×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

„Dżuma” powróciła do Polkowic. To najcenniejsza pamiątka miasta

XVII-wieczny obraz z kościoła św. Michała Archanioła wrócił po konserwacji na swoje dawne miejsce. To jedna z najcenniejszych pamiątek po epidemii dżumy, która nawiedziła Polkowice latem 1680 roku.

Obraz nazywany potocznie „Dżumą”, przedstawia historię działań, jakie miasto podjęło w warunkach walki z szalejącą epidemią. Są na nim takie elementy, jak np. ślubowanie złożone przez radnych świętemu Sebastianowi, patronowi chroniącemu od dżumy, obóz wybudowany poza miastem dla niezarażonych mieszkańców Polkowic, sylwetki księży, mieszczan i rzemieślników, a nawet ciała zmarłych na dżumę.

Namalowano na nim także jedną z najstarszych panoram naszego miasta. Przywrócenia obrazu do stanu jego pierwotnej świetności, podjęło się małżeństwo krakowskich konserwatorów sztuki – Gaja i Igor Zamoyscy. Odsłonięcie odrestaurowanego obrazu było wielkim wydarzeniem zarówno dla lokalnej parafii, jak i dla całej społeczności Polkowic. Wzięli w niej udział m.in. ks. Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej, Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic – inicjator odnowienia obrazu, przedstawiciele polskiego parlamentu, samorządowcy oraz mieszkańcy Polkowic.

-Odrestaurowanie obrazu, którego losy wiążą się z epidemią dżumy czy ślubowania wierności świętemu Sebastianowi w 1680 roku, to jedne z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego miasta. Od początku kibicowałem tej renowacji, która przywróciła do doskonałego stanu jedną z najcenniejszych pamiątek naszej historii – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

XVII-wieczne dzieło nieznanego malarza, którego nazwa oficjalna brzmi „Obraz Dziękczynny z Chrystusem panującym”, odsłonięto na Wielkanoc 1683 r., a więc niespełna trzy lata od tragedii, jak nawiedziła Polkowice. Stąd jego wartość jako świadectwa historycznego, jest uważana przez niektórych historyków za nieporównywalnie większą, niż np. niektórych źródeł pisanych.

Obraz odnowiono po raz pierwszy w roku 1827, a następnie w roku 1970. Wówczas to dokonano na nim największych zniszczeń i ubytków. Przed ostatnią renowacją obraz wisiał w prezbiterium kościoła. Teraz umieszczono go w kaplicy św. Anny, gdzie prawdopodobnie znajdował się zaraz po jego namalowaniu.

MATERIAŁ PARTNERSKI

Ryszard Flisiewicz

 

Wybrane dla Ciebie

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.

Konferencja dla dobra dzieci z legnickiego TPD

Przedstawiciele Towarzystw Przyjaciół Dzieci w Legnicy odwiedzili Starostwo Powiatowe w Legnicy.

Nowa obrotowa w ekipie mistrzyń Polski. Guirassy z rocznym kontraktem

Posiadająca podwójne obywatelstwo Goundouba Guirassy wzmacnia skład ekipy KGHM MKS Zagłębia Lubin. 24-letnia obrotowa podpisała z lubińskim klubem roczny kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

Podopieczni SOSzW wspinali się na Kielichu

Grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie po raz pierwszy w swoim życiu spróbowała dzisiaj wspinaczki na Kielichu. Mimo początkowego strachu chłopcy przełamali się i pokonywali kolejne metry na ściance wspinaczkowej. Z każdą chwilą czuli się coraz pewniej i wspinali wyżej. Taki trening był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gór, które działa na […]

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej […]

Spartakiada Seniorów z Gminy Lubin już 25 maja!

Tylko kilka dni dzieli nas od tradycyjnej Spartakiady Seniorów organizowanej co roku w Gorzycy w Gminie Lubin. Zabawa zapowiada się wyśmienita, a organizatorzy zadbali o to by nikt się nie nudził!

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.