×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Benedyktyńska praca IPN. Kolejne tomy Encyklopedii Solidarności

W reprezentacyjnej sali konferencyjnej Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Kilkudziesięciu działaczy antykomunistycznej opozycji odebrało z rąk przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej kolejne tomy „Encyklopedii Solidarności”. Te opasłe dzieła przedstawiają sylwetki i życiorysy działaczy dawnej opozycji.

Na rynek wydawniczy trafiły właśnie 3. i 4. tom „Encyklopedii Solidarności”. Dzieła zawierają nie tylko najważniejsze informacje z historii powstania Solidarności, tworzenia struktur i walki z reżimem komunistycznym. Publikacje bogato wypełniają biogramy działaczy dawnej „S”.

– Jako Instytut Pamięci Narodowej jesteśmy szczególnie dumni z tych publikacji. Są to już cztery tomy zawierające łącznie już kilka tysięcy biogramów i haseł rzeczowych. Encyklopedia powstaje dużym wysiłkiem pracowników naukowych IPN z całej Polski. Obecnie pracujemy już nad piątym tomem i co ciekawe, ukaże się także Encyklopedia w wersji internetowej. Oprócz waloru dokumentacyjnego, poznawczego czy naukowego, Encyklopedia jest dla nas czymś więcej. Traktujemy ją w wymiarze symbolicznym, w naszym gronie mówimy o niej jak o pomniku historycznym – mówił podczas spotkania dr Kamil Dworaczek z IPN.

Wśród działaczy opozycyjnej Solidarności był m.in. Jan Tabor, szef Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

– Solidarność była w czasach PRL-u wartością dodaną, która zbudowała polskie społeczeństwo, która wyrosła w poczuciu patriotyzmu i pragnienia wolności oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich. Powstał wielki ruch społeczny, na czele którego stanęli właśnie bohaterowie „Encyklopedii Solidarności”. To wy, przez całą dekadę lat 80. działając w swoich środowiskach i będąc liderami, swoją postawą i zaangażowaniem dawaliście przykład skutecznego działania walki z komunizmem – mówił przewodniczący Jan Tabor.

Wiceburmistrz Polkowic, Wojciech Marciniak, przypomniał, że gmina od dłuższego czasu wspiera wszelkie działania nawiązujące do polskiej historii i tradycji, dotyczące szczególnie najnowszym dziejom.

– To choćby obchody rocznicowe pacyfikacji w kopalni ZG Rudna, bieg księdza Gniatczyka czy obchody podpisania Porozumień Sierpniowych. Życzę wszystkim dużo zdrowia, dobrego samopoczuciu i ciekawej lektury – powiedział wiceburmistrz Polkowic.

Przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność, Bogdan Orłowski, podziękował wszystkim za obecność.

– Wiek robi swoje, ale nasze serca wciąż są młode, bo ciągle widzimy potrzebę budowania naszej pięknej ojczyzny. Nasza ukochana Rzeczypospolita nie miałaby w sobie tyle wspaniałych wartości i walorów, gdyby nie państwo, którzy dzisiaj tutaj jesteście z nami. Ci, którzy budowali Solidarność. Jestem bardzo szczęśliwy, że pracownicy naukowi IPN podjęli się trudu spisania encyklopedii Solidarności w najdrobniejszych szczegółach. To ogromna praca, za którą wszystkim należą się wielkie podziękowania – mówił szef regionalnej Solidarności.

Kulminacją spotkania było wręczenie Encyklopedii wszystkim zaproszonym byłym opozycjonistom.

 

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.