×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

40. rocznica Zbrodni Lubińskiej. Pamiętamy i oddajemy hołd ofiarom

Za niecałe dwa tygodnie mieszkańcy Lubina upamiętnią ofiary z 31 sierpnia 1982r. Znamy już szczegółowy program obchodów 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Naszej redakcji udało się nieoficjalnie ustalić, że tego dnia do Lubina przyjedzie prezydent RP, Andrzej Duda.

31 sierpnia 1982 roku to niezwykle ważna data we współczesnej historii Lubina. Tego dnia, Zmilitaryzowane Oddziały Milicji Obywatelskiej brutalnie spacyfikowały pokojową manifestację ludności miasta. Padły strzały. Zomowcy urządzili sobie polowanie na ludzi. Od kul zginęli: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

-Co roku, 31 sierpnia, spotykamy się pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 na Wzgórzu Zamkowym, by pamiętać o tych, którzy oddali życie za wolną i demokratyczną Polskę. W tym roku, pamiętamy i obchodzimy 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność oraz 40. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. Spotkajmy się wspólnie i przeżyjmy w zadumie te straszne wydarzenia – powiedział nam Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność.

Program obchodów 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej wygląda następująco: godz. 15.00 – oddanie hołdu ofiarom przy pomniku na Wzgórzu Zamkowym; godz. 17. uroczysta msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, podczas której poświęcone zostaną nowe organy; po mszy odbędzie się koncert organowy. Ważna informacja dla mieszkańców – nie wszyscy będą mogli uczestniczyć we mszy świętej i koncercie, dlatego całość będzie transmitowana na specjalnych telebimach.

W uroczystościach 40. rocznicy Zbrodni Lubińskiej wezmą udział przedstawiciele państwa, województwa i lokalnych samorządów, dostojnicy kościelni, rodziny ofiar, mieszkańcy. Naszej redakcji udało się ustalić nieoficjalnie, że w obchodach uczestniczyć będzie prezydent RP, Andrzej Duda, marszałek Sejmu, ministrowie z Kancelarii Premiera.

Hołd ofiarom Zbrodni Lubińskiej oddadzą także kibice piłkarskiego KGHM Zagłębia Lubin, którzy co roku organizują pochód i składają wieńce pod Kamieniami-Świadkami – miejscami, w których zginęli Adamowicz, Trajkowski i Poźniak.

 
zbrodnia2
zbrodnia3

Wybrane dla Ciebie

Nigdy nie odnaleziono tych, którzy strzelali do manifestantów

Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej poszukuje świadków tragicznych wydarzeń, do których doszło na ulicach Lubina. 41 lat temu, ostatniego dnia sierpnia, uzbrojone oddziały ZOMO krwawo stłumiły pokojową manifestację. Od kul zginęło trzech mieszkańców. 

41 lat temu oddziały ZOMO spacyfikowały kopalnię ZG Rudna

W Polkowicach obchodzono dzisiaj 41. rocznicę pacyfikacji strajkujących górników kopalni ZG Rudna. Uroczystości rozpoczęły się biegiem im. ks. Jerzego Gniatczyka a zakończyły wręczeniem odznaczeń w Cechowni kopalni ZG Rudna. 

Główne obchody rocznicy pacyfikacji strajkujących górników z Rudnej

Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka rozpocznie dzisiaj uroczyste obchody 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna. Po zakończeniu biegu, zaplanowano mszę świętą i ceremonię wręczenia odznaczeń w Cechowni Zakładów Górniczych.

Górnicy będą wspominać swoich kolegów. Rocznica pacyfikacji kopalni

Znamy szczegółowy program obchodów 41. rocznicy pacyfikacji kopalni ZG Rudna w Polkowicach. Całość rozpocznie się biegiem im. księdza Jerzego Gniatczyka, a zakończy oficjalną uroczystością w Cechowni.

Poszukują świadków i dowodów rzeczowych w sprawie Zbrodni Lubińskiej

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu poszukuje wszystkich, którzy mogą pomóc w wyjaśnieniu wszelkich okoliczności śmierci trzech mieszkańców Lubina – ofiar Zbrodni Lubińskiej z sierpnia 1982r.

Władze Polkowic uczciły pamięć ofiar sowieckiej agresji

Władze Polkowic, kombatanci, sybiracy, członkowie Rodzin Katyńskich i młodzież wspólnie spotkali się pod tablicą upamiętniającą poległych na zesłaniu w latach 1940-1956. W ten sposób oddano hołd ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939r.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Seryjni włamywacze mieli na koncie po kilkadziesiąt czynów

Lubińscy policjanci ustalili i zatrzymali sprawców włamań do trzech mieszkań na terenie miasta. Przestępcy ukradli wówczas sporą ilość biżuterii i pieniędzy. Jak się okazało, nie były to jedyny czyny na ich koncie. Każdy z aresztowanych usłyszał bowiem po 33 zarzuty kradzieży z włamaniem.