×
*** Wroclawski sąd utrzymał w mocy decyzję sądu I instancji w sprawe słów Donalnda Tuska, który stwierdził, że Bezpartyjni Samorządowcy to "przystawka PiS" i "pomocnicy Kaczyńskiego" ***

Odwiedź aplikację naMIEDZI i przekonaj się, czym kuszą Polkowice?

Wielkimi krokami zbliża się majówka. Jeśli pogoda dopisze, wielu z nas wyruszy z pewnością na trasy spacerowe czy rowerowe. Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko jechać, by mile i ciekawie spędzić wolny czas. Wystarczy „odpalić” specjalną aplikację turystyczną naMIEDZI, by poznać najbliższą okolicę. A co ciekawego można zobaczyć np. w Polkowicach?

Aplikacja naMIEDZI to swego rodzaju multimedialny przewodnik turystyczny po całym regionie zagłębia miedziowego. Wystarczy tę aplikację ściągnąć sobie na smartfona lub tableta i możemy wyruszyć w rzeczywistą podróż zwiedzając ciekawe miejsca. A przecież nasz region jest bogaty w zabytki, a piękno Pogórza Kaczawskiego i Wzgórz Dalkowskich przyciąga niejednego turystę.

Zatrzymajmy się na chwilę w gminie Polkowice. Co warto tam zwiedzić, jakie miejsca polecić znajomym?

– Całe Zagłębie Miedziowe to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Warto to pokazywać, żeby ten region nie kojarzył się tylko z przemysłem, ale także z walorami naszej przyrody i pamiątkami historii – podkreśla burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

W Polkowicach warto na chwilę zatrzymać się przy pomniku „Górnikom Polskiej Miedzi”, makiecie szybu górniczego czy wagonika górniczego. Interesującym miejsce jest odnowiony niedawno wiatrak holenderski czy kościół pw. św. Michała Archanioła. Każde z tych miejsc będzie oznaczone w terenie aluminiową tabliczką.

– Aktualnie jesteśmy w trakcie ujednolicania systemu identyfikacji miejskiej, który pozwoli na atrakcyjne oznaczenia szlaków i miejsc. Skutecznie udało się nam oznaczyć drogę św. Jakuba dodatkowo tworząc pieczątkę miejską, pamiątkową przypinkę i tablice informacyjne. Przychodzi czas na oznaczanie kolejnych miejsc i szlaków dbając o ich kreację i osobliwą tożsamość, co wpisuje się w całość zadania, jakim jest kreowanie marki „Polkowice” – mówi Karol Pikor z wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej.

Przypomnijmy, że administratorem i pomysłodawcą aplikacji jest spółka KGHM Polska Miedź SA. Głównym zamysłem było zebranie wiedzy o wartościach turystycznych regionu, ale także – pomoc turystom i mieszkańcom w odkrywaniu piękna terenów Zagłębia Miedziowego, w dodatku w nowatorski sposób.

– Zagłębie Miedziowe to wyjątkowy region, a KGHM jest jego fundamentem. Zachęcamy do rodzinnego wyjścia z czterech ścian i spacerów w najbliższej okolicy, aby odkrywać nieznane miejsca. Mamy poczucie odpowiedzialności za lokalną społeczność, za środowisko naturalne, ale także za to, by promować dziedzictwo kulturowe Zagłębia Miedziowego – powiedział podczas konferencji inaugurującej projekt prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Władze Polkowic cały czas będą rozwijać swoją ofertę turystyczną, by w aplikacji pojawiło się jak najwięcej miejsc wartych odwiedzenia.

-Najpopularniejsze miejsca to głównie te związane z górniczym charakterem naszego miasta, jak pomnik „Górnikom Polskiej Miedzi”, makieta szybu górniczego czy wagonik przy ul. Kmicica. Wiele wyjątkowych miejsc jest też związanych z genius loci Polkowic, jak wiatrak holenderski. Ważnym punktem na mapie turystycznej jest też znany na całym świecie szlak św. Jakuba, który przechodzi przez naszą gminę. O wszystkie te miejsca dbamy, choć niektóre z nich wymagają jeszcze większego wyeksponowania. Dzięki współpracy z KGHM turyści, jak i mieszkańcy mogą je znaleźć w aplikacji naMIEDZI – mówi Krzysztof Kaczanowski, dyrektor wydziału promocji, turystyki i komunikacji społecznej Urzędu Gminy w Polkowicach.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

 
naMIEDZI

Wybrane dla Ciebie

Zapraszamy do konkursu „Kalendarz adwentowy naMIEDZI”

W najbliższy czwartek, 1 grudnia, startuje trzecia edycja konkursu: „Kalendarz adwentowy naMIEDZI”. Codziennie w mobilnej aplikacji pojawi się pytanie dotyczące atrakcji turystycznej w naszym regionie. By mieć szansę na zdobycie nagród, trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania. Konkurs potrwa do 23 grudnia.

Jakie są walory turystyczne miasta w sercu zagłębia miedziowego?

Jakie są możliwości rozwoju turystyki w gminie Polkowice. Co miasto może zaoferować przyjezdnym? Jaki jest potencjał turystyczny tego regionu, w którym na pierwszym miejscu jest przemysł wydobywczy? O tym debatowali na ostatniej sesji miejscy radni.

Fundacja KGHM przekazała fundusze na remont zabytkowego kościoła

Fundacja KGHM Polska Miedź oraz gmina Rudna sfinansują prace konserwatorskie, które przeprowadzone zostaną w parafii prawosławnej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudnej. Wcześniej udało się zakończyć remont kościoła katolickiego św. Trójcy w Rudnej. 

Wkrótce ruszy kolejny etap remontu zabytkowej świątyni w Rynarcicach

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z remontem zabytkowego kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Rynarcicach w gminie Rudna. Inwestycja będzie możliwa dzięki dotacji z fundacji KGHM Polska Miedź. Dużą część środków na ten cel zabezpieczyła także gmina Rudna. 

Dotacje na remonty zabytków w gminie Rudna

Radni gminy Rudna zadecydowali o przekazaniu z budżetu 300 tys. zł na renowację miejscowych zabytków. Dofinansowanie otrzyma kilka parafii.

Popisz się swoją wiedzą na temat KGHM. Trwa jubileuszowy konkurs

Tylko do 5 lipca potrwa jubileuszowy konkurs „Szlakiem Miedzi – 60 lat Miedziowego Odkrywcy, Giganta, Wizjonera”. Uczestnicy muszą odpowiedzieć na kilkanaście pytań. Na zwycięzców zabawy czekają atrakcyjne nagrody!

Sport

Prezes Zagłębia – to było ważne wydarzenie i zaszczyt dla klubu

Wracamy na chwilę do wczorajszej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Szef polskiego rządu był pod ogromnym wrażeniem infrastruktury sportowej i pogratulował juniorom Zagłębia zdobycia brązowego medalu mistrzostw Polski.