×
*** Prokurator został wezwany do Rudnej. Na terenie ogródków działkowym najprawdopodobniej znaleziono ciało kobiety. Czynności policyjne trwają ***

O bitwach legnickich wiedzą bardzo dużo. Konkurs rozstrzygnięty

W siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu literackiego pn: „Opowieści o Bitwach Legnickich”. Na konkurs łącznie wpłynęło 19 prac. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo wszyscy autorzy wykazali się wiedzą historyczną, przedstawiając w ciekawy sposób dzieje bitew legnickich. 

Konkurs został zrealizowany w ramach I etapu programu edukacyjnego pn: „Szlakiem 5 Bitew Legnickich”. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 19 uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu legnickiego. Wicestarosta legnicki, Janina Mazur, podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii naszego regionu dla prawidłowego wychowania młodych pokoleń, bowiem to historia – nauczycielka życia i skarbnica wiedzy – przekazuje i kształtuje kolejnym pokoleniem wartości, sposób myślenia, kulturę, tradycję i wiarę.

Dziękując za zaangażowanie, wicestarosta pogratulowała uczestnikom pomysłów i wysokiego poziomu zaprezentowanych prac, wyrażając przy tym słowa uznania dla wszystkich, którzy podejmują się wyzwań pisarskich, bowiem takie postawy dla nas są wzorem do naśladowania.

Podsumowanie konkursu połączone z wręczeniem atrakcyjnych nagród odbyło się w siedzibie starostwa powiatowego w Legnicy. W spotkaniu uczestniczyli starosta Adam Babuśka, wicestarosta Janina Mazur, członek zarządu powiatu, Krzysztof Sowiński, skarbnik Marta Płosińska-Soboń oraz sekretarz Grzegorz Rogos. Obecni byli także burmistrz Prochowic, Alicja Sielicka, wójt Kunic, Józef Pieróg i Tadeusz Samborski, który w imieniu dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie wręczył piękne ilustrowane albumy.

– Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Laureaci mogą mieć powody do dumy, ponieważ wszyscy wykazali się ogromnymi możliwościami twórczymi – powiedział starosta legnicki, Adam Babuśka.

Laureaci konkursu odebrali z rąk władz powiatu atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Przedsięwzięcie objęte było honorowym patronatem Dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie, dr Tadeusza Skoczka.

Laureaci konkursu: 

SZKOŁY PODSTAWOWE:
I MIEJSCE:
• Róża – „Niezwykła podróż do…” – Dominika Golińska kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach;
II MIEJSCE:
• Słońce – „Bitwa pod Legnicą” – Bernadeta Moroz kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach;
III MIEJSCE:
• Owieczka – „Niezwykła rozmowa” – Julia Owczarek kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach;

WYRÓŻNIENIA:
• Maks – „Niezwykły sen” – Jakub Marciniak kl.VI, Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Bieniowicach;
• Sisi – „Migawki z przeszłości” – Hanna Kądziołka kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Chojnowie;
• Saturn – „Bitwa nad Kaczawą 26.08.1813” – Krystian Balbier kl.VII, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach;

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE:
I MIEJSCE:
• Bejk – „Legnica AD 1241” – Bartosz Koniewicz kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie;
• Poziomka – „Bitwa pod Legnicą” – Paulina Podobińska kl. III, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie;
II MIEJSCE:
• Maciej Ch. – „Bitwa pod Legnicą 1241” – Maciej Chadała kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie;
III MIEJSCE:
• Biała – „Jest Nadzieja!” – Oliwia Buś kl. I, Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie.

 

Wybrane dla Ciebie

Stadion Górniczy powrócił do macierzy. Zagłębie właścicielem obiektu!

Legendarny Stadion Górniczy powrócił na stałe do Zagłębia Lubin. Po latach dzierżawienia, władze miedziowego klubu wykupiły od Skarbu Państwa obiekt z całą wewnętrzną infrastrukturą. Transakcja opiewała na 1,7 mln zł. Stary stadion zostanie podzielony na dwa, mniejsze boiska, które posłużą dzieciom i młodzieży.

Bądź patriotą, wywieś flagę. Powiat rozdaje biało-czerwone

Od wielu lat z okazji patriotycznej majówki, władze powiatu polkowickiego rozdają biało-czerwone flagi. Na przestrzeni ostatnich lat, do mieszkańców trafiło ich kilkanaście tysięcy. Nie inaczej jest w tym roku.

Zmiana funkcjonowania biura komunikacji

Starostwo Powiatowe w Lubinie informuje, że od najbliższego poniedziałku, 2 listopada, biuro komunikacji będzie czynne jak zwykle, czyli bez konieczności wcześniejszego umawiania się telefonicznie na wizytę w urzędzie.

Nowe biuro paszportowe już od poniedziałku

Od najbliższego poniedziałku, 19 października, w siedzibie starostwa powiatowego w Lubinie rozpocznie swoją działalność biuro paszportowe. Petenci będą obsługiwani codziennie, w dni powszednie od godz. 9. do 15.

Powiat pozyskał dofinansowanie. Powstaną nowe pracownie

Władze powiatu lubińskiego pozyskały 8,5 mln zł na inwestycje w oświacie. Pieniądze zostaną wykorzystane na poprawę nauczania w Zespole Szkół nr 2 przy Szpakowej i w placówce przy Alei Komisji Narodowej. W obu budynkach powstałyby nowoczesne pracownie do zajęć dydaktycznych.

Podpisali porozumienie. W Lubinie rusza biuro paszportowe

Już od początku sierpnia w budynku starostwa powiatowego w Lubinie, swoją działalność rozpocznie terenowe biuro paszportowe. Obsługiwać będzie mieszkańców powiatu lubińskiego i polkowickiego. Zainteresowani wyrobieniem sobie paszportu, już mogą rejestrować wnioski.

Sport

Przygotuj się solidnie do Biegu Barbórkowego. Dzisiaj kolejny trening

Planujesz start w Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą? Chcesz przygotować się pod fachowym okiem profesjonalistów? Nic bardziej trudnego. Przyjdź dzisiaj do Parku Leśnego w Lubinie i weź udział w kolejnych zajęciach przygotowujących do udziału w Biegu Barbórkowym.