×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Stacja do ładowania pojazdów elektrycznych. Ekologiczne paliwo

Polkowicki program rozwoju elektromobilnośći wzbogacił się o nowe narzędzie. Dziś uruchomiona została stacja ładowania aut elektrycznych, która nie tylko ułatwi życie posiadaczom pojazdów napędzanych czystą energią, ale także wpisuje się w strategię utworzonego niedawno Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych (EE) została zamontowana przy parkingu obok polkowickiego Aquaparku (ul. Młyńska) pod koniec maja przez firmę Tauron Nowe Technologie, na podstawie umowy o współpracy zawartej z Gminą Polkowice. Przez kilka tygodni po montażu trwały odbiory techniczne oraz homologacja punktu. Na początku sierpnia punkt był gotowy do użytkowania. Dziś oficjalnie oddano go do użytku.

Bardzo się cieszę, że Polkowice trafiły na polską mapę elektromobilności. Bez rozwoju tego typu instalacji trudno byłoby o rozwój w tym kierunku – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Dlatego bardzo się cieszę z dobrej, konstruktywnej współpracy z Tauron Nowe Technologie. Dzięki niej udało się otworzyć pierwszy w Polkowicach ogólnodostępny punkt ładowania samochodów elektrycznych, który wpisuje się w strategię utworzonego niedawno Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Liczę na to, że tego typu instalacje pojawią się także na terenie pozostałych gmin. 

Otwarty dziś punkt ładowania to pierwsza taka inwestycja na mapie gminy Polkowice. Jego lokalizacja zapewnia łatwą dostępność zarówno dla mieszkańców miasta i gminy Polkowice, klientów pobliskich supermarketów, jak i dla podróżujących Drogą Krajową nr 3 oraz osób odwiedzających Aquapark. Przy wyborze lokalizacji ważna była także bliskość stacji transformatorowej, zapewniającej punktowi stały i niezakłócony dostęp do źródła zasilania. Obecnie na obszarze Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) Tauron w funkcjonuje 56 takich stacji.

Co ważne, gmina Polkowice nie poniosła kosztów związanych z postawieniem punktu do ładowania. Za to trafiliśmy na mapę miejsc, gdzie można zatrzymać się i doładować baterię w aucie elektrycznym. Dla tych mieszkańców Polkowic, którzy zdecydowaliby się na zakup auta elektrycznego, to także wygoda, bo nie muszą już jeździć do Lubina czy Głogowa. Takie ładowanie może by także coraz tańsze, bo od 1 maja na stacjach Tauron obowiązuje nowy cennik z niższymi stawkami ładowania na stacjach AC.

– Jest to odpowiedz na prośby i oczekiwania użytkowników oraz dążenia do jak największej przystępności usług e-mobility, oferowanych przez Tauron. Nowa taryfa jest niższa o blisko 25 proc, a stawka j od 1 maja za kilowatogodzinę wynosi 1,21 zł – informuje Marcin Wierzbicki, dyrektor Projektów /Elektromobilność Tauron Nowe Technologie (TNT).

Warto podkreślić, że stacje Taurona zasilane z sieci OSD dostarczają energię elektryczną pozyskiwaną z odnawialnych źródeł: elektrowni wodnych i farm wiatrowych. Pochodzenie energii potwierdza Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii w Poznaniu – podkreśla Marcin Wierzbicki. Przypomina jednocześnie, że coraz więcej firm komercyjnych angażuje się w pomoc w rozwoju elektromobilności. – Na przykład ING Bank Śląski, nasz partner, który wspiera nasze projekty wykupując za istotne pieniądze miejsce na samochodach i ładowarkach.

Wszystkie stacje ładowania Tauron są dostępne w aplikacji eMap, która służy m.in. do nawigowania ładowarek, autoryzacji użytkownika oraz rozliczenia klienta za usługę ładowania. Aplikacja jest dostępna w APP Store oraz Google Play. Mapa rozmieszczenia stacji znajduje się tutaj.

Pierwszy punkt do ładowania samochodów elektrycznych nie jest pierwszą inicjatywą Gminy Polkowice w kierunku elektromobilności. Jak przypomina Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki, a wcześniej pełnomocnik burmistrza Polkowic ds. górnictwa i komunikacji, Polkowice mają już za sobą co najmniej dwa działania dotyczące mobilności, transportu nisko- i zeroemisyjnego, odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań z obszaru Smart City w mieście.

Warto także przypomnieć, że dbałość gminy Polkowice o zmniejszanie emisji CO2, to także promowanie alternatywnych do samochodów środków lokomocji. Dlatego już w czerwcu ub. r. uruchomiono w Polkowicach system roweru miejskiego (Polkowicka Szprycha). Do listopada 2019 r. przy 50 rowerach i 9 stacjach dokujących zanotowano ponad 22 tys. wypożyczeń, 1,8 tys. zarejestrowanych użytkowników i aż 46,7 tys. przejechanych kilometrów!

Burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki dodaje, że Gmina Polkowice ma ambitne plany dalszego rozwoju elektromobilności.

Czeka nas prawdziwa rewolucja w transporcie publicznym. Zamówienie dziewięciu nowych autobusów elektrycznych to jedno, ale w przypadku wymiany floty w jednostkach gminnych również będziemy starali się nabywać pojazdy elektryczne. Myślę, że z czasem mieszkańcy naszej gminy będą coraz częściej decydować się na zakup hybryd czy samochodów w pełni elektrycznych, bo te ostatnie już dziś mogą wygodnie naładować w uruchomionym właśnie punkcie – zaznacza burmistrz Polkowic.

Dane techniczne polkowickiej stacji ładowania pojazdów elektrycznych:

Typ: Enelion

Ilość miejsc postojowych przeznaczonych do ładowania pojazdów: 2

Ilość punktów ładowania: 2

Miejsca postojowe: wydzielone i oznakowane

Maksymalna moc zainstalowanych ładowarek: 44 kW

Moc ładowania: 22 kW dla każdego punktu ładowania

Instrukcja ładowania: umieszczona na korpusie stacji

Ładowanie odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej eMap firmy Tauron.

źródło: polkowice.eu

 

Wybrane dla Ciebie

Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok swojej służby

Straż Miejska w Polkowicach podsumowała ubiegły rok swojej działalności w mieście i gminie. Z przygotowanych statystyk wynika, że w 2022 roku polkowiccy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca interwencji.

Nie wolno nam zapomnieć o tym miejscu. Wyjątkowa uroczystość

W Polkowicach odbyła się dzisiaj wyjątkowa uroczystość religijna. Przed wejściem do Parku Ewangelickiego odsłonięto bowiem dwujęzyczną tablicę pamiątkową, przypominającą o historii tego miejsca. Tam, gdzie dzisiaj jest park – kiedyś istniał cmentarz ewangelicki. Dlatego dzisiaj w podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów ewangelickich.

„Rzeź niewiniątek” na sesji budżetowej w Polkowicach

Radni, którzy w połowie roku przejęli władzę w Radzie Miejskiej w Polkowicach, urządzili na sesji budżetowej prawdziwą „rzeź niewiniątek”. Niczym maczetą cięli kolejne propozycje burmistrza gminy, tłumacząc się dobrem mieszkańców i zachowaniem dyscypliny finansowej. Tymczasem za chwilę może okazać się, że w mieście padnie koszykówka, Centrum Kultury przestanie robić imprezy, pacjenci nie będą mogli skorzystać […]

Polkowiccy radni chcą ściąć wydatki na rozwój sportu i promocję gminy

Na jutrzejszej sesji radni gminy Polkowice zadecydują o przyszłorocznym budżecie. Plan finansowy zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i co ciekawe, tegoroczny budżet zamknie się nadwyżką w wysokości 20 milionów złotych! Najwięcej emocji mogą wzbudzać propozycje radnych koalicyjnych dotyczących polkowickiego sportu i promocji gminy.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach nieco się opóźni

Za kilka miesięcy poznamy dopiero wykonawcę zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Poprzednia firma wycofała się z zadania i nowo wyłoniony projektant rozpoczął dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Polkowicach

W Polkowicach obradowała Młodzieżowa Rada Gminy. Na inauguracyjnym posiedzeniu ukonstytuowało się prezydium. Rada to organ doradczy burmistrza Polkowic. – Zachęcam radnych młodzieżowych do zgłaszania nowych rozwiązań, ale też do wzięcia odpowiedzialności za te zmiany – powiedział podczas sesji burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.