×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Od „PeBeKi” wszystko się zaczęło. Firma świętuje 61 lat istnienia

Dziś mija 61. rocznica powstania Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń „PeBeKa” w Lubinie. To najstarsza i jedna z najbardziej zasłużonych spółek wchodzących w skład Grupy KGHM. Firma od początku związana jest z regionem zagłębia miedziowego, stworzyła podwaliny pod budowę LGOM-u. Od „PeBeKi” wszystko się zaczęło.

W ubiegłym roku zasłużone dla regionu przedsiębiorstwo miało świętować jubileusz 60-lecia istnienia. Niestety rozpędzona wówczas epidemia koronawirusa skutecznie storpedowała wszystkie zaplanowane obchody rocznicowe. Na szczęście, z powodzeniem udało się przeprowadzić modernizację ronda przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, które od niedawna nosi nazwę Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń „PeBeKa”.

O swojej dawnej firmie nie zapominają ludzie „PeBeKi”, którzy przepracowali tam wiele, długich lat. Jednym z nich jest Zbigniew Warczewski. To wieloletni radny Lubina i prezes Fundacji Palium, które prowadzi lubińskie hospicjum przy Regionalnym Centrum Zdrowia. To właśnie on zainicjował nadanie rondu przy Skłodowskiej-Curie nazwy „Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń”.

– To był impuls. Nawet nie zastanawiałem się nad tym długo. Przepracowałem w „PeBeCe” większość swojego życia, oddałem tej firmie serce. Nawet teraz, gdy już jestem emerytem, pamiętam o „PeBeCe”, o kolegach, znajomych i ludziach tam pracujących. Pomyślałem, że na 60-lecie firmy przydałby się jakiś specjalny akcent, gest. Tak uznana marka powinna być godnie uhonorowana. Stąd pojawił się pomysł nadania rondu przy Sklodowskiej-Curie imienia „Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa” – wspomina inicjator pomysłu, Zbigniew Warczewski.

Zbigniew Warczewski jako miejski radny wystąpił z taką inicjatywą uchwałodawczą do Rady Miejskiej w Lubinie. Na sesji w maju ubr. lubińscy radni jednogłośnie przychylili się do wniosku i przyjęli uchwałę o nadaniu rondu przy Skłodowskiej-Curie nazwy „Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń”.

– To wspaniała inicjatywa, co do której nikt nie ma wątpliwości. Cieszę się, że wszyscy radni poparli ten projekt i jako Rada Miejska mogliśmy dołożyć cegiełkę do tej pięknej inicjatywy. Jest to swego rodzaju forma podziękowania od nas, od mieszkańców, od radnych dla firmy „PeBeKa” za wkład w budowę regionu Zagłębia Miedziowego. Myślę, że bez „PeBeKi” nie byłoby tak prężnie rozwijającego się regionu – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lubinie.

Załoga „PeBeKi” mogła przystąpić do upiększenia ronda. O aranżację zagospodarowania i nowy wygląd tego miejsca zadbała jedna z polkowickich pracowni projektowych. Po uzyskaniu stosownych zgód i pozwoleń, pracownicy „PeBeKi” przystąpili do prac. W porozumieniu z przedstawicielami miasta, wszystkie roboty i prace wykonywano w nocy.

Podłoże ronda zostało wzbogacone o kolorowy grys, nawiązujący swoją barwą do przemysłu miedziowego. W tym celu zużyto 4,5 tony białego grysu dolomitowego, 8,5 ton grysu czerwonego i aż 14 ton grysu o czarnej barwie. Rondo upiększono trawą ozdobną w trzech gatunkach: miskant chiński, trzcinnik i turzyca. Na centralnej części ronda zainstalowano firmową nazwę „PEBEKA”, a całość podświetlono wbudowanymi lampami. W ostatnich dniach rondo upiększono żółtymi żonkilami.

– Nadanie nazwy naszej firmy rondu to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dzięki temu poczuliśmy, że wkład PeBeKa w historię miasta nie został zapomniany, a jego mieszkańcy doceniają trud i wysiłek codziennej pracy ludzi związanych z naszym przedsiębiorstwem – powiedział Tomasz Rawecki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

W dniu swojego święta, specjalne życzenia dla kierownictwa i całej załogi „PeBeKi” wystosował prezes spółki KGHM.

– Jubileusz 60-lecia firmy PeBeKa to okazja do gratulacji, podziękowań za zaangażowanie i uroczystości, których przeprowadzenie – ze względu na pandemię – było niestety niemożliwe. Tym bardziej cenne są takie inicjatywy. PeBeKa jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem w Grupie Kapitałowej KGHM, a część jej pracowników codziennie rano dojeżdża do pracy, właśnie przez te skrzyżowanie. Jeszcze raz składam podziękowania dla załogi i kadry zarządzającej. Dzięki wam PeBeKa to firma poszukująca innowacyjnych rozwiązań i rozpoznawalna marka w kraju – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Do życzeń dołączył również minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

– Państwa wkład w rozwój spółki i całego Zagłębia Miedziowego to rzecz trudna do przecenienia. Z okazji jubileuszu serdecznie za niego dziękuję i życzę niesłabnącej energii, zaangażowania i wielkiej satysfakcji z wypełnianej przez was misji, a nadanie rondu imienia przez Radę Miejską jest uhonorowaniem i potwierdzeniem wszystkich dokonań spółki – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Krzysztof Kubów.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „PeBeKa” to jedna z najważniejszych spółek wchodzących w skład Grupy KGHM. Od początku swojej działalności jest mocno zakorzeniona w regionie Zagłębia Miedziowego, od początku – silnie związana z KGHM. Od „PeBeKi” zaczęła się bogata historia polskiej miedzi. Firma ta dała podwaliny pod budowę prężnie działającego i rozwijającego się obszaru LGOM.

 
rondo003
rondo007
rondo025
rondo031
rondo038
rondo041
rondo080
rondo082
rondo084
rondo087

Wybrane dla Ciebie

Górnicy testują pod ziemią nowatorską kamizelkę chłodzącą

To może być istna rewolucja. Spółka KGHM testuje nowatorską kamizelkę chłodzącą, którą wykorzystywać będą górnicy w kopalniach Polskiej Miedzi. Prototyp przygotowali specjaliści z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz naukowcy z Państwowego Instytutu Badawczego z Katedrą Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej.

Programiści, informatycy, graficy stanęli w szranki – Hackathon KGHM

Zarząd spółki KGHM nagrodził i wyróżnił laureatów hackathon CuValley Hack. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia, które przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę uczestników. Imprezę wspólnie przygotowali i zorganizowali KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Centrum Analityki. 

Wyjątkowa Gala Noworoczna KGHM. Pełen kościół publiczności

To był wyjątkowy i niesamowity wieczór. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie zorganizowano przepiękną Galę Noworoczną. Dla licznie przybyłych gości wystąpili Monika Borzym, Milena Lange, Alicja Węgorzewska, Sławek Uniatowski przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej pod batutą Tomasza Szymusia.

Zapraszamy na Galę Noworoczną KGHM! Muzyczna sobota

Mieszkańcom regionu zagłębia miedziowego przypominamy o wyjątkowej Gali Noworocznej organizowanej przez spółkę KGHM Polska Miedź. Już dzisiaj, w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, publiczność wysłucha przepięknych utworów świątecznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Zawodnicy KGHM Zagłębia Lubin spotkali się z uczniami ogólniaka

Mówili, jak to jest być piłkarzem, podzielili się wspomnieniami z obozu przygotowawczego w Turcji i zapraszali na pierwszy w tym roku mecz na stadionie w Lubinie – z warszawską Legią. Zawodnicy Zagłębia – Arkadiusz Woźniak i Bartosz Kopacz spotkali się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Podwyżka o ponad 13 procent, jednorazowa nagroda za pół roku

Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o 13,2 procent, wypłata jednorazowej nagrody w wysokości 2 tysięcy złotych i przeszeregowanie ponad 20 procent załogi – takie są ustalenia negocjacji płacowych, które przy wspólnym stole wypracowali przedstawiciele zarządu KGHM i delegacje poszczególnych central związkowych działających przy Polskiej Miedzi.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.