×
*** Ogniska COVID-19 w lubińskim szpitalu. Pacjenci czekali godzinami na przyjęcia na SOR *** Od czwartku uczniowie klas V podstawówki i starsi będą uczyć się zdalnie ***

Jerzmanowa, Rudna i Polkowice na podium w elitarnym rankingu gmin

Gmina Jerzmanowa zwyciężyła w rankingu gmin Dolnego Śląska w kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców. W tej samej klasyfikacji, trzecie miejsce zajęła gmina Rudna. Natomiast w kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców, drugie miejsce przypadło gminie Polkowice.

Wyniki rankingu poznaliśmy podczas uroczystej gali, w której wzięli udział wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski, prezydenci i burmistrzowie miast oraz wójtowie gmin. Specjalna kapituła oceniała wszystkie gminy i miasta naszego województwa, poza miastami na prawach powiatu. Pod uwagę brano przede wszystkim aktualny rozwój społeczno – gospodarczy.

W kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców, zwyciężyła podgłogowska Jerzmanowa. Drugie miejsce zajęła turystyczna gmina Świeradów-Zdrój, a trzecie – gmina Rudna, która zebrała wysokie noty za działalność nie tylko prospołeczną i gospodarczą, ale także edukacyjną i ekologiczną.

– Wysoka ocena Gminy Rudna pokazuje, że nasza mała ojczyzna jest dobrym miejscem do życia. Obecnie stawiamy bardzo mocno na edukację, m.in. poprzez kompleksową przebudowę szkół. W ostatnich latach na wielu płaszczyznach gminy nastąpił zadowalający rozwój. Boom inwestycyjny, jaki teraz mamy, możliwy jest m.in. dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, co wymaga ogromnej wiedzy i umiejętności ze strony naszego zespołu. Ponadto cały czas inwestujemy w drogi i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Nasi mieszkańcy nie płacą podatków od nieruchomości, a ceny opłat, tj. woda czy ścieki, są bardzo niskie. W naszej gminie działa przychodnia medyczna, w której można liczyć na pomoc lekarzy POZ i specjalistów. Nie brakuje też bogatej oferty kulturalnej. Cieszymy się z nagrody i z tego, że nasze wysiłki są zauważane – puentuje wójt gminy Rudna, Adrian Wołkowski.

W kategorii gmin powyżej 20 tys. mieszkańców triumfowały Kobierzyce. Drugie miejsce zajęły Polkowice, a trzecie – Kąty Wrocławskie.

Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego wraz z Ośrodkiem Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki. Honorowy patronaty nad wydarzeniem objęli wojewoda dolnośląski i marszałek województwa dolnośląskiego.

 
gmin5
gmina1
gmina2
gmina3
gmina4

Wybrane dla Ciebie

Wybierz najładniejszą bramkę Zagłębia Lubin

Piłkarskie KGHM Zagłębie Lubin zaprasza wszystkich kibiców do głosowania na najładniejszą bramkę strzeloną przez Miedziowych. Choć forma zawodników daleka jest od wymarzonej, to jednak goli wyjątkowej urody w tym roku nie brakowało.

Kapituła już po obradach. W piątek poznamy Ambasadorów Polski 2021r.

Znamy już pełną listę nominowanych osób w trzeciej edycji prestiżowego plebiscytu „Ambasador Polski 2021”. Konkurs organizuje spółka KGHM Polska Miedź. Kapituła wybrała już laureatów w czterech kategoriach: nagroda publiczności, ambasador polskiej nauki, sportu oraz kultury. Jednak zwycięzców poznamy dopiero 15 października podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim.

Kibice Zagłębia Lubin wybierają dwunastu zasłużonych dla klubu!

Piłkarskie KGHM Zagłębie Lubin wraz z PKO BP wybierają zasłużonych dla miedziowego klubu. W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy kibice. Do końca października fani mogą oddać swój głos na najlepszą jedenastkę Zagłębia i najlepszego trenera.

Po raz trzeci wybiorą wybitnych rodaków. Ambasador Polski 2021!

Rusza trzecia edycja prestiżowego plebiscytu „Ambasadora Polski 2021”, organizowanego przez spółkę KGHM Polska Miedź S.A. Zgodnie z zasadami, miedziowy holding wyróżnia w ten sposób najwybitniejszych rodaków rozsławiających nasz kraj, dzięki osiągnięciom w dziedzinach nauki, kultury i sportu.

50-lecie Miedzi Legnica. Wybierz jedenastkę półwiecza

W ramach jubileuszu 50-lecia piłkarskiej Miedzi Legnica, władze klubu z Orła Białego zapraszają wszystkich swoich kibiców do udziału w plebiscycie na najlepszych zawodników półwiecza. Na początek fani Miedzianki wybiorą najlepszego bramkarza.

Plebiscyt sportowy gminy Polkowice. Statuetki wręczone

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Polkowicach odbyła się kameralna uroczystość wręczenia statuetek w plebiscycie sportowym. Najpopularniejszym sportowcem w 2020 roku została tenisistka Daria Nowak, najlepszym trenerem – Bartosz Muszyński, a za najlepszy klub sportowy uznano Armię Polkowice.

Sport

Poważne osłabienie Zagłębia. Kingi nie zobaczymy już w tym sezonie

Fatalne wieści nadeszły z obozu szczypiornistek Zagłębia Lubin. Kontuzja Kingi Jakubowskiej okazała się niestety bardzo poważna. Najskuteczniejsza zawodniczka w szeregach Miedziowych zerwała więzadła w kolanie i kibice już jej nie zobaczą w tym sezonie na parkietach PGNiG Superligi Kobiet. 

Na sygnale

Leżał w bezruchu na chodniku. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili

W późny niedzielny wieczór wracali do domu. Gdy szli rzadko uczęszczaną alejką, zauważyli leżącego na ziemi mężczyznę. Podbiegli, by mu pomóc. Był już mocno wyziębiony. Do chwili przyjazdu zespołu karetki pogotowia, kontrolowali jego czynności życiowe. Gdyby pomoc nie nadeszła w porę, sytuacja ta mogłaby zakończyć się dla 53-latka tragicznie. 

Rozmaitości

Radość i uśmiech dzieci był najcenniejszą nagrodą

Kilkaset paczek ze słodyczami, artykułami spożywczymi, środkami czystości i przyborami szkolnymi trafiło do kilku placówek opiekuńczo-socjalnych w całym regionie zagłębia miedziowego. To efekt dorocznej akcji „Miedziany Mikołaj” organizowanej przez kibiców piłkarskiego Zagłębia Lubin.