×
*** Zarząd KGHM podjął uchwałę o wypłacie dywidendy w wysokości 300 mln zł/1,5 zł za akcję. Propozycję zatwierdziła Rada Nadzorcza spółki. Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się 7 czerwca ***

Odebrali certyfikaty Polskiej Miedzi i dyplomy ukończenia studiów

Studenci Uczelni Jana Wyżykowskiego w Lubinie mają za sobą kolejny semestr. Część z nich na tym etapie zakończy studia, inni mają przed sobą jeszcze trochę nauki. Są też tacy, którzy po odebraniu dyplomu potwierdzającego nadanie tytułu inżyniera myślą o kolejnych wyzwaniach. Tych, o których napiszemy łączy jedno – duże zaangażowanie, chęć zdobycia wiedzy i wysokie wyniki.

Mimo że uroczystość, którą zorganizowano w murach lubińskiej filii Uczelni Jana Wyżykowskiego była skromna, nie umniejsza to jej randze. Obecni na niej byli tegoroczni absolwenci kierunku Górnictwo i Geologia – świeżo upieczeni inżynierowie – Marcin Bajger, Radosław Wysocki i Albert Bodek. Cała trójka nie dość, że obroniła swoje prace i zdobyła tytuły naukowe, to jeszcze – choć już po raz ostatni – odebrali też stypendia, które najlepszym studentom tego kierunku przyznaje KGHM Polska Miedź.

Panowie nie ukrywają, że wybrali ten kierunek kształcenia bo jest on ściśle związany z ich pracą. Zarówno pan Marcin, jak i pan Rafał pracują w Zakładach Górniczych Rudna. Dyplom przyda im się w pracy.

– Wiele rzeczy musiałem sobie przypomnieć, ale również wiele rzeczy nowych się dowiedziałem w trakcie tych studiów – zaznacza Marcin Bajger. – Budowa geologiczna skał, matematyka w szerszym zakresie. Do tego wymiana naszych doświadczeń z pracy. To bardzo ważne. Ale dla mnie to nie koniec, planuję rozpocząć kolejne studia na tym kierunku, tym razem magisterskie.

Panowie zgodnie przyznają, że studia na UJW są skrojone idealnie pod pracowników Polskiej Miedzi.

– Studia tutaj dają pracownikom KGHM bardzo duże możliwości – przyznaje Radosław Wysocki. – Nie trzeba wyjeżdżać daleko, wszystko jest tu, na miejscu. Wykładowcy znają KGHM, mają swoje doświadczenia z tymi kopalniami, dlatego wiedzą o czym mówią. Dużym plusem jest również to, że w grupie są pracownicy kopalni. Oni również mogą porozmawiać o swoich własnych doświadczeniach, taka wymiana informacji, to ogromny plus dla obu stron.

Również najlepszy wśród tegorocznych studentów – wyróżniony tytułem Primus inter pares Albert Bodek pracujący w kopalni odkrywkowej Kruszywa SKSM S.A. dostrzega plusy.

– Wiele z tego czego się dowiedziałem było dla mnie zupełną nowością. W prawdzie wiele jest rzeczy wspólnych w kopalniach podziemnych i odkrywkowych, ale zdobyta tu wiedza pozostanie już zemną. Jestem starszym człowiekiem, uważam jednak, że sama wiedza nie wystarczy. Później trzeba ją zastosować w praktyce – zaznacza inżynier Bodek. – Na tych studiach poznałem fantastycznych ludzi, myślę, że te znajomości również będą mi towarzyszyły dalej, tak samo jak fajne wspomnienia – dodaje.

Panowie na chwilę mogą odetchnąć z ulgą. Przed nimi „wakacje”.

– Po studiach zostaną nam nowe znajomości i zdobyta wiedza. Ale teraz, po zakończeniu studiów możemy nadrobić zaległości w życiu rodzinnym. Ze względu na naukę na jakiś czas trzeba było zmienić priorytety, a że większość z nas ma już rodziny, dzieci to teraz możemy odetchnąć i właśnie na nich się skupić – dodaje Radosław Wysocki.

Dr inż. Władysław Turkiewicz, który był promotorem prac świeżo upieczonych inżynierów przyznaje, że ze studentami UJW pracuje się zupełnie inaczej niż z młodymi ludźmi, dla których studia to pierwszy krok w dorosłe życie.

– To studenci, którym zależy na zdobyciu wiedzy, wiedzą dokładnie czego chcą. Osoby, które odbierają teraz dyplomy to wyjątkowi studenci, wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem i obowiązkowością – powiedział.

Jednak Górnictwo i Geologia to nie tylko pracownicy kopalni. To również panie, które pracują w KGHM, zjeżdżają pod ziemię lub – jak Magdalena Zawadzka – wybrały te studia z ciekawości. Pani Magdalena pracuje w logistyce. Przyznaje, że studia na kierunku górniczym są dla niej stresujące, mierzy się tu z dużymi wyzwaniami, ale każdy zdany egzamin to sukces.

– Te studia dają mi ogromną wiedzę – przyznaje. – Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak powstają kamienie, które widzimy u jubilera czy skały, które pokazują w programach przyrodniczych. Dzięki temu, że studiuję teraz to wiem. Egzaminy są stresujące, nawet nie dlatego, że czegoś nie wiesz. Jeśli ci zależy to ten stres sam się pojawia.

Zajęcia z geologii obudziły w pani Marcie Gąsce miłość do kamieni. Od pewnego czasu zaczęły one wypełniać każdą wolną przestrzeń w jej domu.

– Kolekcjonuję minerały i to już jest jakiś obłęd – przyznaje ze śmiechem.

Pani Barbara Pikulik-Kwas kopalnię zna bardzo dobrze. Zjeżdża pod ziemię więc specyfika i warunki pracy w tym miejscu nie są dla niej tajemnicą. Przyznaje, że nigdy nie była ścisłowcem, dlatego liczenie i matematyka na studiach w UJW kosztują ją sporo wysiłku i nerwów.

– Przedmioty ścisłe wymagają dużo zaangażowania – przyznaje. – Ale zależy mi na podniesieniu swoich kwalifikacji, po to rozpoczęłam te studia.

Wszystkie panie z wyróżnieniem zakończyły trzeci semestr studiów. Odebrały też certyfikaty przyznane przez KGHM Polska Miedź.

Górnictwo i Geologia na UJW to kierunek studiów dualnych, przygotowanych w porozumieniu z KGHM Polską Miedzią.

– Zawsze to podkreślam, że wiele uczelni posiada umowy o współpracy z przedsiębiorstwami i spółkami, ale nasza umowa z KGHM jest wyjątkowa. My uzgadniamy wspólnie treści kształcenia, program kształcenia. Biorą w tym udział przedstawiciele uczelni i KGHM. Wspólnie ustalamy kadrę i wspólnie rozmawiamy o praktykach – wylicza rektor UJW dr Tadeusz Kierzyk. – Jednym z akcentów tej współpracy są certyfikaty stypendysty Polskiej Miedzi. Oznaczają one, że osoba, która posiada certyfikat to student, który osiąga bardzo wysokie wyniki w nauce na kierunku Górnictwo i Geologia.

Rektor UJW gorąco gratulował wyróżnionym studentom. Do tych gratulacji dołączył się również Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź.

– Naszym celem jest to, by z jednej strony wspierać naszych pracowników, a z drugiej współpracować z uczelniami takimi jak Uczelnia Jana Wyżykowskiego – powiedział. – Przyznam, że w wykształcenia jestem politologiem i zawsze z uznaniem patrzę na inżynierów, ponieważ takie studia wymagają dużo konsekwencji i pracy i są tak różne od studiów humanistycznych. Dlatego bardzo chciałem pogratulować państwu wytrwałości w działaniu.

 

Wybrane dla Ciebie

45 lat Huty Miedzi „Cedynia” – jedna z największych walcowni w Europie

Dokładnie dzisiaj mija 45 lat od momentu powstania Huty Miedzi „Cedynia”. Funkcjonujący w Orsku w gminie Rudna oddział KGHM, jest obecnie największym zakładem przetwórstwa miedzi w Polsce i jedną z czterech największych walcowni miedzi w Europie.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Polkowicach. Zapraszamy!

Festynem strażackim i pokazem sprzętu oraz wozów ratowniczo – gaśniczych, rozpoczną się jutrzejsze obchody Powiatowego Dnia Strażaka w Polkowicach. Uroczysty apel zaplanowano o godz. 15. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy na świętowanie razem ze strażakami PSP i OSP.

Ukradł koparki warte 390 tysięcy złotych. Został zatrzymany

Złodziej nie nacieszył się swoim łupem. Jeszcze tego samego dnia, po tym jak właściciel złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch koparek o wartości 390 tysięcy złotych, mundurowi z lubińskiej komendy odzyskali maszyny. Jedna koparka została porzucona na terenie gminy Rudna, drugą ukryto w Lubinie. W ręce policji wpadł również złodziej.

Gmina Grębocice. Praca szuka człowieka!

Wójt Gminy Grębocice prowadzi nabór kandydatów do pracy na wolne stanowisko urzędnicze Podinspektor ds. funduszy zewnętrznych i zamówień publicznych. w Referacie Inwestycji. Poniżej publikujemy pełną treść ogłoszenia. Aplikacje można skłądać do 14 maja.

W Gminie Lubin uczcili pamięć ofiar II wojny światowej

W Siedlcach w Gminie Lubin  przedstawiciele władz i jednistek samorządowych złożyli kwiaty i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym ofiary kampanii wrześniowej w 1939. 

Spłonęło mieszkanie w wieżowcu w Lubinie. Jedna osoba poszkodowana

Jedna osoba została poszkodowana w pożarze mieszkania przy ul. Mickiewicza w Lubinie. Nieprzytomną kobietę, wynieśli lubińscy policjanci, którzy jako pierwsi pojawili się na miejscu zdarzenia. Ranna lokatorka doznała licznych poparzeń i została przetransportowana do szpitala na szczegółowe badania. Trwa ustalanie przyczyn pożaru.

Na sygnale

Ukradł koparki warte 390 tysięcy złotych. Został zatrzymany

Złodziej nie nacieszył się swoim łupem. Jeszcze tego samego dnia, po tym jak właściciel złożył zawiadomienie o kradzieży dwóch koparek o wartości 390 tysięcy złotych, mundurowi z lubińskiej komendy odzyskali maszyny. Jedna koparka została porzucona na terenie gminy Rudna, drugą ukryto w Lubinie. W ręce policji wpadł również złodziej.