×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Stop spalarni odpadów w Lubinie! Każdy może podpisać petycję

Przeciwnicy budowy na obrzeżach Lubina spalarni odpadów toksycznych wystosowali do prezydenta petycję, w której wyrazili swoje obawy i zdecydowany sprzeciw wobec tej inwestycji. Apel trafił już do sieci Internetowej i każdy może go podpisać. – Ta petycja to wyraz naszego zdecydowanego sprzeciwu wobec lokowania w naszym mieście inwestycji, która może wpłynąć negatywnie na stan środowiska, w którym żyjemy – piszą autorzy.

Plany budowy spalarni szkodliwych odpadów ujawnili niedawno członkowie lubińskiego Stowarzyszenia „Miasto dla Mieszkańców”. Inwestycja miałaby powstać na obrzeżach Lubina, niedaleko Obory, w sąsiedztwie dwóch szybów należących do kopalni ZG Lubin. Firma Lubin Energy z Płocka, która jest inwestorem, ujawniła, że instalacja byłaby zdolna unieszkodliwiać rocznie około 16 tysięcy ton odpadów medycznych, weterynaryjnych, chemicznych, tworzyw sztucznych oraz z przetwórstwa produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

-Spalarnia, jeśli powstanie, będzie się mieściła zaledwie trzy kilometry od centrum Lubina, około kilometra od szpitala MCZ, tyle samo od miejscowości Obora, a co dla nas najważniejsze – zaledwie 800 metrów od szybu wdechowego L-VII, którym powietrze dostaje się do kopalni. Z raportu środowiskowego dowiadujemy się, że w Lubinie ma powstać bliźniacza instalacja do tej, która już działa w Płocku. Niepokoić może również to, czego inwestor nie ukrywa – tylko niektóre parametry substancji szkodliwych będą stale monitorowane – mówił na konferencji prasowej Zbigniew Sobka ze Stowarzyszenia „Miasto dla Mieszkańców”.

Swój sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów niebezpiecznych stanowczo wyrazili m.in. szef Gabinetu Politycznego Premiera, minister Krzysztof Kubów oraz poseł PO, Piotr Borys. Służby prasowe prezydenta Lubina kategorycznie zaprzeczyły, by gospodarz miasta, Robert Raczyński godził się na tę inwestycję.

Tymczasem do Internetu trafiła już petycja stowarzyszenia MdM adresowana do prezydenta Lubina. Jej autorzy przypominają, że „W lubińskim Urzędzie Miasta toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla tej inwestycji. Do 20 lutego 2022 r. każdy zainteresowany może zapoznać się z dokumentacją i złożyć swoje uwagi i wnioski do postępowania. Takim wnioskiem jest nasza petycja. My mieszkańcy Lubina, sąsiednich wsi oraz wszyscy zainteresowani, wyrażamy sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów na terenie Lubina. Jako społeczeństwo mamy pełne prawo współuczestniczyć w podejmowaniu ważnych dla nas decyzji. Szczególnie tych, które dotyczą naszego zdrowia i życia. Ta petycja to wyraz naszego zdecydowanego sprzeciwu wobec lokowania w naszym mieście inwestycji, która może wpłynąć negatywnie na stan środowiska, w którym żyjemy”.

Petycję może podpisać każdy z nas.

-Nie mamy w Lubinie szczęścia do zakładów i przedsiębiorstw związanych z gospodarką odpadami. Mieszkańców Lubina i okolic nękają co jakiś czas pożary okolicznych składowisk odpadów, czy też okropny odór płynący nad miasto z rejonu miejskiego składowiska czy kompostowni. Mamy tego dość i nie chcemy w Lubinie kolejnego potencjalnego źródła toksycznych zanieczyszczeń – piszą na koniec autorzy petycji.

 
sobkamdm

Wybrane dla Ciebie

Dachowanie na S3. Kierowca i nastoletni pasażer trafili do szpitala

Do poważnego zdarzenia doszło dzisiaj po południu na drodze ekspresowej S3 z Lubina w kierunku Polkowic. Na wysokości Obory, kierowca audi 80 złapał pobocze i wylądował na dachu. Poszkodowane zostały dwie osoby, które trafiły do lubińskiego szpitala.

Górnicza piątka na ZG Lubin po robotach strzałowych

Do wstrząsu doszło wczoraj o godzinie 20.30 w Zakładach Górniczych Lubin. Ruch górotworu sprowokowany został robotami strzałowymi. Nikomu nic się nie stało.

Krzysztof Tkaczuk powraca na ZG Lubin. Został dyrektorem naczelnym

Krzysztof Tkaczuk został nowym dyrektorem naczelnym kopalni ZG Lubin. Zastąpił na tym stanowisku Mirosława Wyrwę, który do tej pory pełnił obowiązki dyrektora naczelnego tej kopalni. Powołanie Tkaczuka oznacza dla niego powrót na ZG Lubin po wielu latach.

Uroczysta akademia barbórkowa górników kopalni ZG Lubin

Odznaczenia państwowe, medale, awanse na wyższe stopnie górnicze, jubileuszowe kordziki i honorowe szpady. W Cechowni kopalni ZG Lubin odbyła się dziś uroczysta akademia barbórkowa. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, Władysław Siwak, wicestarosta lubiński i Adrian Wołkowski, wójt gminy Rudna.

Górnicza szóstka na ZG Lubin. Załogi nie było

Do wstrząsu doszło dzisiaj wieczorem w kopalni ZG Lubin. Na szczęście w rejonie zagrożenia nie było pracowników, dlatego nie podejmowano żadnej akcji ratowniczej.

Związkowa karczma piwna „Miedziowych” w klimatach mundialu

W zagłębiu miedziowym trwają uroczyste biesiady górnicze. Panowie tradycyjnie bawią się na karczmach piwnych, a panie – na combrach. My zostaliśmy zaproszeni na karczmę piwną Związku Zawodowego „Miedziowi” przy kopalni ZG Lubin.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Nowy las sosnowy będzie rósł w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi

Po raz kolejny wolontariusze i pracownicy spółki KGHM poświęcili sobotnie przedpołudnie na sadzenie drzew. Podobnie, jak przed rokiem, tak i teraz, wybrano skrawek lasu, w otoczeniu głogowskiej Huty Miedzi. Posadzono blisko pół tysiąca sadzonek sosny. Docelowo posadzonych będzie tam łącznie tysiąc nowych drzew.