×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Mali odkrywcy ciekawi świata w laboratorium Pana Korka

W Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odbył się ostatni już w tym roku akademickim Zjazd Odkrywców w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. Młodzi studenci mieli okazję przekonać się na własne oczy, dlaczego kiszone ogórki mogą być przenośną baterią, jaki związek chemiczny zawarty w cytrusach powoduje nagłe pęknięcie balonów do dmuchania i jak smakują bezy z ciekłym azotem.

Dzieci biorące udział w zajęciach podzielone były na kilka grup tematycznych. W każdej z sali sporo się działo. W pracowni chemiczno – fizycznej dwaj naukowcy w specjalnej kuchni molekularnej przygotowywali niezwykłe dania.

– Dla naszych studentów zrobiliśmy spaghetii marchewkowe, przyrządziliśmy bubble tea, przygotowaliśmy bezy z wykorzystaniem ciekłego azotu, lody bananowe. Chcieliśmy pokazać dzieciom, jak można wykorzystać rzeczy, z którymi na co dzień mamy do czynienia w kuchni – tłumaczy Mariusz Tomaszewski.

Kolejna grupa przekonała się, jak można zrobić prąd elektryczny.

– Nasi mali studenci mogli naładować się za pomocą maszyny elektrostatycznej i generatora Van der Graaffa. Potrzebowaliśmy szybko skonstruować baterię, którą zasililiśmy na przykład klimatyzację. Zamknęliśmy nasz obwód elektryczny za pomocą ogniw zbudowanych z miedzi i blaszek cynkowych. Wykorzystaliśmy ogórki kiszone, a dokładniej zawarty w nich kwas, który był elektrolitem do przewodzenia prądu pomiędzy blaszkami miedzianymi a tymi ocynkowanymi – mówił Łukasz Filipczyk.

Wszystkie zajęcia w ramach zjazdu małych odkrywców zorganizowało Laboratorium Pana Korka.

– Cała idea dzisiejszych zajęć to robienie interesujących eksperymentów. Z pomocą młodych naukowców, którzy mają wiele ciekawych pomysłów, pokazaliśmy, że na przykład balony nie muszą być wcale zwykłą gumową zabawką, ale można za ich pomocą zrobić wiele eksperymentów z różnych dziedzin. Wykorzystaliśmy balony do wytwarzania dźwięków, do sprawdzania właściwości limonenu, składnika zawartego w cytrusach. Było wiele „wybuchowych” chwil podczas tych eksperymentów – opowiada Michał Szydłowski.

– Wszystkie zajęcia były kreatywne i szkoda, że kończy się już ten rok – z żalem mówił na koniec 11-letni Szymon z Polkowic.

 

Wybrane dla Ciebie

Uczelnia Jana Wyżykowskiego weszła w trzecią dekadę działalności

Radosne Gaudeamus Igitur rozbrzmiało dzisiaj w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Po raz 21. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Tym samym, polkowicka uczelnia rozpoczęła trzecie dziesięciolecie swojego funkcjonowania.

Studia podyplomowe z zarządzania w sporcie na polkowickiej UJW

Wciąż trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów, które oferuje Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Wyższa szkoła ogłosiła też nabór na nowe studia podyplomowe „Zarządzanie w sporcie”. Są one dedykowane przede wszystkim tym, którzy swoje zawodowe plany chcą związać ze sprawami managmentu, szeroko pojętym marketingiem, PR czy kwestiami sponsoringu.

Inżynierowie górnictwa mogą wrócić na UJW i zrobić magistra

Dobra wiadomość dla absolwentów Uczelni Jana Wyżykowskiego, którzy studiowali na kierunku górnictwa i geologii. Będąc już dziś inżynierem górnictwa, będą mogli dokończyć studia i uzyskać tytuł magistra inżyniera. Polkowicka uczelnia uzyskała właśnie prawo zorganizowania na tym kierunku studiów drugiego stopnia.

Polkowicka uczelnia zacieśnia współpracę z głogowskim ogólniakiem

Uczelnia Jana Wyżykowskiego podpisała porozumienie o partnerstwie z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie. Obie placówki będą współpracować ze sobą w zakresie kształcenia, promowania kierunków nauczania i tworzenia wspólnych projektów. 

Świeżo upieczeni inżynierowie opuścili mury Uczelni Jana Wyżykowskiego

Absolwenci studiów inżynierskich Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach odebrali dzisiaj dyplomy. Dodatkowo najlepszym absolwentom i studentom kierunku „Górnictwo i Geologia”  przyznano też specjalne certyfikaty KGHM.

Centrum Badań Jakości przyznało prestiżowe wyróżnienia

Prof. Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, dr Tadeusz Kierzyk, otrzymał odznakę „Zasłużony dla CBJ”. Natomiast dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego UJW w Lubinie, odebrała stopień górniczy „Inżynier Górnictwa I Stopnia”. Wyróżnienia przyznał dr Wacław Szetelnicki, prezes Centrum Badań Jakości.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Polkowickie obchody ważnych świąt narodowych

Majówka to nie tylko błogi odpoczynek i relaks, to także obchody ważnych świąt narodowych, o których nie można zapominać. 2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi, dzień później – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej w świecie, pierwszej w Europie.