×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

W tym roku mija 40 lat od pacyfikacji kopalni ZG Rudna

Zakłady Górnicze „Rudna” przygotowują się do uczczenia 40. rocznicy pacyfikacji kopalni. Pierwszym akcentem obchodów był niedawny V Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka, a główne uroczystości w tym roku zaplanowano 17 grudnia.

Bieg im. ks. Gniatczyka od kilku lat odbywał się w połowie grudnia, ale w tym roku organizatorzy zmienili nieco termin, by uniknąć chłodniejszej temperatury i ewentualnego śniegu. Stąd bieg, w którym wzięło udział około 250 biegaczy, odbył się w przedostatni weekend października.

ZG Rudna przygotowuje się teraz do głównych uroczystości.

– Odbędą się one dokładnie 17 grudnia. Rozpocznie je msza święta, później główne uroczystości zaplanowano na terenie Zakładów Górniczych Rudna, planujemy spotkanie z osobami, które brały udział w tych wydarzeniach, będzie również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru górniczego – uchyla rąbek tajemnicy Dariusz Jach, dyrektor naczelny kopalni ZG Rudna.

Pacyfikacja Rudnej to – obok Zbrodni Lubińskiej – jeden z dramatycznych momentów okresu stanu wojennego w regionie Zagłębia Miedziowego. 14 grudnia, a więc, dzień po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, górnicy z kopalni ZG Rudna odmówili zjazdu. Rozpoczął się strajk okupacyjny.

Do stłumienia protestu, do Polkowic wysłano wojsko i oddziały ZOMO. Punktem zwrotnym strajku była pacyfikacja zakładu przez milicjantów. Strajk zakończono 17 grudnia w kościele św. Michała Archanioła w Polkowicach, gdzie wikariuszem był ks. Jerzy Gniatczyk, który udzielił schronienia prześladowanym i represjonowanym górnikom Polskiej Miedzi.

 
kopalniarudnawizyta005

Wybrane dla Ciebie

Siódemka na Rudnej. Sześciu górników wycofało się o własnych siłach

Do silnego wstrząsu doszło dzisiaj po godzinie 9. w kopalni ZG Rudna. Jak przekazał nam Piotr Chęciński, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej spółki KGHM, w rejonie zagrożenia znajdowało się sześciu górników. Na szczęście wszyscy w porę zdążyli się ewakuować. Nikt nie został ranny.

Świąteczne życzenia od władz KGHM dla pracowników i ich rodzin

Za pośrednictwem social mediów, władze spółki KGHM, na czele z Tomaszem Zdzikotem, złożyły swoim pracownikom i ich rodzinom najserdeczniejsze życzenia świąteczne. – Niech atmosfera świąt umacnia wszystko, co dobre, szlachetne i piękne. Życzę ciepłej, rodzinnej wieczerzy wigilijnej w oczekiwaniu na nadejście radosnej nowiny – mówi szef Polskiej Miedzi.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały górników kopalni ZG Rudna

Dwa najważniejsze dla regionu zagłębia miedziowego wydarzenia ponurego okresu stanu wojennego to pacyfikacja kopalni ZG Rudna i krwawo stłumiona pokojowa manifestacja w Lubinie. Za chwilę będziemy obchodzić 41. rocznicę pacyfikacji O/ZG Rudna w Polkowicach.

Sport

Raport kartkowy przed meczem z Radomiakiem

Przed niedzielnym meczem w Radomiu, trener KGHM Zagłębia Lubin, jest w komfortowej sytuacji. Żaden z zawodników nie pauzuje za żółte kartki i nikt nie jest kontuzjowany, dlatego Waldemar Fornalik będzie mógł skorzystać ze wszystkich swoich piłkarzy.

Rozmaitości

Przedszkolaki i uczniowie świętują Dzień Ziemi w Polkowicach

Kolorowym pochodem pod hasłem: „Cztery żywioły” uczniowie najmłodszych klas i przedszkolaki z gminy Polkowice rozpoczęły świętowanie Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wszyscy spotkali się dziś w rynku, by rozmawiać o ekologii, promować postawy i zachowania przyczyniające się do dbałości o ochronę naturalnego środowiska.