×
*** Spółka KGHM ogłosiła wyniki produkcyjne i finansowe za I kwartał 2024r. *** Koniec siatkówki w Lubinie. Cuprum połączyło się ze Stilonem. Mecze PlusLigi rozgrywane będą w Gorzowie Wielkopolskim ***

Tu rodziła się Solidarność! Wystawa w Polkowicach

Na polkowickim Rynku odbyła się inauguracja wystawy IPN „Tu rodziła się Solidarność”. W uroczystości otwarcia uczestniczyli związkowcy, którzy zakładali „Solidarność” w 1980 r. i później, w grudniu 1981 r. bronili jej zdobyczy.

Spotkanie otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ważne miejsce Zagłębia Miedziowego na mapie solidarnościowego zrywu z lata 1980 r. – Zagłębie Miedziowe, patrząc na Dolny Śląsk, było jednym z najważniejszych ośrodków, było pięścią tego regionu. Pierwsze strajki w Polkowicach to był trzeci tydzień lipca 1980 roku i miesiąc później, na tej fali końca sierpnia 1980 roku. Region Zagłębia Miedziowego był jednym z najsilniejszych. Co ważne, po szesnastu miesiącach legalnej działalności przyszedł czas próby dla tych ludzi, czas stanu wojennego. I ci ludzie pozostali wierni ideom solidarności – podkreślał prezes Szarek.

Mówiąc o „czasie próby” miał na myśli wydarzenia z 14-16 grudnia 1981 r., kiedy na wieść o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego zastrajkowały kopalnie miedzi, w tym m. in. Rudna Główna I Rudna zachodnia. Władze komunistyczne spacyfikowały oba protest przy użyciu wojska, milicji I służby bezpieczeństwa. O tych wydarzenia opowiadali ich uczestnicy, zaproszeni na polkowicki Rynek.

–  To był strajk okupacyjny, który trwał ponad dwie doby na „Rudnej Głównej”. Jakie wtedy były nastroje? To był wybuch nadziei, przynajmniej u mnie, że coś się wreszcie kroi, że się zmieni. Tak to czułem – opowiadał Franciszek Kamiński, były pracownik ZG „Rudna”.

Wystawa “Tu rodziła się Solidarność” jest projektem IPN

Wystawa miała swoją premierę w Dusznikach-Zdroju. Polkowice są drugim miastem, gdzie jest eksponowana. –  Jestem dumny z tego, że jesteśmy jednym z trzech miast na Dolnym Śląsku, gdzie ta wystawa się odbywa. I dumny, że wkrótce ta wystawa o Polkowicach i Zagłębiu Miedziowym trafi na Plac Piłsudskiego w Warszawie, gdzie będzie oglądana przez mieszkańców całego kraju. To szczególne wyróżnienie. Dziś zaszczytem dla nas jest obecność świadków wydarzeń sprzed czterdziestu lat – mówił podczas uroczystości Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Ekspozycja ukazuje ogólnopolskie, masowe strajki z lipca, sierpnia I września 1980 r., które doprowadziły do utworzenia wielomilionowego Związku Zawodowego Solidarność. Część wystawy pokazuje dokumenty i zdjęcia dotyczące Zagłębia Miedziowego. Wystawę będzie można oglądać w Polkowicach do 12 sierpnia.

 

Wybrane dla Ciebie

Strażnicy miejscy podsumowali ubiegły rok swojej służby

Straż Miejska w Polkowicach podsumowała ubiegły rok swojej działalności w mieście i gminie. Z przygotowanych statystyk wynika, że w 2022 roku polkowiccy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca interwencji.

Nie wolno nam zapomnieć o tym miejscu. Wyjątkowa uroczystość

W Polkowicach odbyła się dzisiaj wyjątkowa uroczystość religijna. Przed wejściem do Parku Ewangelickiego odsłonięto bowiem dwujęzyczną tablicę pamiątkową, przypominającą o historii tego miejsca. Tam, gdzie dzisiaj jest park – kiedyś istniał cmentarz ewangelicki. Dlatego dzisiaj w podniosłej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościołów ewangelickich.

„Rzeź niewiniątek” na sesji budżetowej w Polkowicach

Radni, którzy w połowie roku przejęli władzę w Radzie Miejskiej w Polkowicach, urządzili na sesji budżetowej prawdziwą „rzeź niewiniątek”. Niczym maczetą cięli kolejne propozycje burmistrza gminy, tłumacząc się dobrem mieszkańców i zachowaniem dyscypliny finansowej. Tymczasem za chwilę może okazać się, że w mieście padnie koszykówka, Centrum Kultury przestanie robić imprezy, pacjenci nie będą mogli skorzystać […]

Polkowiccy radni chcą ściąć wydatki na rozwój sportu i promocję gminy

Na jutrzejszej sesji radni gminy Polkowice zadecydują o przyszłorocznym budżecie. Plan finansowy zyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej i co ciekawe, tegoroczny budżet zamknie się nadwyżką w wysokości 20 milionów złotych! Najwięcej emocji mogą wzbudzać propozycje radnych koalicyjnych dotyczących polkowickiego sportu i promocji gminy.

Rewitalizacja osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach nieco się opóźni

Za kilka miesięcy poznamy dopiero wykonawcę zagospodarowania terenu osiedla Dąbrowskiego w Polkowicach. Poprzednia firma wycofała się z zadania i nowo wyłoniony projektant rozpoczął dopiero prace nad dokumentacją techniczną.

Inauguracyjna sesja Młodzieżowej Rady Gminy w Polkowicach

W Polkowicach obradowała Młodzieżowa Rada Gminy. Na inauguracyjnym posiedzeniu ukonstytuowało się prezydium. Rada to organ doradczy burmistrza Polkowic. – Zachęcam radnych młodzieżowych do zgłaszania nowych rozwiązań, ale też do wzięcia odpowiedzialności za te zmiany – powiedział podczas sesji burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Na sygnale

Zniszczyli blisko 100 nagrobków na legnickim cmentarzu

Legniccy policjanci zatrzymali trzy osoby, które przed sądem odpowiedzą za kradzież elementów mosiężnych z nagrobków na cmentarzu. Poszkodowani swoje straty wycenili n ponad 10 tysięcy zotych. Udało się odzyskać około 40 kg. pociętych krzyży, napisów i figurek.

Rozmaitości

Jakie są wyzwania współczesnego samorządu? Konferencja w UJW

W murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zorganizowano konferencję popularno – naukową o problemach i wyzwaniach współczesnego samorządu. Uczestnicy spotkania wysłuchali kilkudziesięciu wykładów i prelekcji poświęconych roli samorządów w dzisiejszym otoczeniu społecznym i gospodarczym.