×
*** Dziś mija 66. rocznica odkrycia złóż rudy miedzi *** Fundacja KGHM Polska Miedź rozpoczyna jubileuszowy rok obchodów 20-lecia swojej działalności ***

Najlepsze miody i wzorowe pasieki – drugi dzień przemkowskiego święta

W Przemkowie powoli dobiega końca XXI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Kulminacyjnym momentem drugiego dnia święta było przyznanie odznaczeń Polskiego Związku Pszczelarstwa oraz rozstrzygnięcie konkursu na wzorową pasiekę i wzorowe gospodarstwa pasieczne oraz na najsmaczniejsze miody odmianowe.

Choć przemkowskie święto zawsze rozłożone jest na cały weekend, to jednak dopiero drugiego dnia odbywają się główne uroczystości. Tradycji stało się więc zadość. Przed południem w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji gości święta miodu i wina. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy przeszli w kierunku miejskiego parku, gdzie zaplanowano główne obchody.

Wśród obecnych gości obecni byli m.in. marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek, minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów RP, parlamentarzyści Ewa Szymańska Dorota Czudowska, Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, Robert Obaz, Piotr Borys. Gości powitał gospodarz święta, burmistrz Przemkowa.

– Bardzo się cieszę, że po roku przerwy możemy się tutaj ponownie spotkać i wspólnie spędzić ten czas. Pogodę mamy zamówioną. Ze swojej strony życzę wszystkim bezpiecznej i dobrej zabawy, a wyjeżdżając z gminy Przemków, żebyście państwo mile wspominali spędzony tutaj czas – mówił burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak.

Głos zabrali także marszałek Elżbieta Witek, minister Krzysztof Kubów oraz parlamentarzyści.

– Z wielką radością zawsze przyjeżdżam do Przemkowa, jak ostatnio liczyłem, to już dziesiąty raz mam okazję gościć na tym wspaniałym święcie. Zawsze z wielkim podziwem patrzę na wszystkich wystawców, którzy z wielką pasją opowiadają o tym, jak ten miód i wino są produkowane. Ogromne podziękowania za waszą pracę i pasję. Podziękowania i gratulacje dla pana burmistrza za organizację tak wspaniałej imprezy. Z roku na rok uczestników jest dwa razy więcej i cieszę się, że te święto tak dynamicznie się rozwija i za to bardzo dziękuję. Od kilku lat na mapie zagłębia miedziowego coraz częściej mówi się o gminie Przemków, jako wspaniałym ambasadorze i miejscowości, która promuje nasz cały region – mówił minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Premiera RP.

Kulminacyjnym momentem głównych obchodów święta było wręczenie odznaczeń zasłużonym pszczelarzom oraz wybór laureatów w konkursie na wzorcową pasiekę i wzorcowe gospodarstwo pasieczne. Kapituła nagrodziła też pszczelarzy w najlepszych miodach odmianowych.

Rafał Klimkiewicz z pasieki Gutek z Dobroszyc „zgarnął” dwie nagrody: złoty medal za miód wielokwiatowy i brązowy medal za miód rzepakowy.

– W pszczelarstwo trzeba włożyć serce i poświęcić się i nie liczyć na zyski, tylko cieszyć się tym, co się robi. To jest bardzo ciężka praca, niekiedy po 16 godzin na dobę w trakcie sezonu, czyli od kwietnia do końca września. Każdy wgląd do ula jest inny. Zaczynałem od dwóch rodzin, dzisiaj mam 80. Cały czas trzeba się edukować – opowiadał nam pan Rafał.

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina zakończył występ Michała Szczygła.

 

Wybrane dla Ciebie

Zawiniła nadmierna prędkość? Wypadek na drodze Przemków – Nowy Dwór

Do kolejnego poważnego wypadku doszło na krajowej dwunastce między Nowym Dworem a Przemkowem. Jadąca osobowym fordem kobieta straciła panowanie nad pojazdem. Auto wypadło z drogi i dachowało. Choć zdarzenie wyglądało groźnie, kobiecie na szczęście nic poważnego się nie stało.

Lipowa w Przemkowie odzyska staromiejski wygląd i charakter

Już wkrótce rozpocznie się remont ulicy Lipowej, niedaleko Placu Targowego w Przemkowie. Inwestycję zrealizuje powiat polkowicki. Wyremontowanie niespełna pół kilometrowego odcinka będzie kosztować 3,9 mln zł, z czego aż 3 miliony udało się pozyskać z rządowego programu Polski Ład.

Najlepsze miody wybrane! W Przemkowie trwa wielkie święto

Najważniejszym momentem trwającego Święta Miodu i Wina w Przemkowie było rozdanie nagród na najlepsze odmiany miodów i wzorową pasiekę. Nagrody wręczali marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek i burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak. Głównym mecenasem przemkowskiego święta była spółka KGHM i Fundacja KGHM Polska Miedź. 

Odpowie za handel i posiadanie narkotyków

Policjanci z Polkowic zatrzymali 32-latka, który prawdopodobnie handlował środkami odurzającymi. Mężczyzna posiadał przy sobie znaczne ilości marihuany. Sprawę przejęła prokuratura.

Burmistrz Przemkowa z absolutorium i wotum zaufania

Podczas ostatniej sesji, miejscy radni udzielili burmistrzowi Przemkowa wotum zaufania wraz z absolutorium. „Za” głosowali wszyscy obecni na sali posiedzeń radni. – Wynik głosowania jest sukcesem zarówno moim, państwa oraz podległych mi pracowników, którym również dziękuję za ciężką pracę na rzecz naszej lokalnej społeczności – spuentował burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak.

Konkurs na wzorową pasiekę na terenie gminy Polkowice

Władze Polkowic ogłosiły konkurs na „Wzorową pasiekę gminy Polkowice”. Pula nagród wynosi 6 tys. zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 czerwca. – Warto wspierać każdą inicjatywę, która promuje ekologiczne rolnictwo, a przez to ochronę pszczół – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. 

Sport

Decyzja Komisji Ligi. Kibice sterroryzowali piłkarzy, ukarano klub

Nie milkną echa głośnego incydentu, do którego doszło po meczu Miedzi Legnica z Piastem Gliwice. Komisja Ligi Ekstraklasy S.A nałożyła na legnicki klub 10 tysięcy złotych kary za zachowanie kibiców, którzy po przegranym spotkaniu wtargnęli do szatni zawodników.

Na sygnale

Ukradł buty w sklepie. Okazało się, że jest poszukiwany

Legniccy policjanci zatrzymali 28-letniego legniczanina, który ukradł w jednym ze sklepów buty. Mężczyzna szybko trafił za kratki, ale wtedy okazało się, e na swoim koncie ma jeszcze inny wyrok, przed którym się ukrywał. W sumie w więzieniu spędzi ponad rok.

Rozmaitości

Hej wesele! Tańcowało, grało i śpiewało – przegląd zespołów ludowych

Gminne Centrum Kultury w Jerzmanowej zaprasza zespoły folklorystyczne i ludowe do udziału w jubileuszowym XXX Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych – Jaczów 2023. Przegląd: „Hej wesele! Tańcowało, grało i śpiewało” – podobnie, jak w roku ubiegłym – odbędzie się w dwóch formułach: konkursu i występów na żywo.