×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Ważna konferencja dla samorządowców z naszego regionu!

W najbliższy poniedziałek, 26 czerwca, w należącym do Urzędu Marszałkowskiego Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka, rozpocznie się druga edycja konferencji dla samorządowców pn. „Samorząd i jego otoczenie – jak wspierać rozwój naszych małych ojczyzn?”.

W jej zeszłorocznej edycji udział wzięło kilkudziesięciu samorządowców – prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i radni z naszego regionu. W tegorocznej edycji udział swój m.in. zapowiedzieli już Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, Sebastian Skuza, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski. Już kilkudziesięciu gości zadeklarowało swoje uczestnictwo w konferencji, takie zainteresowanie z pewnością wynika z tego, że organizator zapewnił uczestnictwo przedstawicieli wielu instytucji, które mocno wspierają rozwój samorządów.

-W zeszłym tygodniu Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przekazanie samorządom kolejnych 14 mld zł na uzupełnienie subwencji ogólnej, z dodatkowych środków skorzystają również nasi samorządowcy, którzy więcej na ten temat będą mieli okazję dowiedzieć się bezpośrednio od przedstawiciela Ministerstwa Finansów, który zapowiedział swoje uczestnictwo w konferencji organizowanej przez Związek Pracodawców Polska Miedź – powiedział senator Krzysztof Mróz, który będzie jednym z gości a jednocześnie prelegentów podczas wydarzenia.

Fundusze Europejskie na infrastrukturę, klimat i środowisko z programu FENIKS 2021-2027 oraz Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 stanowić będą ważne wsparcie dla naszych samorządów przy realizacji projektów ważnych dla mieszkańców naszej małej Ojczyzny, dlatego organizatorzy zapewnili, aby informacje na ten temat uczestnikom konferencji przekazały osoby, które mają najaktualniejszą wiedzę na ten temat.

Organizatorowi udało się zaprosić na konferencję kluczowe osoby, które przekażą najważniejsze i najaktualniejsze informacje o tych funduszach. O możliwościach wsparcia opowiedzą Magdalena Bednarska – Wajerowska, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Sławomir Pęksa, Radca Wydziału Koordynacji Programowania w Departamencie Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Do wzięcia udziału w konferencji zaproszono również dyrekcję KOWR we Wrocławiu oraz zarządy stref ekonomicznych, którzy często wspierają samorządy w realizowanych na ich terenach inwestycjach. Ponadto uzgadnia się jeszcze uczestnictwo przedstawiciela Ministerstwa Sportu i Turystyki, które w ostatnich latach oferuje szeroką gamę programów dzięki którym powstaje nowoczesna infrastruktura sportowa.

W konferencji udział zapowiadają również parlamentarzyści z naszego regionu, którzy poprzez takie spotkania mają możliwość pozyskać od obecnych samorządowców informacje, które później mogą wykorzystać m.in. w procesie tworzenie dobrego prawa i kolejnych programów dla samorządów. Konferencja będzie doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami.

-Dobra kondycja samorządów jest kluczowa dla dynamicznego i równomiernego rozwoju naszej małej Ojczyzny. Samorządy wspólnie z rządem i jego agendami realizują projekty dzięki którym zwiększa się atrakcyjność naszego regionu. Ta działalność bezpośrednio przekłada się na powstawanie nowych miejsc pracy oraz tworzenie przyjaznego klimatu, który sprawia, że ludzie chcą zamieszkać na danym terenie. Na drugą edycję naszej konferencji postanowiliśmy zaprosić samorządowców z terenów, skąd pochodzi większość naszych członków tj. obszar byłych województw legnickiego i jeleniogórskiego, podkreśla pomysłodawca konferencji, radny wojewódzki Piotr Karwan, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Dzięki inwestycjom rządu i samorządów powstają w naszym regionie nowe połączenia kolejowe czy drogi ułatwiające szybkie i bezpieczne przemieszczanie się między ośrodkami, atrakcyjne miejsca pracy w Zagłębiu Miedziowym, bogate walory przyrodnicze i turystyczne Karkonoszy, czy wreszcie tańsze niż we Wrocławiu mieszkania powodują, że młodzież po studiach coraz częściej myśli o tym, aby zamieszkać np. w Legnicy, Lubinie, Głogowie, Jeleniej Górze, Bolesławcu, Złotoryi czy w innych zakątkach naszego subregionu.

O tym, z jakich preferencyjnych środków można realizować projekty związane z mieszkalnictwem wielorodzinnym czy inwestycje w środowisko, opowiedzą na konferencji Ewa Nowak-Iskra, Dyrektor Regionu Dolnośląskiego Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Zarówno BGK jak i WFOŚiGW we Wrocławiu znane są w regionie z bardzo dobrej współpracy z samorządami, wierzę że nasza konferencja, bezpośrednie rozmowy i wymiana doświadczeń pomiędzy jej uczestnikami sprawią, że w naszym regionie realizować będziemy więcej inwestycji, które przyciągną tu kolejnych inwestorów i mieszkańców – podkreśla wiceprezes Piotr Karwan.

Na terenie Zagłębia Miedziowego samorządy we współpracy z rządem czy samorządem województwa z powodzeniem realizują kolejne inwestycje. Samorządy te ponadto doskonale współpracują z KGHM Polska Miedź czy Fundacją KGHM, dzięki której realizują szereg ważnych dla mieszkańców regionu projektów. Konferencja odbędzie się w DCS Polana Jakuszycka, które jest przykładem właśnie takiej dobrej współpracy samorządu województwa z rządem.

Organizator konferencji zrzesza wielu kluczowych pracodawców z naszego regionu tj. m.in. KGHM i spółki z Grupy Kapitałowej KGHM, uzdrowiska, samorządy i wiele innych podmiotów. Z pewnością spotkanie w takim miejscu i w takim gronie sprawi, że oprócz pozyskania cennej wiedzy, uczestnicy konferencji nawiążą wiele cennych kontaktów oraz zrodzi się tam wiele nowych pomysłów i inicjatyw, które wspólnie zrealizują w przyszłości.

-Chcemy, aby nasz region rozwijał się równomiernie, aby wszyscy mieli równy dostęp do informacji oraz takie same szanse rozwoju, dlatego postanowiliśmy zorganizować kolejną edycję konferencji, która w poprzednim roku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – powiedział wiceprezes Piotr Karwan, który serdecznie zaprasza wszystkich samorządowców do uczestnictwa w konferencji organizowanej przez Związek Pracodawców Polska Miedź.

Konferencja jest bezpłatna, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji o wydarzeniu uzyskać można TUTAJ.

Chęć udziału w konferencji można także zgłaszać poprzez bezpośredni kontakt z Biurem Związku Pracodawców Polska Miedź (tel. 76 847 85 85, e-mail: [email protected]).

 
Konferenjca Jakuszyce

Wybrane dla Ciebie

Zagłębie wróciło z dalekiej podróży. Wreszcie jest zwycięstwo

Od 24 listopada kibice KGHM Zagłębia Lubin czekali na ligowe zwycięstwo swoich ulubieńców. Wreszcie dzisiaj nastąpiło przełamanie. Miedziowi pokonali Koronę Kielce skromnie 1:0 po trafieniu Dawida Kurminowskiego.

Patriotycznie, sportowo i charytatywnie. Bieg Tropem Wilczym w Lubinie

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w 12. edycji Biegu Tropem Wilczym w Parku Leśnym w Lubinie. Dzisiejsze wydarzenie miał oczywiście także swój charytatywny cel. Zbierano bowiem pieniądze na kolejną operację nóżek dla 8-letniej Julki Nieckarz. Udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych!

Kolizja osobówki z cysterną na S3. Nikomu nic się nie stało

Przez kilka godzin całkowicie zamknięty dla ruchu był odcinek trasy ekspresowej S3 między Lubinem a Legnicą. Na wysokości Karczowisk doszło do zderzenia samochodu osobowego i cysterny przewożącej łatwopalną substancję.

Po pierwsze w tym roku zwycięstwo. Zagłębie kontra Korona

Już dzisiaj piłkarze KGHM Zagłębia Lubin powalczą o pierwsze zwycięstwo w tym roku. Rywalem Miedziowych będzie Korona Kielce, która wprawdzie w tabeli znajduje się niżej, ale ostatnio postraszyła Legię Warszawa i na pewno nie będzie łatwym przeciwnikiem dla lubinian.

Sprzedawali podróbki lubinianom. Staną teraz przed sądem

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą lubińskiej komendy policji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 43 do 48 lat, którzy w trzech punktach sprzedażowych na terenie miasta oferowali lubinianom podróbki.

Kubów: Dzisiejsza władza nie chce wspierać samorządów

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Kubów, nie ukrywa swojego zdziwienia rządowymi planami likwidacji programu Inwestycji Strategicznych.