Jakie są możliwości rozwoju turystyki w gminie Polkowice. Co miasto może zaoferować przyjezdnym? Jaki jest potencjał turystyczny tego regionu, w którym na pierwszym miejscu jest przemysł wydobywczy? O tym debatowali na ostatniej sesji miejscy radni.
Specjalnie w tym celu radni zaprosili do dyskusji specjalistę. Gość debaty, ekspert w dziedzinie gospodarki turystycznej, dr Wojciech Fedyk, przedstawił swoją analizę tej części Strategii Rozwoju Gminy Polkowice na lata 2021-2030, która dotyczy właśnie turystyki i rekreacji.
– W swojej strategii mówicie bardzo dużo o turystyce rowerowej, to jest pewien trend na rynku i warto go kontynuować – podkreśla dr Fedyk.
Podejmowanie działań z zakresu turystyki i rekreacji to wynikające z przepisów prawa zadanie własne gminy.
– W obecnej sytuacji ważna jest racjonalizacja wydatków. Zebrane w ciągu ostatnich pięciu lat dane dotyczące przeznaczanych środków na promocję gminy, w tym promocję jej walorów turystycznych świadczą o tym, że drastycznie obniżyliśmy te wydatki starając się uzyskiwać jak najlepsze rezultaty – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – W ciągu ostatnich czterech lat na promocję przeznaczyliśmy mniej, niż poprzednia władza wydała tylko w 2018 roku.
Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego wyznacza kierunki rozwoju gminy w oparciu o dobór właściwych elementów.
– Doskonale w trend rowerowy, o którym mówił doktor Wojciech Fedyk wpisuje się działający od 2019 roku system roweru miejskiego „Szprychy”. Dzięki temu mieszkańcy, ale też i turyści mogą dotrzeć do miejsc, które ukazują wyjątkowość naszego miasta. W systemie zarejestrowanych jest ponad 3 700 użytkowników. Od maja do września liczba wypożyczeń przekroczyła 36 tysięcy, a przejechany dystans to w sumie 55 211 km – dodaje Krzysztof Kaczanowski, dyrektor wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej w urzędzie gminy.
Ekspert zwrócił też uwagę na turystykę krajoznawczą w oparciu o Drogę świętego Jakuba, którą zapoczątkowała gmina w ubiegłym roku.
– Cieszy nas fakt, że nasze działania są widoczne i dostrzegane przez specjalistów w dziedzinie turystyki. Na Szlaku postawiono tablice informacyjne, działania te przeprowadzono przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce. Od czasu oznakowania Szlaku, w ratuszu znajduje się pamiątkowa pieczęć, dzięki której pielgrzymi mogą potwierdzić swoją obecność w Polkowicach – wyjaśnia burmistrz Łukasz Puźniecki. – Po okazaniu specjalnego paszportu pielgrzyma można otrzymać pamiątkowy pins z opisem trasy polkowickiego Szlaku i informator. Nadal podejmujemy szereg działań upowszechniających postać świętego, jako „ambasadora” Polkowic.
Głównym symbolem miasta jest odrestaurowany młyn, czyli „Wiatrak Polkowicki”. Ostatnio radni przyjęli nowy herb, flagę i pieczęć. Ważnym elementem działań promujących walory turystyczne gminy jest rozpoczęty proces znakowania miejsc ukazujących genius loci Polkowic („ducha opiekuńczego danego miejsca”) tabliczkami informacyjnymi zawierającymi opis, historię oraz kod QR. Pierwsza z nich stanęła przy pomniku księcia Konrada I Głogowskiego w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku.
– Promocja tych oraz innych atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc znajdujących się w gminie Polkowice odbywa się przy bardzo dobrej współpracy gminy z KGHM Polska Miedź w ramach aplikacji „naMIEDZI”, która napisana została z myślą o użytkownikach dwóch najpopularniejszych, mobilnych systemów operacyjnych – iOs i Android – mówi Krzysztof Kaczanowski. – Celem aplikacji „naMIEDZI” jest promocja najciekawszych miejsc turystycznych Zagłębia Miedziowego, poznania ich historii. Aplikacja prowadzi użytkownika po trasie zwiedzania, dzięki wykorzystaniu nadajników GPS. Obecnie prezentujemy w niej najważniejsze miejsca warte uwagi turystów i mieszkańców.
Władze gminy cały czas dbają o rozwój zieleni, by być atrakcyjną dla mieszkańców i turystów. Odwiedzający zrewitalizowane parki „Ewangelicki” i „Bracki” mogą podążać ścieżkami ich historii opisanych na specjalnych tablicach. Dzięki temu zapomniane miejsca odzyskały dawną świetność i zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Wielkimi krokami zbliża się majówka. Jeśli pogoda dopisze, wielu z nas wyruszy z pewnością na trasy spacerowe czy rowerowe. Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko jechać, by mile i ciekawie spędzić wolny czas. Wystarczy „odpalić” specjalną aplikację turystyczną naMIEDZI, by poznać najbliższą okolicę. A co ciekawego można zobaczyć np. w Polkowicach?
Tajemnicze zamki, widoki zapierające dech, urokliwe trasy rowerowe, dzika przyroda, a nawet pustynia… Do rodzinnej podróży po wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska zaprasza najnowszy przewodnik dla rodzin przygotowany przez urząd marszałkowski i kolektyw Mamy Projekt.
Zainstaluj, zainspiruj się, odkrywaj – KGHM Polska Miedź S.A. oraz samorządy Dolnego Śląska zapraszają mieszkańców i turystów do zwiedzania nieznanych miejsc w Zagłębiu Miedziowym. Darmowa aplikacja na telefony komórkowe #naMIEDZI, zabierze użytkowników w intrygującą podróż po regionie.
Bramkarz KGHM Zagłębia Lubin, Sokratis Dioudis, został wybrany do najlepszej jedenastki PKO Ekstraklasy zakończonej wczoraj 10. serii spotkań. Otrzymał też powołanie do ścisłej kadry Grecji na mecze z Irlandią i Holandią w ramach eliminacji do EURO 2024.
Zespół Polne Maki z Grębocic zanotował kolejny sukces. Grupa miała swój występ na Stadionie Narodowym w Warszawie i zajęła III miejsce w kategorii talent artystyczny. Za podium przyszła również nagroda – 5 tys. zł.