×
*** Spółka KGHM ogłosiła kwartalny i roczny raport sprzedażowy i produkcyjny *** W Lubinie odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej. Radnym dziękował prezydent Robert Raczyński ***

Uczelnia Jana Wyżykowskiego – stabilna, prestiżowa, doświadczona

Przez cały okres pandemii uczelnie prowadziły nauczanie w trybie zdalnym. Jest nadzieja, że normalność powróci do szkół wyższych wraz z nadejściem nowego roku akademickiego. Jak w trudnych czasach COVID-u radziła sobie Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach i jak będzie przebiegał proces rekrutacji? Naszym gościem jest rektor dr Tadeusz Kierzyk, prof. Uczelni Jana Wyżykowskiego. 

– Panie rektorze, pandemia wymusiła na wszystkich uczelniach niemal całkowite przejście z kształcenia stacjonarnego na nauczanie zdalne. Jak w obliczu tych zmian radziła sobie Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach?

– W okresie trwającej epidemii koronawirusa, kształcenie w naszej uczelni miało i nadal ma podwójny wymiar. W dydaktyce poradziliśmy sobie bardzo dobrze, natomiast na pewno w aspekcie społecznym nie był to dla nas okres najlepszy.. Nie trzeba nikogo przekonywać, że brak bezpośrednich kontaktów studentów z wykładowcami, nie wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie. Brak tych relacji z pewnością mocno odczuli nasi studenci. Natomiast od strony dydaktycznej nie ucierpieliśmy, wręcz przeciwnie jeszcze bardziej zmobilizowało nas to do twórczej pracy.

– Jak dzisiaj wygląda sytuacja kształcenia na Uczelni Jana Wyżykowskiego.

– Wsłuchujemy się bardzo mocno w informacje płynące z rządu i Ministerstwa Zdrowia. Na razie nie ma rekomendacji do otwarcia dla studentów uczelni i przywrócenia nauczania stacjonarnego. Kończymy ten rok akademicki nauką zdalną. Egzaminy końcowe, które będziemy organizować w czerwcu i lipcu, odbędą się jednak już w trybie stacjonarnym. Głęboko tkwimy w przekonaniu, że nowy rok akademicki rozpoczniemy już kształceniem tradycyjnym.

– W 2020 roku uczelnia podpisała kilka znaczących umów z czołowymi pracodawcami w regionie, wśród których znalazły się spółki o globalnym zasięgu i formacie, jak m.in. KGHM, PeBeKa, Scanway, czy Bosch Rexroth. Jakie korzyści z tego tytułu płyną bezpośrednio do studentów państwa uczelni?

– Największe podmioty, z którymi współpracujemy to oczywiście spółka KGHM Polska Miedź SA, wspomniany Scanway, czy Bosh Rexroth. To wielka wartość dodana dla studentów. Zapewnia to studentom dostęp do kadry zarządzającej spółek, do większej kompatybilności programów z rzeczywistymi potrzebami pracodawców, do programów stypendialnych. To także możliwości odbywani praktyk zawodowych i zdobywania wiedzy praktycznej, to dostęp do pracy w tych spółkach.

– Zapewne myślicie państwo już o nawiązaniu współpracy z kolejnymi firmami i przedsiębiorcami.

– Oczywiście, nasza uczelnia kształci nie tylko na kierunkach stricte technicznych, ale także społecznych. Jesteśmy w trakcie negocjacji porozumienia z marszałkiem województwa dolnośląskiego. Chcę przypomnieć , że nasza uczelnia jest szkołą samorządową i prowadzimy kierunek „Administracji samorządowej” i liczymy, że marszałek zechce również podpisać z uczelnią umowę współpracy, co będzie również dodatkową wartością dodaną dla naszych studentów.

– Panie rektorze, już wkrótce, bo 1 czerwca, rozpocznie się rekrutacja w państwa uczelni. Jak zachęcić młodych ludzi do studiowania na UJW w Polkowicach?

– Nasza uczelnia od wielu już lat bardzo mocno reaguje na potrzeby rynku pracy i to, co robimy jest odpowiedzią na te zapotrzebowanie. W ubiegłym roku powstał klaster energetyczny zainicjowany przez burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego. Nasza uczelnia jest członkiem tego klastra, konsekwencją było złożenie wniosku o utworzenie nowego kierunku studiów: „Odnawialne źródła energii”. Bardzo ciekawą ofertą są studia podyplomowe łączone ze studiami magisterskimi w formule dwóch dyplomów w dwa lata. Kończący studia magisterskie otrzymają jednocześnie dyplom studiów podyplomowych, co w bardzo dużym zakresie zwiększa ich kompetencje na rynku pracy.

– W jaki sposób będzie przebiegał proces rekrutacyjny w państwa uczelni i dlaczego warto tutaj studiować?

– Proces rekrutacyjny będzie przebiegał podobnie, jak w ubiegłym roku. Uważamy, że powinniśmy wpisywać się we wszystkie kanały dystrybucyjne, z których korzystają nasi przyszli studenci. Dlaczego najlepiej wybrać naszą szkołę? Uczelnia Jana Wyżykowskiego jest uczelnią regionalną, oferujemy kształcenie w bardzo nowoczesnym budynku w Polkowicach, jak i w bardzo dobrych warunkach w Lubinie. Studiowanie na miejscu, bez potrzeby przemieszczania się do dużych aglomeracji i możliwość uniknięcia kontaktu dużymi grupami ludzi jest szczególnie ważne w tych trudnych covidowych czasach. Naszym wyróżnikiem jest bardzo niskie czesne, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że najniższe w tej części województwa dolnośląskiego. Mamy bardzo atrakcyjnych partnerów gospodarczych i społecznych. Współpracujemy z KGHM i firmami z polkowickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Nasi studenci mają niecodzienną możliwość przeprowadzenia praktyk u największych pracodawców w regionie. Mamy programy stypendialne fundowane przez pracodawców, działają koła naukowe, w których studenci mogą się realizować. Dysponujemy infrastrukturą dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i nowoczesną bazą dydaktyczną z pracowniami naukowymi. Ponadto wchodzimy w dwudziesty rok naszej działalności, więc jesteśmy uczelnią stabilną, przewidywalną i regionalną kształcącą poszukiwanych specjalistów. Jesteśmy uczelnią prestiżową i doświadczoną. Proponujemy studentom wszelkie narzędzia niezbędne do kształcenia na wysokim poziomie.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Tomasz Jóźwiak

 
ujwpolkowice
Główna siedziba Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.
foto010
Rektor dr Tadeusz Kierzyk, prof. Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.
ujwlubin
Filia Uczelni Jana Wyżykowskiego w Lubinie.

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce ruszy nabór do szkół i przedszkoli

W gminie Rudna rozpocznie wkrótce nabór do gminnych przedszkoli oraz klas pierwszych na rok 2023/2024. Równocześnie zorganizowane będą rekrutacje uzupełniające w przedszkolach.

Uczelnia Jana Wyżykowskiego weszła w trzecią dekadę działalności

Radosne Gaudeamus Igitur rozbrzmiało dzisiaj w murach Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Po raz 21. odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Tym samym, polkowicka uczelnia rozpoczęła trzecie dziesięciolecie swojego funkcjonowania.

Studia podyplomowe z zarządzania w sporcie na polkowickiej UJW

Wciąż trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów, które oferuje Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Wyższa szkoła ogłosiła też nabór na nowe studia podyplomowe „Zarządzanie w sporcie”. Są one dedykowane przede wszystkim tym, którzy swoje zawodowe plany chcą związać ze sprawami managmentu, szeroko pojętym marketingiem, PR czy kwestiami sponsoringu.

Rekordowy nabór do szkół powiatu polkowickiego. Wszyscy będą przyjęci

W tym roku rekrutacja do dwóch szkół ponadpodstawowych obsługiwanych przez powiat polkowicki jest rekordowa. Powodem jest spora liczba uczniów, którzy opuścili szkoły podstawowe. Przypomnijmy, że dotyczy to absolwentów półtora rocznika. Czy zatem dla wszystkich wystarczy miejsc w placówkach?

Rekrutacja na atrakcyjne kierunki na UJW wciąż trwa. Zapraszamy!

Absolwentom szkół ponadpodstawowych przypominamy o trwającej rekrutacji na wszystkie kierunki studiów I (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie) w Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. W sierpniu i we wrześniu spodziewany jest bowiem największy boom chętnych kontynuowaniem nauki na polkowickiej uczelni.

UJW w Polkowicach kusi przyszłych studentów atrakcyjnymi kierunkami

Trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów I (licencjackie, inżynierskie) i II stopnia (magisterskie) w Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Największy boom chętnych kontynuowaniem nauki na UJW spodziewany jest w sierpniu i we wrześniu.

Sport

Kurminowski show. Zagłębie Lubin wreszcie zwycięskie

Kibice zgromadzeni dziś na stadionie w Radomiu z pewnością nie mieli powodów do nudy i narzekania. W meczu Radomiaka z KGHM Zagłębiem Lubin padło aż siedem goli a zwycięsko z tej batalii wyszli piłkarze z Lubina. Prawdziwe show pokazał Dawid Kurminowski – strzelec trzech bramek. Kolejną dołożył Aleks Ławniczak.

Na sygnale

Sprzedawał mauzery, których wcale nie miał

36-latek z Legnicy odpowie przed sądem za oszustwa internetowe. Mężczyzna umieścił w sieci ogłoszenie o sprzedaży mauzerów, jak się później okazało pojemników takich nie miał. W sumie oszukał 17 osób, które zapłaciły za towar i go nigdy nie dostały.

Rozmaitości

Polkowickie obchody ważnych świąt narodowych

Majówka to nie tylko błogi odpoczynek i relaks, to także obchody ważnych świąt narodowych, o których nie można zapominać. 2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi, dzień później – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej w świecie, pierwszej w Europie.