×
*** Związek Piłki Ręcznej w Polsce chce, by Lubin był jednym z miast, w którym odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w 2026 r. ***

Rusza budowa kolejnego, nowego ronda w Polkowicach

Za kilkanaście dni rozpocznie się budowa nowego ronda u zbiegu Alei Jana Pawła II i Alei Józefa Piłsudskiego oraz ulicy Kardynała Bolesława Kominka w Polkowicach. Władze gminy Polkowice przekazały już wykonawcy plac budowy. Przypomnijmy, że to trzeci etap tej inwestycji, który ma potrwać sześć miesięcy.

Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac, w tym uzgodnienia z przedstawicielami Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej, bowiem przez rozbudowywane skrzyżowanie spółka przeprowadzi również sieć ciepłowniczą łączącą dwie części Polkowic. Przygotowane też zostanie oznakowanie tymczasowe, co umożliwi przejezdność skrzyżowania w czasie trwania robót. Podany przez wykonawcę termin rozpoczęcia prac oznacza, że nie będzie utrudnień na odcinku obejmującym drogę wojewódzką nr 333 podczas biegu zaplanowanego na 24 września.

Umowa na budowę ronda została podpisana w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

– Za nami najbardziej czasochłonny etap inwestycji, jakim było opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej w czasie zmiany kategorii drogi z krajowej na wojewódzką – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Podejmując się funkcji inwestora zastępczego liczę, że teraz w możliwie najszybszym terminie zakończy się ta długo oczekiwana inwestycja i zostanie ona zrealizowana z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – dodaje.

Na rondo czekają też mieszkańcy i pracownicy zakładów w strefie ekonomicznej czy kopalniach. Usprawni ono komunikację, obecnie możliwy jest tylko wyjazd Aleją Jana Pawła II z osiedla Polkowice Dolne. Będzie też bezpieczniej.

– Cieszę się, że jeszcze w tej kadencji zrealizujemy jedną z najważniejszych inwestycji dla mieszkańców osiedla Polkowice Dolne, które rozwija się najprężniej w naszej gminie. Nie muszę podkreślać, jak istotne jest to dla nas przedsięwzięcie i będzie to wisienka na torcie wszystkich inwestycji infrastrukturalnych na naszym pięknym osiedlu – dodaje Robert Drobina, radny rady miejskiej.

Na rozbudowę skrzyżowania udało się pozyskać dotację celową z budżetu województwa dolnośląskiego w wysokości ponad 1,7 mln zł.

– Jako samorząd województwa dolnośląskiego wspieramy wiele inwestycji lokalnych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Budowa ronda z pewnością poprawi płynność ruchu w tej części miasta, a także zapewni bezpieczeństwo zarówno pieszym, jak i kierowcom. Wiem, że to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogliśmy ją wesprzeć – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rondo zostanie oddane do użytku na początku przyszłego roku.

MATERIAŁ PARTNERSKI

 

Wybrane dla Ciebie

Muzeum Miedzi zaprasza mieszkańców na spacer z historią

Szykuje się kolejne spotkanie dla miłośników historii regionu. Muzeum Miedzi zaprasza na spacer poświęcony widokom Legnicy w twórczości Theodora Blatterbauera. Spotkanie poprowadzi Konrad Byś, kierownik Działu Historii Muzeum.

Czy twoje dziecko ma problemy w nauce? Niech zrobi test!

Przez pięć dni – od 5 do 10 października dostępny będzie Ogólnopolski Test Dysleksji. Wykonać go może każdy kto ma problemy z nauką – udział jest bezpłatny, wystarczy pobrać aplikację lub zalogować się przez przeglądarkę.

Ukradł słuchawki. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęć

Poznajecie mężczyznę, który jest na zdjęciach z monitoringu? Policja poszukuje go w związku z kradzieżą sprzętu ze sklepu.

Trzeźwy poranek wcale nie był taki trzeźwy

Legnicka drogówka po raz kolejny kontrolowała trzeźwość kierowców jeżdżących po drogach w regionie. Niestety po raz kolejny trafili się tacy, którzy po kilku głębszych wsiadali za kierownicę.

Bił, poniżał i groził swojej partnerce. Trafił za kratki

Napięć lat za kratki może trafić 37-latek, który od dawna znęcał się nad swoją partnerką. W czasie ostatniej awantury kobieta zadzwoniła po policję. Mundurowi, którzy pojawili się pod wskazanym adresem aresztowali delikwenta. Mężczyzna trafił do celi i będzie przed sądem odpowiadał za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad kobietą.

Jesteś ważna – zbadaj się! Zachęcają panie do badań profilaktycznych

Powiat Lubiński po raz kolejny zachęca mieszkanki regionu do badania w kierunku wczesnego wykrycia raka piersi. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi dlatego kolejne samorządy oraz instytucje apelują do kobiet – zbadajcie się!