×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Jakie są walory turystyczne miasta w sercu zagłębia miedziowego?

Jakie są możliwości rozwoju turystyki w gminie Polkowice. Co miasto może zaoferować przyjezdnym? Jaki jest potencjał turystyczny tego regionu, w którym na pierwszym miejscu jest przemysł wydobywczy? O tym debatowali na ostatniej sesji miejscy radni.

Specjalnie w tym celu radni zaprosili do dyskusji specjalistę. Gość debaty, ekspert w dziedzinie gospodarki turystycznej, dr Wojciech Fedyk, przedstawił swoją analizę tej części Strategii Rozwoju Gminy Polkowice na lata 2021-2030, która dotyczy właśnie turystyki i rekreacji.

– W swojej strategii mówicie bardzo dużo o turystyce rowerowej, to jest pewien trend na rynku i warto go kontynuować – podkreśla dr Fedyk.

Podejmowanie działań z zakresu turystyki i rekreacji to wynikające z przepisów prawa zadanie własne gminy.

– W obecnej sytuacji ważna jest racjonalizacja wydatków. Zebrane w ciągu ostatnich pięciu lat dane dotyczące przeznaczanych środków na promocję gminy, w tym promocję jej walorów turystycznych świadczą o tym, że drastycznie obniżyliśmy te wydatki starając się uzyskiwać jak najlepsze rezultaty – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – W ciągu ostatnich czterech lat na promocję przeznaczyliśmy mniej, niż poprzednia władza wydała tylko w 2018 roku.

Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego wyznacza kierunki rozwoju gminy w oparciu o dobór właściwych elementów.

– Doskonale w trend rowerowy, o którym mówił doktor Wojciech Fedyk wpisuje się działający od 2019 roku system roweru miejskiego „Szprychy”. Dzięki temu mieszkańcy, ale też i turyści mogą dotrzeć do miejsc, które ukazują wyjątkowość naszego miasta. W systemie zarejestrowanych jest ponad 3 700 użytkowników. Od maja do września liczba wypożyczeń przekroczyła 36 tysięcy, a przejechany dystans to w sumie 55 211 km – dodaje Krzysztof Kaczanowski, dyrektor wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej w urzędzie gminy.

Ekspert zwrócił też uwagę na turystykę krajoznawczą w oparciu o Drogę świętego Jakuba, którą zapoczątkowała gmina w ubiegłym roku.

– Cieszy nas fakt, że nasze działania są widoczne i dostrzegane przez specjalistów w dziedzinie turystyki. Na Szlaku postawiono tablice informacyjne, działania te przeprowadzono przy współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dróg Świętego Jakuba w Polsce. Od czasu oznakowania Szlaku, w ratuszu znajduje się pamiątkowa pieczęć, dzięki której pielgrzymi mogą potwierdzić swoją obecność w Polkowicach – wyjaśnia burmistrz Łukasz Puźniecki. – Po okazaniu specjalnego paszportu pielgrzyma można otrzymać pamiątkowy pins z opisem trasy polkowickiego Szlaku i informator. Nadal podejmujemy szereg działań upowszechniających postać świętego, jako „ambasadora” Polkowic.

Głównym symbolem miasta jest odrestaurowany młyn, czyli „Wiatrak Polkowicki”. Ostatnio radni przyjęli nowy herb, flagę i pieczęć. Ważnym elementem działań promujących walory turystyczne gminy jest rozpoczęty proces znakowania miejsc ukazujących genius loci Polkowic („ducha opiekuńczego danego miejsca”) tabliczkami informacyjnymi zawierającymi opis, historię oraz kod QR. Pierwsza z nich stanęła przy pomniku księcia Konrada I Głogowskiego w Centralnym Parku Zabaw i Wypoczynku.

– Promocja tych oraz innych atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc znajdujących się w gminie Polkowice odbywa się przy bardzo dobrej współpracy gminy z KGHM Polska Miedź w ramach aplikacji „naMIEDZI”, która napisana została z myślą o użytkownikach dwóch najpopularniejszych, mobilnych systemów operacyjnych – iOs i Android – mówi Krzysztof Kaczanowski. – Celem aplikacji „naMIEDZI” jest promocja najciekawszych miejsc turystycznych Zagłębia Miedziowego, poznania ich historii. Aplikacja prowadzi użytkownika po trasie zwiedzania, dzięki wykorzystaniu nadajników GPS. Obecnie prezentujemy w niej najważniejsze miejsca warte uwagi turystów i mieszkańców.

Władze gminy cały czas dbają o rozwój zieleni, by być atrakcyjną dla mieszkańców i turystów. Odwiedzający zrewitalizowane parki „Ewangelicki” i „Bracki” mogą podążać ścieżkami ich historii opisanych na specjalnych tablicach. Dzięki temu zapomniane miejsca odzyskały dawną świetność i zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

MATERIAŁ SPONSOROWANY 

 

Wybrane dla Ciebie

Odwiedź aplikację naMIEDZI i przekonaj się, czym kuszą Polkowice?

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Jeśli pogoda dopisze, wielu z nas wyruszy z pewnością na trasy spacerowe czy rowerowe. Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko jechać, by mile i ciekawie spędzić wolny czas. Wystarczy „odpalić” specjalną aplikację turystyczną naMIEDZI, by poznać najbliższą okolicę. A co ciekawego można zobaczyć np. w Polkowicach?

Odkryj Dolny Śląsk z NIEMAPĄ

Tajemnicze zamki, widoki zapierające dech, urokliwe trasy rowerowe, dzika przyroda, a nawet pustynia… Do rodzinnej podróży po wyjątkowych miejscach Dolnego Śląska zaprasza najnowszy przewodnik dla rodzin przygotowany przez urząd marszałkowski i kolektyw Mamy Projekt.

Odkryj Zagłębie Miedziowe z nową aplikacją. Klikaj i zwiedzaj region

Zainstaluj, zainspiruj się, odkrywaj – KGHM Polska Miedź S.A. oraz samorządy Dolnego Śląska zapraszają mieszkańców i turystów do zwiedzania nieznanych miejsc w Zagłębiu Miedziowym. Darmowa aplikacja na telefony komórkowe #naMIEDZI, zabierze użytkowników w intrygującą podróż po regionie.