości do ojczyzny. Mimo wielu trudności i przeciwieństw, byli niezłomni i po raz kolejny pokazali Polsce i światu, że nie zgadzamy się na komunistyczny reżim i traktowanie w sposób przedmiotowy robotnika, inteligenta i znaleźli wspólny głos, by się przeciwstawić. Jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami spuścizny Solidarności. Pamiętamy o naszych bohaterach sprzed 39 lat, którzy oddali swoje życie. Ale Solidarność się nie poddała i ciągle jesteśmy na straży praw pracowniczych – mówił w płomiennym wystąpieniu Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność.

Hołd ofiarom Zbrodni Lubińskiej oddali członkowie ich rodzin, minister Krzysztof Kubów – szef Gabinetu Politycznego Premiera, parlamentarzystki Ewa Szymańska i Dorota Czudowska – w imieniu marszałek Sejmu RP, poseł Piotr Borys, przedstawiciele władz powiatu i miasta, delegacje związkowe, zarząd KGHM z prezesem Marcinem Chludzińskim na czele, radni, kibice piłkarskiego Zagłębia Lubin, harcerze, kombatanci i zwykli mieszkańcy Lubina.

-Trzeba tutaj być, spotykamy się w tym miejscu każdego roku, by uczcić pamięć wszystkich bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Każda rocznica Zbrodni Lubińskiej to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Lubina, regionu, ale i całego kraju. Takie rocznice, jak dzisiaj są bardzo ważne, by każdy z nas zatrzymał się i zastanowił nad wartościami, które są bardzo cenne każdemu człowiekowi – powiedział nam minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Krzysztof Kubów.

 

Wybrane dla Ciebie

Nigdy nie odnaleziono tych, którzy strzelali do manifestantów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tragicznych wydarzeń, do których doszło na ulicach Lubina. 41 lat temu, ostatniego dnia sierpnia, uzbrojone oddziały ZOMO krwawo stłumiły pokojową manifestację. Od kul zginęło trzech mieszkańców. 

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Lubińskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Mieszkańcy Lubina i powiatu lubińskiego uczcili 41. rocznicę ogłoszenia i wprowadzenia stanu wojennego. Po Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 wieńce złożyli samorządowcy, kombatanci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej, harcerze.

Poszukują świadków i dowodów rzeczowych w sprawie Zbrodni Lubińskiej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poszukuje wszystkich, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich okoliczności śmierci trzech mieszkańców Lubina – ofiar Zbrodni Lubińskiej z sierpnia 1982r.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.