×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

KGHM buduje SMR-y. To bezpieczna i opłacalna inwestycja energetyczna

W KGHM nikt już dziś nie pyta, czy modułowe reaktory jądrowe produkujące energię to dobre rozwiązanie i czy warto się pochylić nad tym projektem. Menedżerów Polskiej Miedzi bardziej zajmuje uzyskanie odpowiedzi na pytania, gdzie SMR-y będzie można ulokować i kiedy można spodziewać się pierwszych efektów ich pracy?

Nie ulega wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość dla wielu przedsiębiorstw pochłaniających w swojej działalności i produkcji ogromne ilości energii. Jedną z takich firm jest KGHM Polska Miedź S.A. Ambicją zarządu Polskiej Miedzi jest uzyskanie samowystarczalności w wytwarzaniu energii na poziomie około 43 procent. Dlatego na terenie Huty Miedzi Legnica, spółka KGHM Zanam wybudowała farmę fotowoltaiczną, by korzystać z własnych zasobów zgromadzonej energii.

Miedziowa spółka idzie dalej. Menedżerowie KGHM podpisali kontrakt z amerykańską firmą NuScale – autorytetem w świecie w budowie modułowych reaktorów jądrowych. Te, z pozoru niewinne bloki energetyczne, osiągające wysokość około 23 metrów, potrafią wytworzyć od 308 do 924 megawatów (MW) energii, która spokojnie zaspokajałoby potrzeby takiej firmy, jaką jest KGHM.

O ty, jak funkcjonują SMR-y, jak powstają, jaka jest ich rola i działanie – dyskutowano podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych w sali im. Jana Wyżykowskiego Centrali KGHM. Głównym gościem i prelegentem był ekspert w dziedzinie fizyki molekularnej i jądrowej – prof. Ludwik Pieńkowski z krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej.

-Projekt, który realizuje KGHM odpowiada potrzebom spółki, czyli zapewnienia dostaw bezpiecznej, taniej energii elektrycznej dla prowadzenia działalności biznesowej. Technologia reaktorów firmy NuScale Power odpowiada tym potrzebom dlatego, że jest bezpieczna i dostępna. Budowa reaktorów pod egidą KGHM-u, będzie pierwszym w Polsce komercyjnym projektem wdrożenia tej technologii – powiedział prof. Ludwik Pieńkowski.

Zdaniem ekspertów, najważniejsze wyzwania, jakie czekają przed miedziową spółką to wybranie odpowiedniej lokalizacji.

-Kolejne wyzwanie to rozpoczęcie dialogu z Państwową Agencją Atomistyki, który ma zaowocować wydaniem pozwolenia na budowę. Pierwszy dokument, o który na dniach już będziemy występować to uzyskanie opinii na temat bezpieczeństwa. Ramy budowy elektrowni jądrowej w Polsce są już gotowe. Od 2016r. dostępna jest olbrzymia baza danych, dzięki temu w AGH mogliśmy prowadzić badania naukowe, które zaowocowały złożeniem dokumentów licencyjnych u amerykańskiego regulatora energii i dzięki temu można było budować komputerowe symulacje takich reaktorów, poznać ich strukturę i działanie – wyjaśnia prof. Pieńkowski, ekspert KGHM.

W ocenie naukowców AGH, którzy zajmują się tematyką wykorzystywania OZE, modularne reaktory firmy NuScale są najbardziej rozpoznane, dzięki temu inwestycja gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, zapewniając samowystarczalność energetyczną.

Amerykańska firma NuScale Power wybuduje dla KGHM modułowy blok energetyczny o łącznej mocy 462 megawatów. Każdy z sześciu reaktorów jądrowych będzie produkował energię o mocy 77 MW.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM. Plejada muzycznych gwiazd

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. W najbliższą sobotę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Nowy las sosnowy będzie rósł w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi

Po raz kolejny wolontariusze i pracownicy spółki KGHM poświęcili sobotnie przedpołudnie na sadzenie drzew. Podobnie, jak przed rokiem, tak i teraz, wybrano skrawek lasu, w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi. Posadzono blisko pół tysiąca sadzonek sosny. Docelowo posadzonych będzie tam łącznie tysiąc nowych drzew.