×
*** Spółka KGHM ogłosił wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Mieszkańcy ocenią miejską komunikację w Polkowicach

Czy bezpłatne autobusy komunikacji miejskiej jeżdżą o właściwych porach? Gdzie pojawiają się zbyt często, a gdzie zbyt rzadko? Skąd autobusy wyjeżdżają przeładowane, a gdzie wożą „powietrze”? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą sami mieszkańcy w specjalnych ankietach. Ich wyniki posłużą do przygotowania kompleksowej koncepcji optymalizacji oferty przewozowej komunikacji miejsko-gminnej w Polkowicach.

Polkowice dynamicznie się rozwijają. Rozbudowują się sołectwa, zmianom ulega demografia i wygląd miejskich osiedli. Musi za tym podążać również rozwój komunikacji miejskiej, która od kilku lat bezpłatnie towarzyszy mieszkańcom w ich codzienności. Aby zbadać, jak można udoskonalić publiczny transport, gmina zapyta samych zainteresowanych, bo to polkowiczanie najlepiej znają swoje potrzeby i to oni będą mogli wskazać, jak powinny wyglądać rozkłady jazdy oraz którędy i jak często powinny jeździć „żółte” autobusy.

– Polkowice rozwijają się bardzo dynamicznie. Jednym z filarów tego rozwoju jest bezpłatna komunikacja, która, jak się okazuje, jest bardzo wartościowym projektem. Korzystają z tego bardzo licznie mieszkańcy naszej gminy. Chcemy tę komunikację rozwijać i unowocześniać, stąd też zmiany w taborze, pojawiające się nowe pojazdy o napędzie elektrycznym. Chcemy tę komunikację uczynić bardziej efektywną, stąd bardzo rozbudowana siatka połączeń – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Warto dokonywać przeglądów, monitorować rozwój polkowickiej komunikacji, stąd też wychodzimy z propozycją do mieszkańców, aby przedyskutować czy obecny jej kształt jest optymalny, czy też mieszkańcy mają uwagi i propozycje chociażby do siatki połączeń czy też funkcjonowania komunikacji. Bardzo istotny jest dla mnie ich głos. I jest to ważne, że rozmawiamy o tym wrażliwym, ale jakże istotnym dla rozwoju Polkowic obszarze – dodaje.

Polkowicka komunikacja miejska powstała w 2007 roku, jednak jej największy rozwój i rozbudowa przypada na lata 2019-2023. To w tym czasie, na bazie wielu wypracowanych z ościennymi samorządami porozumień, jak i za sprawą zakupu dziewięciu autobusów elektrycznych oraz zamówieniu kolejnych trzech zeroemisyjnych pojazdów, miejska, bezpłatna komunikacja publiczna w Polkowicach przeżywa rozkwit.

– Nasza komunikacja rozwija się w sposób dynamiczny, a przede wszystkim ekologiczny, bo chciałbym państwu przypomnieć, że w roku 2019, a więc w niecały rok po objęciu funkcji przez pana burmistrza Łukasza Puźnieckiego, zastałem tutaj komunikację w sytuacji, kiedy autobusów było dwanaście, a kierowców czternastu. W tej chwili mamy 30 kierowców i 25 autobusów, z czego jeden jest dzierżawiony, a reszta jest własnością gminy– mówi Tomasz Borkowski, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. – Kilka autobusów pozyskaliśmy sami jako zakład, z wygospodarowanych środków, więc ta komunikacja cały czas się rozwija. Cieszy najbardziej to, że kiedy w 2019 mieliśmy dwa autobusy ekologiczne, elektryczne, zeroemisyjne, to w tym momencie mamy ich już jedenaście. Bardzo się cieszę, że wiosną przyszłego roku dojdą kolejne trzy nieduże autobusy, które swoją specyfiką i wielkością świetnie wkomponują się w to, o czym w tej chwili rozmawiamy, a więc w optymalizację naszej komunikacji, bo oczywiście są kursy i są linie, gdzie nie ma zapotrzebowania na autobusy duże, bo jest tam mniej pasażerów. W związku z tym te konsultacje, te rozmowy na pewno pomogą nam, aby być jeszcze bliżej mieszkańca – dodaje.

W ostatnich latach stworzono wiele nowych połączeń, linii i kursów, by odpowiadać na zgłaszane przez mieszkańców potrzeby. Wszystko w ramach kompetencji, jakie na gminy nakłada ustawa o transporcie publicznym. Teraz przyszedł czas, by zrobić iście autobusowy remanent i jeszcze bardziej usprawnić polkowicki transport publiczny.

Aby zaproponowane rozwiązania miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistych potrzebach mieszkańców, firma zewnętrzna od dziś bada preferencje komunikacyjne polkowiczan.

– Rozpoczynamy analizę od badań ankietowych, które potrwają do 17 września. „Przeankietujemy” powyżej jednego procenta mieszkańców. Próbę badawczą wybraliśmy tutaj według wieku i płci respondentów. To będzie około 300 ankiet. Metoda badania to metoda PAPI, czyli bezpośredniego wywiadu z mieszkańcami. Ankieterzy będą przeprowadzać badania na przystankach i na parkingach, i tam, gdzie są największe generatory ruchu– mówi Urszula Palczyńska, realizator projektu. – Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców, nie tylko korzystających z komunikacji publicznej, ale również tych, którzy jeżdżą obecnie samochodem. Chcemy zadać pytanie czy osoby, które obecnie przemieszczają się transportem indywidualnym samochodowym, chciałyby się przesiąść na komunikację, i co by ich skłoniło do tego, żeby przesiąść się na tę komunikację. Obecnych już pasażerów będziemy pytać, co by chcieli poprawić w komunikacji, czy ta komunikacja jest na ten moment wystarczająca. Bardzo zachęcam wszystkich do odpowiadania na wszystkie pytania. Jest też pytanie otwarte więc można wszystko w odpowiedzi zawrzeć – dodaje.

Badaniami objęci będą mieszkańcy w wieku co najmniej 15 lat. Eksperci sprawdzą też czy polkowicka komunikacja cieszy się popularnością na wszystkich jej odcinkach poprzez policzenie sumy pasażerów oraz średniej przejezdnych na poszczególnych kursach. Sprawdzą maksymalne napełnienie pojazdów i średnią długość przejazdów. Zbadane zostanie też wykorzystanie przystanków na poszczególnych liniach komunikacyjnych z wyodrębnieniem kierunków jazdy, rozkładem liczby pasażerów w sieci komunikacyjnej, a także wielkość wymiany pasażerskiej na wszystkich przystankach komunikacyjnych, z wyodrębnieniem listy rankingowej dziesięciu przystanków cechujących się największą wymianą pasażerską. Firma sprawdzi też przebieg tras linii komunikacyjnych, liczby oferowanych połączeń oraz częstotliwości kursowania w przekroju tygodnia czy okresu w roku jak święta czy wakacje.

Na podstawie analiz geoprzestrzennych zostaną wykonane mapy z odległościami dróg dojścia do przystanków, wskazane obszary wymagające poprawy dostępności usług komunikacji zbiorowej. Przeanalizowane zostaną długości odstępów pomiędzy kolejnymi odjazdami autobusów na najważniejszych ciągach komunikacyjnych w Polkowicach.

Efektem prac nad optymalizacją będzie wykonanie szczegółowej koncepcji zmian układu tras i rozkładów jazdy linii polkowickiej komunikacji miejsko-gminnej wraz z uzasadnieniem proponowanych modyfikacji. Zostaną też wykonane nowe schematy sieci komunikacyjnej. Zostanie określona optymalna liczba pojazdów w ruchu, z propozycją przydziału typów autobusów do obsługi poszczególnych linii z wykorzystaniem pojazdów na stanie Zakładu Komunikacji Miejskiej.

Firma będzie analizować także porozumienia między jednostkami samorządów terytorialnych na powierzenie organizacji publicznego transportu zbiorowego. Zweryfikuje też wydatki budżetowe na lokalny transport zbiorowy oraz uwarunkowania formalno-prawne, jak i źródła finansowania.

Wyniki ankiet w pierwszej kolejności zostaną poddane konsultacjom społecznym, a więc przedstawione mieszkańcom. Proces konsultacyjny potrwa do końca października.

Edyta Drzymała

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

 
auto4-1024x768
auto5-1024x768
auto13-1024x768

Wybrane dla Ciebie

Podopieczni SOSzW wspinali się na Kielichu

Grupa wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lubinie po raz pierwszy w swoim życiu spróbowała dzisiaj wspinaczki na Kielichu. Mimo początkowego strachu chłopcy przełamali się i pokonywali kolejne metry na ściance wspinaczkowej. Z każdą chwilą czuli się coraz pewniej i wspinali wyżej. Taki trening był możliwy dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Gór, które działa na […]

SMR-y to wciąż ważny kierunek polityki klimatycznej spółki KGHM

Czy śmiały i ambitny projekt SMR-ów, czyli modułowych reaktorów jądrowych, o którym od wielu lat mówi się w KGHM, jest zagrożony? – SMR-y czy MMR-y to jest bardzo ciekawy kierunek zabezpieczenia dostaw energii szeroko pojętej dla ciągu technologicznego. KGHM poważnie rozważa ten kierunek i wydaje się on być bardzo atrakcyjny – uspokajał dzisiaj prezes miedziowej […]

Spartakiada Seniorów z Gminy Lubin już 25 maja!

Tylko kilka dni dzieli nas od tradycyjnej Spartakiady Seniorów organizowanej co roku w Gorzycy w Gminie Lubin. Zabawa zapowiada się wyśmienita, a organizatorzy zadbali o to by nikt się nie nudził!

Umowa na remont Szkoły Podstawowej w Tymowej podpisana

Część budynku podstawówki w Tymowej zostanie zrewitalizowana. Władze Ścinawy już podpisały umowę na tę inwestycję z Przedsiębiorstwem Budowlanym Mateusz Peregrym z Nieszczyc. 

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.

Grozi mu wyrok 12 lat za posiadanie narkotyków

Polkowiccy policjanci zatrzymali 29-latka, przy którym znaleziono spore ilości narkotyków. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i niebawem stanie przed sądem.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.