×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Pobiegli, by oddać hołd polskiemu żołnierzowi w kraju i na misjach

Ponad 900 osób wystartowało w I Biegu Pokoju organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i spółkę KGHM Polska Miedź. Biegacze mieli do wyboru 5 lub 10 kilometrów trudnej i wymagającej trasy na torze motocrossowym na Górkowie. Nasza redakcja była jednym z patronów medialnych całej imprezy.

I Bieg Pokoju na głogowskim Górkowie uroczyście otwierała marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, która przyjechała do Głogowa prosto z Legnicy, gdzie przekazywała druhom OSP promesy na zakup sprzętu strażackiego.

-Chciałabym bardzo serdecznie podziękować za tę wspaniałą inicjatywę połączenia pikniku wojskowego z Biegiem Pokoju, to to hasło Biegu Pokoju przykuwa uwagę. To jest okazja do tego, żeby spotkać się rodzinnie, ze znajomymi, przyjaciółmi, ale przede wszystkim, żeby móc porozmawiać z żołnierzami. Od 70 lat polski żołnierz jest na misjach zagranicznych, zawsze i wszędzie na wszystkich kontynentach, gdzie był polski żołnierz doceniano jego profesjonalizm i wyszkolenie. Tak się charakteryzują polscy żołnierze. Nigdy nie było tak, że polski żołnierz był atakowany, a ostatnio niestety z przykrością stwierdzam, że mamy z tym do czynienia. Dlatego dziś chciałabym bardzo gorąco podziękować wszystkim żołnierzom za odwagę, służbę i poświęcenie, za to, że pilnujecie naszego bezpieczeństwa, że pilnujecie naszych granic. Najwyższe uznania dla polskich żołnierzy tu w kraju i tam na misjach zagranicznych. Dziękuję MON oraz KGHM i Centrum Weterana, że pamiętają o tych, którzy służą poza granicami naszego kraju i tych, którzy niestety polegli na obcej ziemi – mówiła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Pani marszałek przypomniała, że pokój jest niezwykle cenny, jest wielką wartością i że nigdy nie jest nam dany na zawsze. Dobitnie pokazują to wydarzenia w Ukrainie i ostatni bezprecedensowy atak Hamasu w Izraelu.

Głównym patronem Biegu Pokoju, obok ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka był prezes spółki KGHM Polska Miedź, Tomasz Zdzikot. Szef Polskiej Miedzi – znany ze swojej pasji do biegania – nie mógł sobie odmówić przyjemności skorzystania z tej okazji i pobiegł na trasie 5 kilometrów.

-Ten Bieg organizujemy po raz pierwszy, ale od razu mówię, że nie po raz ostatni. Tę inicjatywę będziemy rozwijać i to jest pierwszy taki namacalny element współpracy z Centrum Weterana, którą nawiązaliśmy w tym roku. Polska zawsze słynęła z szacunku do munduru i do ludzi, którzy go przywdziewają. My jesteśmy ostatnimi pokoleniami, które mają szczęście móc spotkać się z weteranami Powstania Warszawskiego czy II wojny światowej. Pamiętajmy jednak, że to niejedyni weterani, którym jesteśmy winni pamięć i szacunek. To ci wszyscy żołnierze, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych, w Afganistanie, Iraku. Ten bieg jest formą podziękowania za ich służbę – powiedział prezes KGHM, Tomasz Zdzikot, który kilkanaście minut później przebrał się w strój biegowy i zameldował na starcie biegu na 5 km.

Ten krótszy dystans najszybciej na torze motocrossowym pokonał Mateusz Szczepański z Huty Miedzi Głogów II.

-Ciężko było, a na ostatnich metrach jeszcze ścigałem się z kolegą. Cieszę się bardzo. Trasa bardzo ciężka, bardziej lubię płaski teren, ale te wzniesienia to był sztos. Podbiegi dały mocno w kość – powiedział zwycięzca biegu na 5 km.

Wśród pań na tym dystansie triumfowała Alicja Kałucka z Bielawy – kapral 22. Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku, zwani potocznie Karpatczykami.

-Bieg był bardzo fajny, trasa mega, ale ciężka. Przyznam, że podbiegi dały nieźle w kość, ale podobało mi się bardzo. Jak pierwszy raz zobaczyłam tę trasę, powiedziałam sobie WOW. Trochę się pogubiłam, bo nie wiedziałam, kto jest z piątki a kto biegnie na 10 kilometrów, starałam się po prostu zrobić swoje i gonić tych, których miałam przed sobą. To był mój pierwszy tego typu bieg, a biegam już od 20 lat – zdradziła triumfatorka Biegu Pokoju na 5 km wśród kobiet.

Z trasy na Górkowie zadowolony był także prezes KGHM.

-Jako organizator i uczestnik jestem bardzo zadowolony z tego przedsięwzięcia. Myślę, że dzisiejsze doświadczenia pokazują, że będziemy do tego wydarzenia wracać. Jak na I Bieg Pokoju – blisko tysiąc uczestników – myślę, że wypadło super. Trasa trudna i wymagająca, łatwo o kontuzję, mam nadzieję, że wszyscy biegacze ukończyli ten bieg szczęśliwie i w zdrowiu – powiedział na mecie prezes KGHM, Tomasz Zdzikot.

Na trasę po torze motocrossowym wyruszyli też nordikowcy. Zorganizowano również bieg dziecięcy. Podczas trwania całego wydarzenia zbierano m.in. pieniądze na leczenie jednego z żołnierzy, który ucierpiał podczas jednej z misji zagranicznych.

 

Wybrane dla Ciebie

Podopieczni SOSzW wspinali się na Kielichu

Grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie po raz pierwszy w swoim życiu spróbowała dzisiaj wspinaczki na Kielichu. Mimo początkowego strachu chłopcy przełamali się i pokonywali kolejne metry na ściance wspinaczkowej. Z każdą chwilą czuli się coraz pewniej i wspinali wyżej. Taki trening był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gór, które działa na […]

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej […]

Spartakiada Seniorów z Gminy Lubin już 25 maja!

Tylko kilka dni dzieli nas od tradycyjnej Spartakiady Seniorów organizowanej co roku w Gorzycy w Gminie Lubin. Zabawa zapowiada się wyśmienita, a organizatorzy zadbali o to by nikt się nie nudził!

Umowa na remont Szkoły Podstawowej w Tymowej podpisana

Część budynku podstawówki w Tymowej zostanie zrewitalizowana. Władze Ścinawy już podpisały umowę na tę inwestycję z Przedsiębiorstwem Budowlanym Mateusz Peregrym z Nieszczyc. 

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.

Grozi mu wyrok 12 lat za posiadanie narkotyków

Polkowiccy policjanci zatrzymali 29-latka, przy którym znaleziono spore ilości narkotyków. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i niebawem stanie przed sądem.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.