×
*** Nie żyje Zbigniew Warczewski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Lubinie, działacz społeczny, który latami walczył o budowę lubińskiego hospicjum ***

Przemków zaprasza. Raj dla wielbicieli miodu i wina. Musicie tam być!

Przez cały weekend nad Przemkowem unosić się będzie zapach tradycyjnych miodów z rodzinnych pasiek pszczelich i oryginalnego wina domowego wyrobu. W sobotę rozpoczęło się XXI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina. Dla pszczelarzy to jedna z najważniejszych imprez tego typu w Polsce. 

Przemkowskie święto miodu i wina to prawdziwy raj dla wielbicieli miodu i win. Co roku zjeżdżają tutaj pszczelarze i producenci win z całej Polski. Pandemia sprawiła, że rok temu święto nie mogło się odbyć, ale teraz restrykcje sanitarne nie są już na tyle poważne, że można było bez przeszkód zorganizować te wielkie święto w tym roku.

W Parku Miejskim pojawiło się ponad 130 wystawców. Pszczelarze mają do zaoferowania wiele gatunków miodu i przeróżnych winnych trunków. W pierwszy dzień święta do Przemkowa przyjechały setki turystów, a park tętnił życiem.

-Bardzo się cieszymy, że po roku przerwy spowodowanej epidemią, mogliśmy się znów tutaj spotkać z państwem i zorganizować nasze tradycyjne święto. Zapraszamy do parku, zapraszamy do odwiedzenia straganów z miodem, winem i innymi artykułami czy sprzętem pszczelarskim. Każdy na pewno znajdzie coś tutaj dla siebie. Tegoroczne Dolnośląskie Święto Miodu i Wina uważam za otwarte – powiedział burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak.

I rzeczywiście przemkowski park przeżywał dzisiaj prawdziwe oblężenie. Tłumy przyglądały się także występom dzieci i młodzieży na scenie. A wszystkich mieszkańców Zagłębia Miedziowego i nie tylko zapraszamy do Przemkowa na drugi dzień święta. Około 11.30. zaplanowano pochód uczestników święta wraz z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi. W samo południe poznamy laureatów tegorocznych konkursów na wzorową pasiekę, wzorcowe gospodarstwo pasieczne oraz na najlepsze miody odmianowe: wrzosowy, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy lipowy, gryczany, nawłociowy, spadziowy oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich.

W niedzielę, podobnie jak w sobotę, czynny będzie mobilny punkt szczepień i mobilny punkt spisowy.

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to impreza cykliczna organizowana w Przemkowie od 1999 roku, w każdy ostatni weekend września. Zdaniem pszczelarzy jest to jedna z najważniejszych imprez pszczelarskich w Polsce. W 2018 r. Przemków po raz pierwszy był również gospodarzem XXXVI Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. Dolnośląskie Święto Miodu i Wina jest już rozpoznawalne w całej Polsce, a od 2008 roku zostało objęte ochroną Urzędu Patentowego RP.

 

 

Wybrane dla Ciebie

Zawiniła nadmierna prędkość? Wypadek na drodze Przemków – Nowy Dwór

Do kolejnego poważnego wypadku doszło na krajowej dwunastce między Nowym Dworem a Przemkowem. Jadąca osobowym fordem kobieta straciła panowanie nad pojazdem. Auto wypadło z drogi i dachowało. Choć zdarzenie wyglądało groźnie, kobiecie na szczęście nic poważnego się nie stało.

Lipowa w Przemkowie odzyska staromiejski wygląd i charakter

Już wkrótce rozpocznie się remont ulicy Lipowej, niedaleko Placu Targowego w Przemkowie. Inwestycję zrealizuje powiat polkowicki. Wyremontowanie niespełna pół kilometrowego odcinka będzie kosztować 3,9 mln zł, z czego aż 3 miliony udało się pozyskać z rządowego programu Polski Ład.

Najlepsze miody wybrane! W Przemkowie trwa wielkie święto

Najważniejszym momentem trwającego Święta Miodu i Wina w Przemkowie było rozdanie nagród na najlepsze odmiany miodów i wzorową pasiekę. Nagrody wręczali marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek i burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak. Głównym mecenasem przemkowskiego święta była spółka KGHM i Fundacja KGHM Polska Miedź. 

Odpowie za handel i posiadanie narkotyków

Policjanci z Polkowic zatrzymali 32-latka, który prawdopodobnie handlował środkami odurzającymi. Mężczyzna posiadał przy sobie znaczne ilości marihuany. Sprawę przejęła prokuratura.

Burmistrz Przemkowa z absolutorium i wotum zaufania

Podczas ostatniej sesji, miejscy radni udzielili burmistrzowi Przemkowa wotum zaufania wraz z absolutorium. „Za” głosowali wszyscy obecni na sali posiedzeń radni. – Wynik głosowania jest sukcesem zarówno moim, państwa oraz podległych mi pracowników, którym również dziękuję za ciężką pracę na rzecz naszej lokalnej społeczności – spuentował burmistrz Przemkowa, Jerzy Szczupak.

Zobaczcie kolorowe pisanki i wielkanocne zające z Gminy Przemków

Dzieci  z Gminy Przemków są gotowe na święta. Przez ostatnie dni dzielne pomagały malować pisanki, świąteczne zajączki, a na zakończenie ozdobiły ogromne jaja, które mogą teraz podziwiać mieszkańcy.